Ціни на цукор в Україні за рік зросли на понад 80%

Виробництво цукру в Україні за минулий сезон (вересень 2020 – серпень 2021) скоротилося до 1,1 млн тонн, що на третину менше в порівнянні з попереднім сезоном (1,48 млн тонн). Через дефіцит країна імпортувала як сировину, так і готовий цукор, через що продукт стрімко дорожчав.

Зараз ціни досягають майже 30 грн/кг – це майже у 2 рази дорожче, ніж в Європі. За даними асоціації «Укркондпром», зростання цін відбувається в результаті дефіциту цукру через поганий врожай у 2020 році, а також змову виробників.

Але нещодавно розпочався новий сезон цукроваріння. Як повідомила асоціація «Укрцукор», сезон цукроваріння офіційно розпочато 21 серпня із запуском Селищанського цукрового заводу. Завдяки цьому ціни на цукор найближчим часом можуть знизитися.

«Восени цього року очікується достатній урожай, якщо погодні умови не внесуть свої значні корективи. Відповідно, новий сезон виробництва цукру дозволить як мінімум зупинити подальше зростання ціни на продукт, а можливо, призведе і до її зниження», – вважає аналітик Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Світлана Литвин.

Тож вже найближчим часом побачимо, чи здійсняться прогнози фахівців, чи торговельні мережі знов будуть продавати цукор втридорога.

Нагадаємо, у липні Антимонопольний комітет (АМКУ) оштрафував ТОВ «Радехівський цукор» на 68 млн грн за придбання в 2017 році декількох цукрових заводів без необхідного дозволу. Як повідомляє прес­служба АМКУ, штраф винесено за підсумками розгляду 3 справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, які були відкриті після аналізу інформації, розміщеної у ЗМІ.

В ході розслідування першої справи АМКУ встановив, що після завершення сезону цукроваріння 2016 року ТОВ «Радехівський цукор» придбало контроль над активами Хоростківського цукрового заводу, що дозволяло компанії наростити присутність на ринках цукру.

АМКУ прийняв рішення, що придбані активи Хоростківського цукрового заводу становили діючий бізнес, а значить визнаються концентрацією в розумінні ст. 1 і 22 закону «Про захист економічної конкуренції». Крім того, фінансові показники учасників концентрації також перевищували порогові значення, при яких необхідно отримати дозвіл на концентрацію від АМКУ.

А ще в квітні АМКУ відкрив справу проти групи компаній «Астарта» і ТОВ «Радехівський цукор» за ознаками узгоджених дій на ринку первинної реалізації білого цукру, запідозривши компанію в ціновій змові. За оцінкою Комітету, сукупна частка Групи «Астарта» і ТОВ «Радехівський цукор» на загальнодержавному ринку є значущою для впливу на ринок і становить близько 40%.

Читайте також: Що приготувати зі смородини – рецепт корисного смаколика на зиму