Знову хвилюється валютний ринок
Зміна голови Нацбанку, заяви посадовців про долар по 30 грн та загальна ситуація в економіці України стабільності гривні не додають. І цей неспокій демонструє ринок – гривня скотилася до 28 за долар. Хоч національна валюта вже 5 років працює в режимі плаваючого курсу, а з далекого 1996-го її курс впав майже у 16 разів (з 1,76 грн за 1$ до понад 28). Ми традиційно цікавимося валютними прогнозами, адже чітко вивчили: зростання курсу долару веде до підвищення цін на все. Починаючи від стаканчика насіння у бабусь, закінчуючи вартістю палива. Тому всі, хто мають хоч якісь заощадження, намагаються зберігати їх у доларах чи євро. І це скуповування призводить до чергового витку курсу.
Але катаклізми останніх років суттєво підтопили «жирок» заощаджень у людей. Згідно з останнім опитуванням «Україна: оцінка суспільно-політичної ситуації», проведеного Соціологічною групою «Рейтинг» 15-20 липня 2020 року, тільки 1% опитаних зазначив, що економічне становище України за останні пів року покращилось. 7% опитаних вважають, скоріше покращилось. 66% же кажуть: однозначно погіршилось (30%) і скоріше погіршилось (36%). Ще 24% вважають, що не змінилось, а 3% не можуть відповісти на запитання. Було опитано 2 тис. респондентів у всіх областях України (за виключенням тимчасово окупованих Криму та частини Донбасу). Помилка репрезентативності дослідження не більше 2,2%.
Зрозуміло, що ті, хто брав участь в опитуванні, оцінюють ситуацію, виходячи з власних життєвих умов. Експерти з економіки погоджуються із соціологічними даними – пересічні громадяни зараз на динаміку валютного курсу суттєво не впливають. У людей немає вільних грошей, щоб скуповувати валюту.
Макроекономічні показники маємо такі: у держбюджет 2020 року були закладені 9% інфляції, 4,5% падіння ВВП і курс 29,5 грн/дол. Цей прогноз покладено в основу формування дохідної частини державного бюджету.
Зі свого боку, новий голова НБУ Кирило Шевченко заявляв, що коливання курсу гривні знаходяться в межах норми, а отже, Нацбанк не бачить підстав для втручання в ситуацію на валютному ринку.
Чому ексголова НБУ Яків Смолій говорив про тиск
У зв’язку із різницею між прогнозованим курсом у 29,4 грн і фактичним 25,5 грн бюджет недоотримав 120 млрд грн за останні місяці. Через це Уряд мусив просити запозичення. Але замість того, щоб відправляти їх на інвестиційні проєкти, використовував їх на соціальні видатки. Тобто, гроші проїдались. Тому, на думку експертів, політика Національного банку зі зміною керівництва буде спрямована на те, щоб виводити фактичні цифри, які на сьогодні є в державі, до прогнозних цифр бюджету.
Економіка України за перше півріччя впала на 5,5%. Такі офіційні дані надає Міністерство економічного розвитку. Зрозуміло, що за падаючої економіки гривня зміцнюватися не може. Вкладати у вітчизняну економіку гроші інвестори не поспішають.
Як каже доктор економічних наук Алла Череп, Україна завжди була, є і буде інвестиційно привабливою економікою, в тому числі і для європейських країн.
– Україна є надзвичайно багатою країною. Землі на кожного громадянина у нас – 1,1 га, в Європі – максимум 0,7 га. Але є і втримуючі чинники, які не дозволяють інвестору повною мірою задовольнити всі свої потреби. Я думаю, щойно будуть якісь позитивні імпульси з боку Уряду, плани стратегії розвитку, відкритість і прозорість, тоді ми отримаємо зростання інвестицій, – впевнена професор ЗНУ.
Що стосується безпосередньо Запорізької області, то через близькість до зони бойових дій наш регіон став менш привабливим для інвестування.
Багато залежить від рішень Національного банку України щодо надання кредитів. Наприклад, зараз широко рекламують Державну програму «Доступні кредити 5-7-9%». Якщо вона насправді запрацює не для «своїх» підприємців, а для значного їх числа, це теж позитивно впливатиме на курс гривні, тому що піде пожвавлення економіки.
Але маємо попереду місцеві вибори. Політичні чинники надзвичайно серйозно впливають на курс.
Чого чекати
В інтересах України також стимулювати експорт. А це можна зробити послабленням курсу гривні. Скоріш за все, почнеться емісія, будуть друкувати гроші, передбачають аналітики. Це запустить інфляційні процеси. Для макроекономічних показників, для зростання ВВП це матиме користь, адже в бюджеті велика діра, яку потрібно закривати. Для громадян – ніякого позитиву. Взагалі в діях НБУ немає прозорості.
Аналітики ринку очікують до кінця року курс плюс-мінус 29 грн. На підвищення до 30, найімовірніше, не підуть – бо попереду вибори.
Читайте також: Скільки грошей отримають батьки новонароджених у Запоріжжі замість “пакунків малюка”