Унабі – невибаглива рослина зі смачними та цілющими плодами
У цього китайського фініка, який українці навчились вирощувати на своїх дачах, досить багато назв: зизифус, унабі, чулон, ююба, чилі-он, ілан джида, жожоба і такі інші. Та він рекордсмен не лише за кількістю назв, а й за корисністю, адже цінується не лише за смак, а й за цілющі властивості
Дерево з ліками
Саме завдяки високій врожайності і корисним властивостям зизифус швидко завоював любов садівників майже по всьому світу. Унабі успішно обробляють у районах зі спекотним літом і м’якою зимою, висота дерев досягає 9 м. Проте у нас унабі надають форму куща або невисокого (максимум 3 м) дерева.
Та перейдемо до справи. Чим же він так корисний?
Китайський фінік називають «грудною ягодою», тому що він лікує захворювання легенів і серця. У санаторіях плодами китайського фініка успішно лікують гіпертонію. У плодах унабі міститься велика кількість магнію і калію, тому їхнє вживання позитивно впливає на серцевий м’яз. Щоденне вживання 200-300 г зизифуса протягом 3 місяців знімає серцеві і головні болі, а також знижує рівень холестерину в крові.
Переконали, але де його посадити?
Для повноцінного розвитку зизифусу потрібно багато світла. У тіні дерево практично не росте, а на врожай взагалі розраховувати не доводиться. Навіть якщо унабі в умовах недостатньої освітленості зацвіте, плоди не зав’яжуться. Тому для посадки дерева варто вибрати сонячну ділянку. При цьому вона повинна бути надійно захищена від холодних вітрів і протягів. Тож гарним рішенням буде розмістити китайський фінік поблизу будівель, які вкриють його від потоків холодного повітря. А ось низини для його посадки непридатні.
Якість ґрунту – це найважливіша умова для рівномірного росту і плодоношення унабі. Культура воліє помірно вологі суглинні ґрунти, родючі, але без надлишку поживних речовин. У бідній і сухій землі зизифус принесе мізерний урожай. Якщо переборщити із внесенням добрив, дерево суцільно покриється зеленим листям, а плодів на ньому утвориться мало. Посадку проводять на початку або кінці сезону, коли рослина перебуває у стані спокою.
Правила посадки
Яму для саджанців унабі готують заздалегідь. Її глибина і діаметр – 1 м. Ґрунт збагачують мінеральними речовинами і гноєм. Помістивши в яму саджанець і засипавши його землею, ущільнюють ґрунт. Сильно заглиблювати молоді дерева не слід, достатньо 10 см. Рясно поливши лунку, ґрунт навколо посадженого зизифуса мульчують будь-якою органікою. Так рослина швидше приживиться.
Крона у унабі розлога, тому посадкові ями роблять на відстані 3-4 м один від одного. Садити одне дерево має сенс тільки заради декоративності: китайський фінік запилюється перехресним способом. Щоб він плодив, необхідно розмістити поблизу кілька рослин. Ідеальний варіант – використовувати саджанці різних сортів. У середній смузі продуктивніше розводити зизифус із ранніми термінами дозрівання і підвищеною морозостійкістю.
Насіннєве розмноження
Виростити унабі можна і з кісточки, яку беруть зі стиглих плодів зизифуса. Перед посівом їх обов’язково стратифікують. Для цього можна використовувати пісок або тирсу.
Добре зволоживши матеріал і помістивши в нього насіння, ємність з ними ставлять в прохолодне місце (зазвичай в нижній відсік холодильника), де тримають при температурі від 0 до +5°C протягом 3 місяців. Їхня посадка проводиться на початку весни. Можна помістити кісточки одразу у відкритий ґрунт, але вони дають сходи тільки у теплому, прогрітому як мінімум 15°C ґрунті. При посадці на грядки насіння зизифуса заглиблюють на 3-4 см, добре поливають і вкривають плівкою, яка допоможе зберегти тепло і вологу.
Появи сходів унабі доведеться чекати 40-60 днів. Коли сіянці зміцніють, проводять їхнє проріджування, залишаючи між сусідніми рослинами по 25 см вільного простору. На постійне місце зизифус можна буде пересадити наступного року. Перед зимою сіянці слід утеплити. Ґрунт біля коріння прикривають шаром перегною, змішаного з деревною стружкою. Не варто бити тривогу, якщо навесні молоді унабі довго не розпускаються. Це особливість їхньої вегетації.
За фініком догляд мінімальний
Зизифус володіє сильним імунітетом, тому рослина не схильна до пораження грибковими та вірусними захворюваннями і не приваблює шкідників. А ще унабі досить морозостійка культура. Дерево без втрат переносить зниження температури до -25°C. Навіть якщо зима вдасться суворою, і частина пагонів підмерзне, декоративність крони швидко відновиться. Весняні заморозки на зизифус не вплинуть – зацвітає він пізно.
Вирощування китайського фініка буде в радість будь-якому садівникові, адже дерево майже не потребує догляду. Особливо гарний зизифус влітку, коли його гілки суцільно покриваються квітами, які наповнюють сад легким солодкуватим ароматом і приваблюють комах. Зів’януть вони тільки через 2 місяці, а на їхньому місці утворюється безліч плодів, які можна їсти свіжими, сушити, в’ялити, заморожувати, використовувати для приготування компотів, пюре, мармеладу. Одне дерево здатне принести до 60 кг врожаю! Залиште всі сумніви, посадка китайського фініка на ділянці – варта того!
Ця рослина – довгожитель, на одному місці може рости до 300 років і протягом півстоліття приносити плоди, корисні для здоров’я.
Обліпиха теж дуже корисна
Її властивості обумовлені високим вмістом вітамінів, мінералів, антиоксидантів, білків і клітковини. Так, вітаміну С в ній у 9-12 разів більше, ніж у цитрусових. Ягоди обліпихи містять калій, кальцій, магній, залізо і фосфор, незамінні амінокислоти, каротиноїди, а також велику кількість фолату, біотину і вітамінів В1, В2, В6, С і Е. Обліпиха – один з найбільш поживних і багатих на вітаміни продуктів у світі, не поступається відомим суперфудам, як-от ягоди годжі або асаї.
У наших широтах обліпиху найчастіше використовують як природний засіб від застуди та грипу. Інші корисні властивості обліпихи включають, серед іншого, зниження ваги, антивіковий вплив, оздоровлення травної системи, лікування інфекцій та запалень, ефект антидепресанту, що робить її воістину чарівною ягодою. Обліпиха запобігає накопиченню зайвого жиру в організмі, знижує ризик розвитку діабету і серцево-судинних захворювань, допомагаючи підтримувати здорову вагу. Завдяки високому вмісту вітаміну С обліпиха допомагає у виробленні колагену, що допомагає зберігати шкіру здоровою і пружною та надає їй природне здорове сяйво. Обліпиха також зменшує подразнення шкіри, почервоніння і свербіж і полегшує загоєння ран. Крім того, обліпиха покращує травлення, зменшує симптоми менопаузи, сухість очей, симптоми депресії.
Обліпиха може використовуватися в найрізноманітніших рецептах.
Олія обліпихи використовувалася протягом тисячоліть як природний засіб від різних захворювань. Вона містить всі 4 омега-жирні кислоти: омега-3, омега-6, омега-7 і омега-9.
Читайте також: На Запоріжжі з листопада заборонять ловити рибу