Європротокол набирає популярності

Ось і настали ті дні, коли водії через несприятливі погодні умови з пересторогою виїжджають на дороги, а фахівці готуються до авральних робіт. Так, взимку кількість ДТП звичайно збільшується, але, як показує практика, значна частина аварій відбувається без серйозної шкоди для автівок. І це дає можливість для врегулювання ДТП за допомогою європротоколу, яким, до речі, все частіше користуються українці.

Вигідно з усіх сторін

Європротокол – це спрощений спосіб оформлення ДТП самими учасниками, без виклику поліції. У чому ж його перевага? По-перше, аварія на дорозі завжди створює стресову ситуацію для її учасників. По-друге, спілкування з поліцією, на яку доводиться інколи довго чекати, а потім ще похід до суду вартують і грошей, і часу, і ваших нервів. До того ж незручності при зіткненні авто відчувають і інші учасники дорожнього руху: зазвичай ДТП провокують появу автомобільних заторів чи, так званих, «тягнучок». А це теж час та нерви, а також шкода для екології та здоров’я тих, хто в цих заторах перебуває.Розбiрки_ДТП

А європротокол дозволяє спростити ситуацію. Учасники ДТП можуть оформити його власноруч впродовж лічених хвилин та роз’їхатися у своїх справах, не чекаючи приїзду поліції. При цьому вони позбавлені необхідності сплатити штраф за порушення правил дорожнього руху у розмірі 340 грн. Сума ніби й несуттєва, але, за оцінками МТСБУ (Моторного (транспортного) страхового бюро України), у 2019 році вітчизняні автовласники, користуючись європротоколами, зекономили на таких штрафах понад 16,2 млн грн.

Свою вигоду від європротоколу отримує і держава. По-перше, не залучається поліція, робота якої теж небезкоштовна для суспільства. У Бюро оцінили масштаб економії державних коштів за 2019 р. за рахунок ДТП, оформлених із використанням європротоколу: оплата праці поліцейських, амортизація, страхування автомобілів поліції, витрати на бензин тощо склали близько 11 млн грн. Якщо до цієї суми додати ще витрати на організацію роботи судів, де розглядається адміністративна справа у випадку «звичайного» оформлення ДТП, то всі витрати державних органів зросли б до суми у понад 24 млн грн.

Тож європротокол уже прижився в українських реаліях. Так, якщо у 2015 р. кількість виплат за європротоколом складала 12,5 тис. шт., то лише за 11 місяців 2020 р. – 45,2 тис. шт., а частка європротоколів у загальній кількості виплат за ОСЦПВ за той же час зросла з 13% до 34%. Тобто третина всіх ДТП уже оформляється за допомогою європротоколу.

Довідково

Страхова компанія, з якою автовласник укладає договір ОСЦПВ, зобов’язана надати йому бланк європротоколу. Причому не важливо, в якому вигляді оформляється договір ОСЦПВ – «по-старому» в паперовому або ж у електронному форматі.

Тут варто зазначити, що для технологічно просунутих водіїв існує і електронний європротокол. Все, що необхідно для того, щоб скористатися ним, – у потрібний момент мати під рукою гаджет із доступом до інтернету, а з цим сьогодні у більшості водіїв проблем нема. Для оформлення електронного європротоколу можна скористатися вебсервісом https://dtp.mtsbu.ua або мобільним додатком для смартфонів «Мій Поліс» .

Але європротокол не для всіх

За багатьох зручностей нововведення необхідно пам’ятати, що його перевагами учасники дорожньо-транспортної пригоди можуть скористатися не в усіх випадках. Так, застосувати європротокол можна, якщо в обох учасників ДТП є чинні поліси ОСЦПВ. Якщо один із водіїв знехтував вимогою закону про необхідність страхування своєї відповідальності чи є пільговиком, звільненим від зобов’я­зання укладати договір автоцивілки, то ДТП оформляється за звичайною процедурою.

Нерідко можна спостерігати, як в автоаварію потрапляють одразу кілька транспортних засобів. Тоді європротокол не працює. Оформити ДТП з його допомогою можна лише у випадку, якщо в ньому постраждали лише 2 автомобілі. При цьому учасники ДТП не повинні мати розбіжностей з приводу того, хто створив аварійну ситуацію і є її винуватцем. У дорожньо-транспортній пригоді не повинно бути травмованих чи ба більше – загиблих людей. А у самих водіїв мають бути відсутніми ознаки алкогольного чи наркотичного сп’яніння....нiж_так

Окремий нюанс існує при оформленні електронного європротоколу: обидва учасники аварії повинні мати поліс внутрішнього (українського) страхування ОСЦПВ. Якщо 1 із 2 автомобілів забезпечений полісом «Зелена картка» іноземного страховика, треба використовувати паперовий бланк європротоколу чи викликати поліцію для оформлення ДТП. Використовується спеціальний бланк європейського зразка, котрий у випадку аварії заповнюється водіями-учасниками аварії на місці пригоди. У подальшому європротокол є підставою для отримання страхового відшкодування за ОСЦПВ стороною, що постраждала.

Ліміт виплат за європротоколом може збільшитися

Ще одна неодмінна умова використання європротоколу – ліміт виплат за ним складає 50 тис. грн. Відповідно, і вартість ремонту автомобіля невинуватої сторони аварії також повинна вкладатися в цю суму. Все, що перевищує її, потерпілому доведеться отримувати з винуватця в добровільному порядку або через суд.

Для багатьох таке обмеження є своєрідним каменем спотикання: водії бояться, що не зможуть правильно оцінити пошкодження автомобіля, і тому не завжди готові використовувати європротокол у тих випадках, коли це можливо.

У МТСБУ зазначають, що подібні побоювання безпідставні, адже за результатами 2019 р. та першого півріччя 2020 р. лише 7-8% від усієї кількості виплат за ОСЦПВ перевищують 50 тис. грн. 90% виплат за європротоколом – на суму меншу за 30 тис. грн.

Порядок отримання страхового відшкодування

Варто пам’ятати, що використання європротоколу для оформлення ДТП не звільняє потерпілу сторону від необхідності дотримуватися процедури врегулювання страхового випадку за ОСЦПВ. Насамперед упродовж 3 днів треба письмово повідомити свого страховика про ДТП, а також надати відомості про місцезнаходження свого транспортного засобу, контактний телефон та свою адресу.Заповнення_протоколу

Винуватець аварії передає свій примірник європротоколу страховій компанії, з якою він уклав договір ОСЦПВ, щоб не було регресу до нього. Потерпілий звертається зі своїм примірником документу до страхової компанії винуватця ДТП. Також він має право звернутися за відшкодуванням до своєї страхової компанії, якщо страховики обох учасників ДТП входять до системи прямого врегулювання.

Це за умови, що європротокол оформлений на паперовому носії. Для тих, хто віддає перевагу цифровим технологіям, все набагато простіше: інформацію про ДТП, оформлену за допомогою електронного європротоколу, страховики отримують автоматично.

Впродовж 30 днів від дня повідомлення про ДТП власник автомобіля, який постраждав в аварії, повинен подати страховику заяву про страхове відшкодування.

До заяви додаються наступні документи: паспорт автовласника, довідка про присвоєння отримувачу коштів ідентифікаційного коду платника податків, за умови, якщо заявником є фізособа, документ, який підтверджує право власності на транспортний засіб на день скоєння ДТП, документ, який засвідчує право заявника на отримання страхового відшкодування (довіреність, договір оренди) та відомості про банківські реквізити заявника.

«Відповідно до закону «Про ОСЦПВ» страховик зобов’язаний зробити виплату впродовж 90 днів з моменту подання потерпілим заяви та всіх необхідних документів.

Читайте також: У Запоріжжі підліток потрапив під колеса автомобіля