У малому залі Запорізького міськвиконкому проведено прес-конференцію з питань реалізації державної програми будівництва доступного житла у м. Запоріжжі. Перед журналістами виступили, відповівши на їхні численні запитання, заступник міського голови Сергій Гладченко, директор Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву Костянтин Попов, директор департаменту житлового господарства і розподілу житлової площі міськради Павло Соловйов, головний інженер комунального підприємства “Управління капітального будівництва” Володимир Грицаєнко, директор підприємства “Запорізький домобудівний комбінат” Володимир Рудь.
Наголошено, що нині одним із шляхів залучення інвестицій для добудови об’єктів незавершеного будівництва та вирішення питання забезпечення громадян житлом є реалізація Державної цільової соціально-економічної програми будівництва (придбання) доступного житла на 2010–2017 роки, затвердженої постановою Кабінету Міністрів від 11 листопада 2009 року за номером 1249. Метою програми є підвищення рівня забезпечення громадян, що потребують поліпшення житлових умов відповідно до законодавства, шляхом удосконалення існуючого та запровадження нового ефективного фінансово-інвестиційного механізму державної підтримки будівництва (придбання) доступного житла. При цьому передбачається здійснення поступового переходу від безоплатного надання житла громадянам до його придбання за рахунок власних коштів, за умови надання державної підтримки.
Механізм забезпечення громадян доступним житлом у рамках реалізації програми визначено в Порядку забезпечення громадян доступним житлом, що затверджений постановою Кабінету Міністрів від 11 лютого 2009 року за номером 140. Відповідно до положень цього Порядку державна підтримка полягає в сплаті державою громадянинові 30 % вартості будівництва (придбання) доступного житла. При цьому, відповідно, громадянин сплачує 70 % вартості нормативної площі доступного житла.
Право на надання державної підтримки мають громадяни, які перебувають на квартирному обліку, як такі, що потребують поліпшення житлових умов; середньомісячний грошовий дохід яких (зарплатня, пенсія, соціальна матеріальна допомога, стипендія та інші соціальні виплати, всі види винагород) разом з членами їхніх сімей з розрахунку на одну особу не перевищує п’ятикратного розміру середньомісячної заробітної плати у регіоні.
Відбір об’єктів, що можуть брати участь у реалізації програми, здійснює спеціально створена Міжвідомча комісія з розгляду пропозицій щодо формування переліку об’єктів житлового будівництва, на добудову (будівництво) яких або придбання житла в яких можуть спрямовуватися кошти, утворена відповідно до наказу Мінрегіону від 10 червня 2011 року за номером 74.
З метою придбання доступного житла громадянам, що мають право на це житло та виявили бажання взяти участь у реалізації програми, потрібно звертатися до регіонального управління державної спеціалізованої фінансової установи “Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву”.
Для виконання визначених програмою завдань Законом України “Про Державний бюджет України на 2012 рік” для надання державної підтримки з метою будівництва (придбання) доступного житла передбачено 200 мільйонів гривень.
Сергій Гладченко:
– Запоріжжя готове взяти участь у реалізації державної програми будівництва доступного житла. Взяти участь у програмі можуть будівельні компанії, які мають в своєму розпорядженні недобудовані житлові будинки, готовність яких складає не менше 70 %. При цьому вартість реалізації одного квадратного метра для Запоріжжя не повинна перевищувати 4934 гривні. На сьогодні згоду на участь у програмі в нашому місті дав лише “Запорізький домобудівний комбінат”. Підприємство пропонує включити в програму будинок, що споруджується в Південному мікрорайоні, на вул. Автозаводській, 48. Вартість одного квадратного метра житла в цьому будинку повинна становити 4500 гривень. У квітні в ПК “Орбіта” проводилася зустріч із запоріжцями, що стоять в черзі на житло, але, на жаль, захід не викликав очікуваного інтересу городян. Сьогодні наше завдання – знайти інвесторів, тобто жителів, які зможуть взяти участь у програмі.
Костянтин Попов:
– При визначенні розмірів квартири, на придбання якої можна отримати субсидію в рамках програми, існують обмеження – не більше 21 квадратного метра на кожного члена сім’ї плюс 10,5 квадратних метра. При цьому до складу сім’ї можуть бути включені батьки, діти, бабусі і дідусі, якщо вони прописані в квартирі. Як відомо, цього року в Державному бюджеті передбачено 200 мільйонів гривень на реалізацію державної програми будівництва доступного житла. Засоби розподілятимуться між регіонами пропорційно кількості людей, що перебувають на квартирному обліку. Запоріжжя може розраховувати на суму від 2 до 6 мільйонів гривень. Середня сума субсидії при придбанні двокімнатної квартири може становити майже 70 тисяч гривень. Учасник програми повинен укласти договори із Запорізьким регіональним відділенням Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву на обслуговування засобів (державних і особистих) із будівельною компанією, яка веде будівництво. З практики інших регіонів хочу сказати, що 70 % вартості квартири необхідно внести протягом місяця після підписання договорів. Квартири можна буде купувати в будинках, вибраних для участі в програмі Міністерством регіонального розвитку, будівництва і житлового господарства. У Запоріжжі зараз чекають офіційного підтвердження про включення в проект будинку на вулиці Автозаводській, 48, який споруджує “Запорізький домобудівний комбінат”. Будівництво вестиметься під суворим контролем. Засоби перераховуватимуться лише за вже виконані роботи. До цього вони знаходитимуться на спеціальних рахунках. У Запоріжжі контролювати хід будівництва буде міське “Управління капітального будівництва”. Отримати інформацію про можливість участі в програмі, про необхідні для цього документи можна в консультативному центрі Запорізького регіонального відділення Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву за телефоном: 289–26–78.
Володимир Рудь:
– Єдина будівельна організація, яка дала згоду на участь у проекті, – наш “Запорізький домобудівний комбінат”. Уже цього року планується здати в експлуатацію дев’ятиповерхівку на вул. Автозаводській, 48 у Південному мікрорайоні. Це будинок на два під’їзди, в якому 71 квартира, одна половина з них – двокімнатні, інша – трикімнатні. Стадія готовності будівництва становить 70 %. Перший під’їзд добудовано на 85–90 %, в ньому виконано частину внутрішніх робіт. При успішній реалізації програми він може бути зданий в експлуатацію в найближчі три місяці. Другий під’їзд буде добудовано до кінця року. Згідно з програмою про доступне житло, квартири в новому будинку можуть бути реалізовані без вартості оздоблювальних робіт. Проведення інженерних мереж, комунікацій, виконання робіт з благоустрою фасаду будинку і прилеглої території будівельна фірма бере на себе. У договорі між покупцем і забудовником буде встановлена фіксована ціна. Приміром, двокімнатна квартира площею 52 кв. м обійдеться покупцеві в 234 тис. грн., трикімнатна – площею 68 кв. м – 306 тис. грн. “Запорізький домобудівний комбінат” найближчим часом планує продовжити свою участь у програмі. Наступним об’єктом може стати приміщення колишнього гуртожитку на вул. Республіканській, 73 в Заводському районі.