Комарі – щорічна проблема, проте цього року нашестя цих комах буквально заполонило усі курортні міста Запорізької області
Вони не дають спокою навіть у воді і в номері. Тому для тих, хто напередодні свят виїжджатиме на море, «Запорозька Січ» підготувала цікаву та корисну інформацію щодо цих збудників інфекцій.
А саме, як правильно боротися з комарами, щоб не нашкодити організму.
«Щоб висмоктати всю кров у людини, потрібно 1,2 млн комарів, а щоб задовбати – всього один».
Цьому жарту вже багато років, але, погодьтеся, краще і не скажеш. Ці комахи можуть позбавити сну, спокійного відпочинку на природі і взагалі здорово зіпсувати враження від літніх вечорів.
Багато людей настільки звикли до присутності комарів у нашому житті, що вважають їх просто надокучливими комахами. Однак навіть звичайний комар здатний завдати нашому організму непоправної шкоди.
Цікаво, що комар здатний майже безпомилково виявити кровоносну судину під шкірою людини. Гострими щелепами він спочатку робить мікроскопічний надріз на шкірі і запускає в ранку слину, яка містить знеболювальні речовини, що уповільнюють процес згортання крові. Потім комаха запускає в рану довгий хоботок і висмоктує кров.
Через короткий час місце укусу починає сильно свербіти. Але шкода полягає не тільки в неприємних відчуттях.
Висип і задуха
В першу чергу комарів слід побоюватися алергікам. Тому що комарина слина і речовини, які у ній містяться, здатні викликати алергічну реакцію. Найчастіше алергія на комарині укуси проявляється у вигляді шкірної екземи або кропив’янки.
Тим, хто страждає на астму, теж краще триматися подалі від комарів. Укуси цих комах у астматиків можуть спровокувати задишку, набряк гортані і навіть напад задухи. Відомі випадки, коли комариний укус викликав навіть анафілактичний шок. До алергічних реакцій найбільше схильні жінки, діти і чоловіки молодше 35 років. Якщо протягом години такому хворому не надати допомогу, його може чекати навіть летальний результат.
Алергія на комарині укуси може проявлятися і з іншими симптомами: може з’явитися кашель, нудота, порушення серцевої діяльності, головний біль, запаморочення, підвищення температури тіла. Звичайно, у всіх перерахованих випадках слід негайно звернутися за медичною допомогою.
Укуси комарів завдають дискомфорту дорослим, а в дітей вони часто переростають у шкірні патології. Розчісування сверблячих почервонінь тільки підсилює подразнення. Сьогодні алергія на комарів у дітей з чутливою шкірою – не рідкість. Не дивно, що батьків хвилюють питання, як захистити своїх малюків від нападів комарів.
Комарі – відомі переносники інфекцій
Від лихоманки, енцефаліту і менінгіту, до екзотичних форм. Однак, всупереч поширеному міфу, комарі не здатні переносити ВІЛ. Тобто, попивши крові у ВІЛ-інфікованого, вони не зможуть потім заразити цим вірусом здорову людину.
Всередині у комах можуть мешкати паразити, личинок яких вони можуть занести і в організм людини. Нещодавно у 3 українців виявили рідкісне паразитарне захворювання – дирофіляріоз, яке з’явилося у них саме через укуси комарів. Захворювання викликають круглі гельмінти (паразитичні черв’яки, що починають мешкати в організмі людини).
Часто інфекцію в ранку, залишену комаром, заносить і сама людина. Пухир, що з’являється на місці укусу, викликає неприємний свербіж. При його розчісуванні збудники різних захворювань, що знаходяться під нігтями або на шкірі рук, потрапляють до рани і провокують подальші неприємні наслідки.
Шлях до порятунку
Засоби захисту від комарів бувають дистанційної і локальної дії. Перші працюють на великій площі (в приміщенні або на відкритому повітрі), другі – безпосередньо на самій людині.
Репеленти – не дають комарам та іншим комахам підлетіти до людини і вкусити її. А все через специфічний запах. Репеленти можуть бути синтетичними або натуральними, у вигляді спрею, аерозолю, крему, індивідуальних браслетів з просоченням. У більшості випадків їх рекомендують наносити на одяг: так і дія довше зберігається, і шансів отримати алергічну реакцію або роздратування практично немає.
А ось репеленти на основі діетілтолуаміду (ДЕТА) не можна назвати нешкідливими, тому будьте уважні до концентрації ДЕТА при покупці: якщо вона більше 40%, засіб не можна наносити на шкіру – він підходить тільки для обробки одягу і взуття.
Концентрація 20-30% допустима для дорослих: такий засіб можна наносити на відкриті ділянки тіла, але варто бути обережними і не допускати потрапляння на слизову або пошкоджені ділянки шкіри.
Концентрація ДЕТА 10-15% дозволяє використовувати репелент дітям і вагітним жінкам. Правда, ефективність його невисока – близько 2 годин, але і шкода для організму не така сильна.
Дистанційні засоби не контактують зі шкірою людини і при правильному використанні безпечні для здоров’я. Вони можуть не тільки відлякувати комарів (як, наприклад, вуличні спіралі або свічки-фумігатори), але і знищувати їх – як електрофумігатори і спеціальні електронні пастки.
Поряд із профілактичними засобами потрібно мати при собі препарати для нейтралізації шкірних симптомів, які виникають після укусів, вони швидко знімуть запалення, свербіж, набряки і повернуть радість повноцінного відпочинку. Важливо одразу нанести на сверблячі і почервонілі укуси антигістамінний препарат зовнішнього застосування. Адже свербіж та почервоніння – це ні що інше, як невеличка алергічна реакція на слину комахи. А позбутися цих симптомів за допомогою антигістамінного гелю набагато зручніше, ніж використовуючи деякі традиційні засоби.
Домашні засоби у боротьбі з комарами
Деякі хазяйки надають перевагу домашнім методам боротьби з надокучливими комахами. Проте наскільки цей метод дієвій – точно невідомо. Проте при виготовленні будь-якого народного захисту від комарів, вам не потрібно буде витрачати багато грошей, чого не скажеш про куплені лосьйони або спіралі.
Більшість народних засобів від комарів готуються вдома. Часто їхню основу складають ароматні трави і прянощі, запах яких відлякує комах від вашої ділянки і житла.
- Розчин або крем з додаванням ванілі. Ваніль – ароматна приправа, яка часто додається у випічку. Її запах відлякує комарів, до того ж коштує вона недорого. З ванілі готують крем або розчин. Для ванільного розчину візьміть 1 л холодної води і пакетик ванілі, змішайте їх, влийте в пульверизатор і побризкайте на себе і своїх домочадців. Можна також приготувати ванільний крем: змішати кілька горошин дитячого крему з пакетом ванілі, намастити сумішшю відкриті ділянки тіла. Цей рецепт добрий тим, що не викликає алергії навіть у маленьких дітей.
- Гвоздична вода – ще одні прянощі, які відмінно відлякують комарів-кровопивць. Візьміть 5 г бутонів сухої гвоздики, залийте склянкою води і поставте на вогонь. Після закипання кип’ятіть рідину протягом 10-15 хвилин. Остудіть розчин, а потім змішайте його з будь-яким старим або непотрібним вам одеколоном/парфумами. При виході з будинку сміливо бризкайтесь своєю новою «туалетною водою» і не бійтеся, що вас покусають комарі та мушки.
- Ефірні олії. Неймовірно ароматні ефірні олії є відмінним засобом від комах. Для боротьби з комарами використовують олію чайного дерева, анісу, герані, лаванди і евкаліпта. Змішайте трохи дитячого крему з декількома краплями вищеназваних олій, намажте сумішшю шкірні покриви і вирушайте гуляти.
- Сік цитрусових. Сік лимона, лайма, апельсина або грейпфрута допомагає відлякувати комарів. Якщо ви вирішили ввечері прогулятися до озера, не забудьте нанести кілька крапель цитрусових на шкіру, щоб комарі та мушки не зіпсували вашу прогулянку.
Читайте також: 10 мобільних додатків для продуктивної роботи