Екологічне лихо загрожує Національному заповідникові Хортиця у Запоріжжі. На острові, який вважається колискою козацтва, невідомі розкидали пляшки з отруйними хімічними речовинами. Це сталося місяць тому. Та проблему вирішили лише частково – розкидану отруту зібрали в одному місці, але не утилізували.
Еколог Роман працює у заповіднику Хортиця. На роботу ходить повз цей цех, який раніше належав Інституту механізації тваринництва. Та одного дня чоловік мало не зомлів від страшенного смороду. Просто біля ніг лежали хімреактиви!
Роман Петренко, еколог, співробітник Національного заповіднику Хортиця:
– Плавікова кислота, соляна кислота, феноли, сєрная кислота. Тут був дужий запах, хімічний. До нас виїхав спецпідрозділ МНС Кобра.
Рятувальники все прибрали. Вони кажуть – ці речовини вкрай небезпечні! Деякі з них використовують для переробки відходів на біогаз та добрива.
Сергій Орешко, керівник комунальної спеціалізованої аварійно-рятувальної служби Кобра:
– Они опасны. Некоторые вещества даже смертельно опасны. Там есть такие реактивы, после которых будут очень большие ожоги на коже человека.
Та реактиви не утилізували, а повернули… до будівлі! Хоча такі хімікати повинні зберігатися у спеціально облаштованих і захищених місцях. А хіба назвеш такими напівзруйнований колишній цех?
Сергій Вендін, кореспондент:
– Ще 10 років тому у цьому цеху кипіло життя. Та поступово виробництво занепало. Згодом територію перестали охороняти. І все цінне устаткування тут винесли на брухт. Залишилися самі стіни.
Нині сюди може потрапити будь-хто. Ось ця жінка прийшла спитати – що тут роблять телевізійники?
– Я вообще каждый день провідую. Утром піду подивлюся – що тут хоть робиться…
Нині закинуті будівлі, мов магніт, притягують і мародерів, і просто цікавих. Тож хімія – реальна загроза. І це при тому, що цех – на території Хортиці.
Максим Остапенко, директор Національного заповідника Хортиця:
– Звернулися до національної поліції з вимогою притягнути до відповідальності винних осіб, які відповідають за цей об’єкт і повинні відповідати за те, що знаходиться всередині, за ці хімреактиви. Вже місяць пройшов, реакції немає.
Однак рятувальники кажуть: небезпечні хімікати – то клопіт заповідника.
Сергій Орешко, керівник комунальної спеціалізованої аварійно-рятувальної служби Кобра:
– Руководство заповедника Хортица должны выйти на то предприятие, которое имеет право на утилизацию. Утилизовать его все. После этого выставить счет тому предприятию, которое до этого эксплуатировало данную территорию.
Але такий варіант керівництву заповідника не до вподоби. Кажуть – не мають грошей на утилізацію. Тож поки хімікати так і лежатимуть у занедбаному цеху.
Джерело: ntn.ua