На сьогодні внаслідок пошкодження окупаційними військами магістральних газопроводів без газопостачання знаходиться 269 населених пунктів Запорізької області (орієнтовно 570 тис населення).

Знеструмленими залишаються 72 населені пункти, а це понад 50 тис. населення, яке позбавлено можливості отримувати послугу електропостачання.

Вчора внаслідок терористичних дій окупантів вперше в історії зупинилася Запорізька атомна станція. Спрацював аварійний захист енергоблоків – після того, як внаслідок російського обстрілу була пошкоджена остання робоча лінія віддачі потужності станції в енергосистему України.

Вся тимчасово непідконтрольна Україні територія області тимчасово залишилася без електропостачання.

Відсутність газопостачання та величезні ризики залишитися без електропостачання внаслідок дій окупантів, їх безсилля в забезпеченні енергоносіями захоплених територій не залишають напередодні початку опалювального сезону вибору мешканцям цих територій – необхідна евакуація. У разі неможливості евакуації необхідно забезпечити резервне опалення з використанням альтернативних газу та електроенергії видів палива (вугілля, дрова, пелети).

Що стосується підконтрольних територій. На сьогодні керівництвом країни забезпечено збереження тарифу на газопостачання та теплопостачання на рівні опалювального періоду 2021/2022 року.

Разом з тим, населенню треба вжити заходи зі зменшення споживання енергоносіїв у опалювальний період, утеплення своїх осель.

Приватний будинок переважно обігрівають автономними газовими або електричними системами. Оскільки ситуація з подібними енергоресурсами досить складна і нестабільна, доцільним є встановлення автономного твердопаливного котла, який стане резервним паливним обладнанням, встановлення «буржуйки».

В багатоквартирному будинку з централізованим опаленням встановлення «буржуйки» є недоцільним та пожежонебезпечним, тому альтернативним обігрівачем є електрична батарея, але треба врахувати стан внутрішніх електричних мереж у будинку, щоб також не спровокувати пожежу.

Звісно, така техніка не дуже врятує від холоду, якщо не зберігати тепло. Щоб мінімізувати втрату тепла, треба підготувати свою квартиру:

– встановити тепловідбиваючі екрани між стіною та батареєю;

– прибрати штори на рівні батареї;

– провести теплоізоляцію вікон та дверей (заклеїти вікна скотчем або клеєвою стрічкою);

– максимально утеплити балкон.

У самому багатоквартирному будинку:

– проводимо теплоізоляцію внутрішньобудинкових мереж теплопостачання;

– утеплюємо двері й вікна в під’їздах;

– перевіряємо арматуру регулювання на вході;

– оперативно виконуємо аварійно-ремонтні роботи.

Ці заходи допоможуть підвищити енергоефективність оселі та мінімізувати втрати тепла при проходженні цього вкрай складного опалювального періоду.