ЦК Профспілки працівників освіти надав роз’яснення щодо роботи працівників навчальних закладів під час призупинення навчального процесу та оплати їхньої праці.
В Управлінні соціально-економічного захисту ЦК Профспілки повідомили, що роз’яснення надані у зв’язку з численними запитами від працівників освіти та профспілкового активу щодо порядку організації роботи працівників у зазначений період та оплати їхньої праці.
У профспілці зазначили, що питання оплати праці працівників навчальних закладів врегульовано рядом нормативно-правових актів.
Так, згідно з наказом МОНмолодьспорту № 81 у період призупинення навчально-виховного процесу необхідно організувати проведення навчання з використанням дистанційних (індивідуальних) форм навчання, інтерактивних засобів; забезпечити проведення відповідними службами комплексу робіт щодо підтримання функціонування інженерних споруд, мереж, комунікацій, дотримання правил техніки безпеки тощо.
У профспілках повідомили, що у пункті 5.2.1 Галузевої угоди між міністерством і ЦК Профспілки на 2011–2015 роки зафіксована домовленість сторін про те, що періоди, впродовж яких у навчальних закладах не здійснюється навчальний процес (освітня діяльність) у зв’язку із санітарно-епідеміологічними, кліматичними та іншими, незалежними від працівників обставинами, є робочим часом педагогічних та інших працівників.
У даний час працівники залучаються до навчально-виховної, організаційно-методичної, організаційно-педагогічної роботи відповідно до наказу керівника закладу у порядку, передбаченому колективним договором та правилами внутрішнього розпорядку.
Умови оплати праці працівників освіти в зазначені періоди передбачені в Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженій наказом Міністерства освіти від 15 квітня 1993 року № 102 та Галузевій угоді.
Згідно з п. 77 Інструкції у випадку, коли в окремі дні (місяці) заняття не проводяться з незалежних від учителя (викладача) причин, його оплата здійснюється з розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації за умови, що вчитель (викладач) виконує іншу організаційно-педагогічну роботу.
Також в Управлінні соціально-економічного захисту підкреслили, що у п. 8.3.3 Галузевої угоди міститься рекомендація керівникам закладів та установ освіти забезпечити оплату праці вчителів (вихователів), у тому числі груп продовженого дня, вихователів дошкільних навчальних закладів, музичних керівників, викладачів у випадках, коли в окремі дні заняття не проводяться з незалежних від них причин, із розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, з дотриманням при цьому умов чинного законодавства.
Цим же пунктом передбачено здійснення оплати простою працівникам, в тому числі непедагогічним, не з їхньої вини у розмірі середньої заробітної плати, але не менше тарифної ставки (посадового окладу).
У Профспілці зазначили, що “Галузева угода є нормативним актом соціального партнерства, на підставі якого здійснюється регулювання трудових відносин галузі та соціально-економічних питань стосовно інтересів працівників, осіб, які навчаються, та власників (уповноважених ними органів)”.
Положення Галузевої угоди діють безпосередньо та поширюються на працівників закладів освіти.
За інформацією Управління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки працівників освіти і науки України