Стан здоров’я населення країни і вагітних жінок в тому числі рік від року залишає бажати кращого. Це, звичайно, створює загрозу для життя та здоров’я як майбутньої матері, так і новонародженої дитини. Крім того, перейшовши на нові, рекомендовані ВООЗ, критерії життєздатності новонароджених (із 22 тижнів вагітності), Україна з одного боку зробила важливий крок у дотриманні прав дитини відповідно до ратифікованої 189 країнами Декларації про права дитини, але разом з тим взяла на себе важкий обов’язок забезпечення якісною медичною допомогою нової категорії пацієнтів – глибоконедоношених новонароджених. Без впровадження нових сучасних медичних технологій, застосування інноваційного високотехнологічного устаткування, а також суттєвих реформ в цьому напрямку охорони здоров’я виконання цього завдання навряд чи можливо.



Нова якість охорони  материнства та дитинства
У 2010 році в Україні під патронатом Президента стартував Національний проект “Нове життя – нова якість охорони материнства та дитинства”, концепція якого передбачає створення мережі перинатальних центрів ІІІ рівня надання медичної допомоги на базі існуючих обласних акушерських стаціонарів шляхом реконструкції приміщень і дооснащення високотехнологічним обладнанням. Згідно з ідеєю Національного проекту створення мережі регіональних перинатальних центрів заплановано в три черги – з 2011 по 2013 роки.
Перинатальний центр, що буде створений в Запорізькій області, має стати центром високотехнологічної медичної допомоги для жінок та дітей групи високого та вкрай високого ризику перебігу вагітності та пологів, потужним методичним лікувально-діагностичним центром, центром тренінгової підготовки кадрів, а також аналітичним центром, відповідальним за організацію перинатальної допомоги в регіоні.
Орієнтовна дата введення в експлуатацію обласного перинатального центру – 2013 рік
Оскільки область не має обласного акушерського стаціонару, важливим питанням став вибір одного з пологових будинків міста Запоріжжя для майбутнього перинатального центру. Після зовнішнього аудиту, проведеного групою експертів Національного проекту “Нове життя – нова якість охорони материнства та дитинства” в складі фахівців МОЗ України та Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України, було остаточно обрано оптимальний об’єкт – КУ “Міський пологовий будинок № 5” м. Запоріжжя.
На сьогодні відповідними рішеннями сесій Запорізької міської ради та Запорізької обласної ради вже здійснено процес передачі будівель та споруд, закріплених за КУ “Міський пологовий будинок № 5” з комунальної власності територіальної громади міста Запоріжжя до спільної власності територіальних громад сіл, селищ та міст Запорізької області. В подальшому це нерухоме майно закріплено на праві оперативного управління за КУ “Запорізька обласна клінічна лікарня” ЗОР з метою розроблення проектно-кошторисної документації на реконструкцію обласного перинатального центру. Проводиться підготовка медичного та технічного завдань для реконструкції та дооснащення обласного перинатального центру у відповідності до вимог закладу ІІІ рівня перинатальної допомоги.
До речі, КУ “Міський пологовий будинок № 5” міста Запоріжжя надалі продовжуватиме функціонувати в цих же приміщеннях на умовах оренди, поки буде тривати робота зі створення обласного перинатального центру.
Орієнтовна дата введення в експлуатацію обласного перинатального центру – 2013 рік. Його відкриття дозволить:
• для населення області: забезпечити доступність сучасної високоефективної перинатальної допомоги; знизити материнську, перинатальну і дитячу смертність, захворюваність породіль і новонароджених, інвалідність з дитинства;
• для галузі охорони здоров’я: підвищити ефективність використання ресурсів медичних установ, забезпечити розвиток найефективніших напрямків медичної допомоги вагітним, роділлям, породіллям та новонародженим;
• для медичних кадрів: підвищити кваліфікацію і професійний рівень, дати реалізацію творчого потенціалу.
• для регіону і управління охорони здоров’я облдержадміністрації: реально вплинути на державні показники материнської та дитячої смертності в бік їх зниження.
Раїса ШЕВЧЕНКО, заступник начальника  управління охорони здоров’я облдержадміністрації  з питань охорони материнства та дитинства