Питання історичної та культурної спадщини дуже важливі для Запоріжжя
Це впливає не тільки на сектор туризму, який приносить чималий дохід, але й на фундамент росту та духовного розвитку суспільства
З минулого року місто активно взялось за питання збереження культурної спадщини. Була розроблена концепція Коду Запоріжжя, який був створений фахівцями з Харкова. Код міста регламентує зовнішній вигляд центральної частини – як мають виглядати фасади будинків, рекламні вивіски, які перетворення можна чи не можна на них реалізовувати. І це дуже важливо, адже останнім часом все більше людей, навіть несвідомо, перетворюють культурну спадщину на яскравий та сучасний безлад із вивісок.
Як розповів начальник інспекції з благоустрою міськради Віталій Лисенко, практично всі будинки, що знаходяться на проспекті Соборному, на відрізку від проспекту Металургів до площі Запорізької, частина будинків в Олександрівському районі – знаходяться під охороною держави. Вони є пам’ятками культури чи архітектури та занесені до державного реєстру, тому до цих будівель має бути особливе ставлення.
– Наразі ми проводимо регулярні рейди, активно реагуємо на звернення громадян чи публікації у ЗМІ та соцмережах щодо порушень у цій сфері, але не все робиться так швидко. Перед тим, як щось контролювати, треба ухвалити і затвердити комплекс заходів, документації, роз’яснити правила, – підкреслив Віталій Лисенко.
Крім створення концепції Коду міста вже розроблена інтерактивна мапа розміщення будинків, які мають історичну або культурну цінність. Видано спеціальний буклет, де детально розписано, як мають виглядати рекламні та інформаційні вивіски, в ньому є графічні матеріали, посилання до законодавчих норм, приклади, реалізовані в місті.
Проте проспект – не єдина історична цінність. За словами запорізького краєзнавця Романа Акбаша, до найцінніших пам’яток історії міста належать Старий Олександрівськ, Шосте селище та пам’ятки менонітської архітектури. Всі ці місця приваблюють як мешканців міста, так і туристів зі всієї України та з-за кордону.
– Залучити туристів до культурних об’єктів – це тільки половина справи, адже ніхто не приїде оглядати навіть тисячолітні пам’ятки історії, якщо навкруги не буде розвиненої інфраструктури. Повинні також бути у Запоріжжі і історичні ареали – місця, де можна озирнутися навкруги та відчути, як жили пращури сотні років тому, – вважає краєзнавець.
Важливо не тільки знати культурну спадщину, але й зберігати її. Тому восени минулого року в міській раді було створено спеціальний відділ, робота якого присвячена саме охороні культурної спадщини.
Що стосується штрафних санкцій за неналежний вигляд або навмисне псування об’єктів культурної спадщини, то вирішується питання щодо їх збільшення. На сьогодні мінімальна сума складає 240, а максимальна – 1700 грн.
– Було відправлено звернення від міського голови Володимира Буряка до народних депутатів, що представляють Запоріжжя у Верховній Раді, щодо внесення змін до законодавства з приводу збільшення штрафних санкцій щонайменше в 10 разів. Наразі отримали відповідь, що законопроєкт розроблений і перебуває на погодженні в комітетах. Тому ми сподіваємося, що ініціатива міста Запоріжжя, яке подало таку правку, буде узаконена, – розповів Віталій Лисенко.
«Код Міста» та інтерактивну мапу історичних пам’яток Запоріжжя всі охочі можуть знайти на сайті Запорізької міської ради.
Читайте також: Відомий співак розповів, що в Запоріжжі може об’єднати всю Україну