З кінця вересня в Запорізькій області зареєстрований різкий зріст захворюваності на кір. Спеціалісти відділу організації епідеміологічних досліджень ДУ «Запорізький обласний лабораторний центр МОЗ України» кажуть, що ця хвороба має циклічність, тому нічого екстраординарного не сталося, ніякої епідемії, а просто черговий підйом захворюваності.

В жовтні офіційно було зареєстровано 23 випадки, станом на 25 листопада число захворілих на кір становить вже 122.

Мешканців Запоріжжя серед них – 58 людей, ще 64 захворілих живуть у Запорізькому районі. У тому числі 38 дітей захворіли в школі «Інтелект» смт. Кушугум.

В нашій області останнім ускладнення епідемічної ситуації з кору спостерігалося в 2014 році. Тоді було зареєстровано 78 випадків, в тому числі 33 серед дорослих.

Ріст захворюваності на кір відмічається в цілому в Україні.

Як розповіла «ЗС» завідувач відділення епіднагляду (спостереження) та профілактики інфекційних захворювань ВП «Запорізький міський відділ ДУ «Запорізький ОЛЦ МОЗ України» Ірина Макарова, серед тих, хто захворів, 42% складають особи ромської національності, які мешкають у Шевченківському районі міста. Інші захворілі перебували з ними в контакті. Більшість хворих і контактних осіб не мають жодного щеплення проти кору через відмову від планової вакцинації.

Під час проведення епідеміологічного розслідування було встановлено, що джерелом поширення інфекції послужила сім’я з хворою на кір дитиною, яка спілкувалася з приїжджими родичами з Київської області, де вже реєструвалися випадки захворювання.

Слід пам’ятати, що кір – це гостре інфекційне вірусне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом. Вірус кору виділяється в зовнішнє середовище у великій кількості хворою людиною зі слизом під час кашлю, чхання.

Від моменту зараження до клінічних проявів хвороби може пройти 1-2 тижні, іноді він може подовжуватися до 3-4 тижнів.

Клінічні прояви (катаральний період) починаються із загального нездужання, головного болю, зниження апетиту, порушення сну. Підвищується температура тіла, при важких формах вона досягає 39-40 °С. Ознаки інтоксикації у дорослих хворих виражені значно більше, ніж у дітей. З перших днів хвороби відзначають нежить з рясними слизовими, іноді слизисто-гнійними виділеннями. Розвивається нав’язливий сухий кашель. Одночасно розвивається кон’юнктивіт, гіперемія кон’юнктив, ін’єкція склер і гнійні виділення. Хворого дратує яскраве світло.

Катаральний період змінюється періодом висипання – з’являється яскрава плямисто-папульозна висипка, яка має тенденцію до злиття і утворення фігур з ділянками здорової шкіри між ними.

При цій хворобі характерна послідовність висипань: у перший день елементи висипки з’являються за вухами, на волосистій частині голови, потім в той же день виникають на обличчі і шиї, верхній частині грудей, на 2-й день висипання висип покриває тулуб і верхню частину рук , на 3-у добу елементи висипу виступають на ногах і дистальних відділах рук, а на обличчі бліднуть. Лікування кору симптоматичне. Після перенесеного захворювання розвивається стійкий імунітет.