В Україні змінюється влада, а методи керування залишаються незмінними

Народ називає це «правилом поганого шефа», мовляв, я – начальник, ти – зрозуміло хто. Ба більше, якщо маєш власну думку, будеш покараний для науки інших. Схожі засоби, до того ж із залученням силових органів впливу, безсоромно використовуються буквально на очах всіх запоріжців. Мова йде про «навчання» міського голови Володимира Буряка.

А почалася ця «школа життя» вже кілька місяців тому, із ситуації з карними справами навколо запорізького аеропорту, який мулив око Києву. Побудували летовище за гроші громади, а «вершки» з хабу збирати захотілося у столиці. Коли запоріжці показали єдність, встали на захист спільної власності, «знайшлись» несвіжі карні справи, які почали розкручувати правоохоронні органи. Коли результатів такий недолугий тиск не дав, справи «лягли» на полицю, принаймні, до суду чогось не дійшли. Але роботи на новому терміналі було припинено на 18 днів. Чергова спроба натиснути була здійснена зовсім нещодавно – силовики прийшли з обшуками до першого заступника Сергія Мішка та вимагали документи, які раніше вже неодноразово вилучали. Знову дисципліновані силовики знадобились, коли міський голова проявив турботу про жителів Запоріжжя, а не виконав тієї самої миті доручення Кабміну. Мова йде про заборону Уряду перевезення пасажирів під час карантину на міських автобусних маршрутах у режимі маршрутного таксі. Дозволялось перевозити лише працівників закладів та установ, які забезпечують життєдіяльність міста. Але ж у Запоріжжі – сотні людей, які потребують постійної медичної допомоги, скажімо, чи доглядають за старенькими батьками, і їм потрібно користуватися громадським транспортом. У більшості немає ані власних автомобілів, ані зайвих грошей на таксі. Але про такі дрібниці у столиці не думають, там лише штампують постанови…

Ще до набуття чинності новими обмеженнями міський голова отримав сотні запитань від запоріжців, як же їм тепер пересуватися містом. Адже транспортна інфраструктура Запоріжжя сформована таким чином, що маршрути автобусів великої місткості та електротранспорту не покривають усі віддалені райони міста, і люди вимушені користуватися маршрутними таксі. Розуміючи, що не тільки працівники життєзабезпечуючих підприємств мають нагальну потребу в користуванні громадським транспортом, міський голова вирішив не вводити додаткових обмежень. За що того ж дня отримав численні подяки від запоріжців. І… виклик до поліції.

Тож, завдяки особливій увазі, з 8 квітня проїзд в громадському транспорті Запоріжжя відбувався вже тільки за спеціальними перепустками. А Володимир Буряк, як і обіцяв, порушив перед прем’єр-міністром питання щодо розширення переліку осіб, які можуть цим правом проїзду користуватися. Між тим,10 квітня в кабінет міського голови Запоріжжя завітали правоохоронці і вручили йому повістку про порушення кримінальної справи (за невиконання постанови Кабінету міністрів України від 02 квітня 2020 р. №255 щодо зупинення громадського транспорту в місті).

– Повістка так повістка. Якщо крім заведення таких справ правоохоронцям більше нічого робити, то в мене, навпаки, роботи дуже багато, – відповів на це міський голова.

Про що написав на своїй офіційній сторінці у Фейсбуці:

«Інформую вас, шановні містяни: щодня на засіданні штабу ми оперативно вирішуємо нагальні питання. Медики виконують свою роботу в посиленому режимі. Комунальники продовжують дезінфікувати дороги, зупинки, парки, сквери, дитячі майданчики, лавки, управителі – обробляти під’їзди та прибудинкові території. Соціальні працівники доставляють продуктові набори самотнім і маломобільним людям. Усі проблеми, які знаходяться в компетенції міста, намагаємося вирішувати максимально швидко».

Звичайно, таке особливе ставлення центральної влади до дій обраного запоріжцями міського голови викликало шквал обурення, про що є багато дописів у Фейсбуці.

Ольга Кошкалда

– Краще б не «грізні» промови записували, а покарали тих, хто за копійки маски й респіратори продав за кордон! Не довелось би усім світом лікарям маски й захисні костюми шукати і купувати, не кажучи вже про простих людей!

Рішення Володимира Буряка про роботу громадського транспорту підтримую, за умови проїзду в масках і респіраторах. Не у всіх є власні авто і гроші на таксі.

Аліна Ясько

– Володимире Вікторовичу, вся ця історія з повістками показала безпорадність і дурість центральної влади. Виявилося, що мер міста набагато компетентніший та краще розбирається у потребах міста. Але, на жаль, є постанови Кабміну, силовики і дурні політичні рішення.

Олена Шамшуріна

– Вважаю звинувачення проти вас не обґрунтованими. Тримайтеся! Запорожці з вами! Ми вас підтримуємо!

Петиція на сайті Президента

І таких слів підтримки у соцмережі від запоріжців багато. Утворився справжній рух #ЗАПОРІЖЖЯ_ЗА_ВОЛОДИМИРА_БУРЯКА. Люди не лише пишуть на власних сторінках, міському голові чи в групі, а й звернулися до Президента з вимогою припинити тиснути на місцеву владу та залишити роботу громадського транспорту в Запоріжжі без змін.

Так, електронну петицію з такою вимогою на сайт Президента України подала запоріжанка Олена Макайя. Суть її полягає в тому, щоб припинити розгляд цієї справи, яку відкрили через начебто порушення постанови Кабміну.93102124_800494400441665_776543929796395008_n

– Просимо вас закрити кримінальну справу проти міського голови Запоріжжя Володимира Буряка та припинити політичний тиск на нього, у той час, коли наш мер, як і всі владні структури, працює у режимі підвищеної готовності та вирішує безліч нагальних питань, щоб не допустити поширення коронавірусної хвороби. У такі складні і непередбачувані часи переслідування очільника міста тільки нашкодить, – написала у своєму зверненні Олена Макайя.

На сайті Президента петиція оприлюднена 13 квітня (№22/092430-еп), до закінчення голосування залишилося 88 днів.

Ось що розповіла «Запорозькій Січі» автор петиції:

– Вважаю, міський голова потрапив у ситуацію, коли люди повинні прийти на допомогу. А тим більше, він же дбав про всіх нас. Хоча, звісно, міг би просто закрити рух транспорту, зіславшись на постанову Кабміну… У мене, напевно, такий характер – не можу пройти повз або промовчати, коли чинять недобре. Я читаю відгуки людей під моєю петицією і бачу, що думки у них дуже різні. Але погодьтеся – з приходом до влади Володимира Буряка наше місто лише розквітло. Тож коли людина намагається зробити якнайкраще для громади, а на неї відкривають за це кримінальну справу, то нам теж слід врутитися.

Як поділилася Олена, їй ледве вдалося зареєструвати петицію, адже постійно зникав зв’язок із сайтом Президента. Та й проголосувати під нею теж непросто. Племінниця жінки, наприклад, витратила на це цілу годину.

– Знаєте, я сама переселенка з Донецька, хоча корінна запоріжанка і виросла тут. У нас на вулиці Єрмака є багато людей з інвалідністю, а хорошої дороги ніколи не було. Та коли ми свого часу звернулися до міського голови, він одразу пішов нам на зустріч. Вже у листопаді минулого року у нас відкрили чудову відремонтовану дорогу. Люди з сусідньої вулиці, побачивши це, теж написали заяву, і їм вже роблять проєкт. Міський голова пообіцяв, що за фінансових можливостей в селищі будуть відновлювати і інші дороги. І ми йому віримо. Як не боротися за такого мера?

Вони лише підняли імідж міського голови

Як він оцінює ситуацію, що склалася, ми запитали у колишнього співробітника карного розшуку Запоріжжя, керівника газети «ПравДа» Валерія Зотова:

– На мій погляд, це не привід, щоб відносно мера оголошувати підозру, оскільки у багатьох інших обласних і районних центрах транспорт в цей час теж працював. Чув версію і про те, що це замовлення на Буряка. Вважаю, не треба було так афішувати, що він має позицію, відмінну від Президента, і транспорт в місті ходитиме й надалі. Зайвий шум, який зробили наші з вами колеги, був не потрібен. Але це моя думка. Думаю, що це швидше за все профілактичний захід без будь-яких перспектив, а тим паче судових.93786080_235412554533817_3823068853957558272_n

– Як колишній силовик, можете дати оцінку діяльності правоохоронних органів?

– Вони сьогодні займаються тим, що зловили десь 92-річну бабцю, яка вийшла з дому, і таким іншим. Але, може, це веління часу, що поліція та інші силові структури перетворилися на забезпечуючу організацію з деякими функціями – порядок на площах тощо. А глибокої, справжньої кримінальної роботи з боротьби зі злочинністю я не бачу. Тут, на жаль, поліція відстає. Вони сьогодні – виконавці, – резюмував колишній силовик.

Запорізький політолог Павло Скурський каже:

– Вважаю, що крок назустріч людям з боку мера був розсудливим. Він діяв чітко в межах своїх повноважень і в правовому полі. Наскільки мені відомо, перед цим рішенням міський голова провів консультації з юристами, після чого воно і було ухвалено. А продиктовано це рішення було реальною ситуацією, яка складалася в місті. Це стиль Володимира Буряка. Він людина «від верстака», і якщо подивитися на всі його рішення, вони мають виважений характер. Коли мери інших міст одразу за командою вводять карантин, Буряк робить це тільки на наступний день, оскільки зважував всі «за» і «проти». Адже наше місто розкидане по Дніпру на 2 береги, і за існуючої транспортної інфраструктури як керівник повинен був діяти? Безумовно, пом’якшити політичні рішення, які сипалися з Києва – давайте загальмуємо все і вся. Тож рішення його було правильне.93089115_258668715172158_2338346866443288576_n

Критично висловився політолог щодо дій очільника держави.

– Крок з боку Президента вийшов непродуманим. Однозначно, все було у стилі хайпу і тих відосиків, які робить Зеленський. Звичайно, позначилася його молодість і робота в шоу-бізнесі. А ще мені здається, в ухваленні такого рішення брали участь певні люди з його оточення. Якщо подивитися технологічно – Зеленський припустився величезної помилки. Він намагався зробити контрхід, але такими діями підняв мера одного з обласних центрів до всеукраїнського рівня. Вся країна обговорювала це, і, власне кажучи, після Кличко, Труханова і Кернеса з’явився тепер 4-й топ-мер – Володимир Буряк. За великим рахунком, дякую за це.

Політолог вважає, що на рішення керівника держави вплинули певні нардепи і чиновники від «Слуги народу», які мають негативне ставлення до Володимира Буряка і політичну заздрість, коли дивляться на його зростаючий рейтинг і високу довіру народу. Ось Зеленський і зробив такий крок – однозначно він був недолугим.

– Якби можна було повернути час назад, впевнений, Президент би на це ніколи не пішов. Адже його дія призвела до мобілізації запорізького електорату навколо мера, а в соцмережах ми бачимо різке обвалення довіри до Зеленського. Якщо він допустить ще пару таких витівок щодо Запоріжжя, то про місцеві вибори йому можна буде забути взагалі, – підсумував політолог.

Як би там не розвивалися події далі, але ми на порозі піку епідемії коронавірусу. У такий час зовсім не розумно та не по-державницьки проводити «розборки», адже час консолідувати зусилля. Це також шанс для запоріжців підтримати міського голову, який вступився за жителів міста. Проголосувати за електронну петицію «Припинити переслідування міського голови Запоріжжя Володимира Буряка» на сайті Президента України можна так. Спершу потрібно перейти на офіційний сайт електронних петицій та знайти необхідну петицію. У випадку петиції на підтримку Володимира Буряка треба перейти за наступним посиланням: https://petition.president.gov.ua/petition/92430.

Читайте також: Рейтинг мера Запоріжжя Володимира Буряка суттєво зріс