Загальнонаціональне тестування випускників шкіл закінчилося у цей четвер тестом з біології. Один з пунктів тестування знаходився у II корпусі Запорізького національного університету. 5 червня нам вдалося побувати, так би мовити, в самому епіцентрі подій, де свої знання з фізики перевіряли 345 абітурієнтів.
На вході до корпусу в нас ретельно перевірили посвідчення громадського спостерігача, записали паспортні дані. Після цього направили в кімнату для нарад, де проходив інструктаж і розподіл персоналу пункту тестування по аудиторіях. Відповідальна за пункт тестування Ірина Бакаленко докладно інструктувала про роботу, права та обов’язки співробітників пункту тестування – старших інструкторів, інструкторів і чергових. Після цього персонал пункту тестування готував аудиторії до приходу абітурієнтів.
У цей же час Ірина Бакаленко, а також уповноважена особа Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО) Олена Нікулочкіна, працівник державної служби охорони і громадський спостерігач відкрили сейф та витягли контейнер з тестовими матеріалами. Після чого в присутності старших інструкторів тестування відповідальна за пакети текстів, розкривши контейнер, передала аудиторні пакети старшим інструкторам, які, в свою чергу, об 11.00, згідно з процедурою тестування, роздадуть їх вміст абітурієнтам. Варто відзначити, що всі вищеперераховані процедури проходили під ретельним контролем працівника охорони, уповноваженої особи та громадського спостерігача.
Бажаючі пройти тест з фізики повинні були прийти до пункту тестування не пізніше 10.50. Після цього двері зачинили, а сторонніх або тих, хто спізнився, в приміщення закладу більше не пускали. Не обійшлося і без неприємних моментів. Так, у одного з абітурієнтів не було паспорта, лише його ксерокопія (сам же паспорт, за його словами, знаходиться в ДАІ). А без оригіналу, за правилами, його не допустили до здачі тестів. “Мені здається, в цій ситуації треба було відразу розставляти пріоритети, що важливіше”, – зазначила Ірина Бакаленко. Всього на тестування з фізики не з’явилися 43 абітурієнти, а це, зауважте, чимало.
Після зачитування правил поведінки під час тестування старший інструктор та інструктор в присутності абітурієнтів розкрили пакет з тестовими матеріалами. Далі їх роздали майбутнім студентам. Після проведення інструктажу абітурієнти приступили до виконання тестів з фізики, а це – 36 завдань різної форми, на які відведено 180 хвилин.
Під час проведення процедури зовнішнього тестування абітурієнти не мали права користуватися мобільними телефонами або іншими технічними засобами. Про це неодноразово говорилося і під час пробного тестування, і безпосередньо перед самим тестом. Абітурієнтів попросили відключити мобільні і залишити їх разом з речами біля вхідних дверей аудиторії у своїй номерній ячейці. Але й тут не обійшлося без казусу. У одного з абітурієнтів під час тестування в кишені задзвонив телефон, як виявилося, третій! Два з них він залишив у ячейці, а про третій чомусь забув. Через свою “забудькуватість” він втратив цілий рік, адже це грубе порушення правил, за яке доводиться відповідати. Тепер у хлопця, що мріяв вступити до Запорізького національного технічного університету, щоб вивчати професію системного адміністратора, буде цілий рік для того, щоб обміркувати свій вчинок.
Під час тестування абітурієнти мали право вийти до туалету. В коридорах університету працювали чергові педагоги і працівник державної служби охорони, який мав право перевірити в абітурієнта наявність мобільного телефону.
Після тестування всі документи (в присутності громадського спостерігача, охорони та уповноваженої особи) Ірина Бакаленко помістила в спеціальний контейнер й опечатала. На перевірку тестових матеріалів контейнер буде надіслано до Івано-Франківська.
“Ми вже відпрацювали тактику проведення зовнішнього тестування. І загалом визначили, що потрібно робити напередодні, під час тестування і т.і. Єдине, що засмучує – це неуважність і халатне відношення абітурієнтів до свого майбутнього”, – поділилася з нами Ірина Бакаленко.
Нагадаємо, зовнішнє незалежне тестування цього року проходило в Україні з 15 травня по 7 червня, додаткова сесія, під час якої пройти ЗНО зможуть ті випускники, які пропустили тести з поважних причин або подали апеляцію, пройде з 18 по 22 червня.