З наступного року Закон України “Про зайнятість населення” може зазнати змін. Міністерством соціальної політики вже розроблено проект нового закону. Акцентуємо увагу на деяких його моментах.
Відомо, що на ринку праці є дисбаланс між попитом та пропозицією робочої сили. Це спостерігається майже за всіма групами професій, проте особливо помітно на високотехнологічних промислових підприємствах. Як наслідок, у середньому по Україні наприкінці 2011 року на одне вільне місце претендувало вісім безробітних.
Тому, аби подолати такий дисбаланс, законопроектом передбачені заходи для заохочення роботодавців до створення робочих місць. Також враховані інтереси безробітних громадян неконкурентоспроможних категорій.
Так, роботодавець, який буде працевлаштовувати на новостворені робочі місця молодь на перше робоче місце чи осіб від 50 років та старших строком не менше, ніж два роки, отримає компенсацію єдиного соціального внеску (без обмеження у розмірі зарплати).
Окрім цього, роботодавці, які протягом року забезпечували створення нових робочих місць та забезпечували виплату зарплати у розмірі не нижчому за три “мінімалки”, згідно з нововведенням, в наступному році матимуть право на зменшення розміру єдиного соціального внеску.
Як пропонують автори законопроекту, суб’єкт малого підприємництва, який створює нові робочі місця та працевлаштовує на них безробітних строком не менше, ніж на два роки, протягом першого року буде отримувати щомісячну компенсацію у розмірі мінімального страхового внеску.
Суттєвий рівень безробіття серед молоді до 25 років також давно потребує втручання на державному рівні та термінового виправлення ситуації.
Законопроектом обумовлено, що студентам практика під час навчання буде зараховуватися в стаж, навіть якщо вона була безоплатною. Молодим спеціалістам, які погодились поїхати працювати до сільської місцевості, запропоновано виплачувати стартові виплати у розмірі п’яти мінімальних зарплат. Але за умови, що в цього спеціаліста буде укладений трудовий договір з роботодавцем, який працює в цій сільській місцевості.
Наразі триває обговорення цього законопроекту. Більш детально з усіма нововведеннями можна ознайомитись на сайті Кабінету міністрів України, там же можна лишити свої пропозиції. Орієнтовно Законопроект вступить в силу з 1 січня 2013 року.