Хрещення Господнє– третє і завершальне велике свято різдвяно-новорічного циклу. Та за рівнем небезпеки ані трохи не поступається зимовим святам, що вже пройшли.
Так, 19 січня всі православні християни відзначатимуть одне з головних свят, яке ще називають Богоявлення. Зазвичай водойми – ставки, річки, озера освячуються після літургії. Хрещенська вода – це святиня, яку вживають для зцілення і для зміщення душевних і тілесних сил нас і наших близьких і рідних. У цей день люди набирають водохресної води і окроплюють нею свої будинки. А ще згідно з народною традицією віруючі занурюються в ополонку і тричі осіняють себе хресним знаменням, вимовляючи при цьому молитву Святої Трійці.
Щорічно у багатьох містах та селах України напередодні свята на річках спеціально вирубуються та обладнуються ополонки для масового купання віруючих. Але багато хто забуває, що будь-яка традиція повинна бути безпечною та не нести шкоди для життя та здоров’я людини. Через недотримання правил поведінки на воді під час Хрещенського занурювання у 2011 році загинула одна людина, а одну дитину, на щастя, вдалося врятувати.
Для того, щоб свято не обернулося трагедією, необхідно чітко дотримуватися правил. Рятувальники визначають місця для купання по всій області, обстежують дно водойми та вживають додаткові заходи безпеки.
Так, у цьому році обряд освячення води у Дніпрі буде проводити Архієпископ Запорізькій і Мелітопольський Владика Лука. Всі охочі зможуть належно вшанувати християнські традиції у спеціально обладнаному для цього місці, без ризику для життя. Тож урочисте дійство буде відбуватися 19 січня о 12 годині на Центральному пляжі (праворуч від причалу). На території будуть чергувати карети “швидкої допомоги”, рятувальники, а також буде встановлено намет, де кожен матиме змогу зігрітися безкоштовним гарячим чаєм.
Пам’ятайте, неприпустимо купатися в необладнаних для цього місцях та з неперевіреним дном. Не можна розпочинати Хрещенські забави без представників служб порятунку і медичних працівників та купання дітей без нагляду батьків чи дорослих. Під час групового купання кількість людей, що знаходяться у воді, не повинна перевищувати трьох осіб.
У жодному разі не пірнайте у воду – заходьте в ополонку повільно й обережно. Уникайте великого скупчення людей біля купелі.
У свята багато хто має звичку вживати алкогольні напої, тим більше, серед необізнаних громадян побутує думка, що алкоголь має властивість зігрівати не тільки душу, а й тіло. Та саме у стані алкогольного сп’яніння збільшується вірогідність стати жертвою власної необачності.
Перед тим, як прийняти рішення зануритися в крижану воду, обов’язково треба проконсультуватися з лікарем щодо стану власного здоров’я. І якщо він виявить протипоказання, то краще утриматися від традиційних купань.
Також необхідно, щоб біля місця, де буде проводитися обряд, знаходився намет для обігріву та переодягання громадян, що вийшли з води, також можна організувати роздачу гарячих напоїв.
Усім відвідувачам хрещенської купелі необхідно знати: в ополонці необхідно бути всього кілька секунд – зазвичай не більше трьох, потім потрібно перевдягнутися у теплий одяг і піти в тепле приміщення або автомобіль, де відразу випити гарячого чаю з медом.
Нехай зимові свята залишать лише світлі та теплі спогади! Рятувальники бажають веселої та безпечної зимової забави!
За матеріалами прес-служби ГУ МНС України в Запорізькій області