Міський голова Володимир Буряк дав ексклюзивне інтерв’ю телеканалу «Z»

У програмі “Про головне” мер Запоріжжя відповів на питання щодо політичної ситуації та розвитку міста.

Про причини звільнення секретаря міськради

– Традиційно в програмі «Про головне» обговорюються найбільш важливі теми, які стосуються кожного з нас. Про сьогодення та перспективи розвитку Запоріжжя з урахуванням не лише пандемії коронавірусу та певних кризових явищ в економіці, головне – із врахуванням ситуації, яка нині склалася в Запорізькій міській раді, – про все це говоримо в інтерв’ю з міським головою Володимиром Буряком. Розпочнемо з топ-новини – звільнення секретаря Запорізької міської ради Анатолія Куртєва. Які були причини звільнення?

– Ніякої політики. Як би хто не підіймав це звільнення на високий політичний рівень. Закон має бути однаковим для всіх. Він повинен працювати і для секретаря міської ради, і для міського голови, і просто для людини, жителя міста Запоріжжя. На сесії в квітні (23.04.2021 – прим. ред.) були призначені нові заступники (міського голови – прим. ред.), згідно із Законом про запобігання корупції всі вони повинні були пройти спеціальну перевірку. І всі 6 заступників її пройшли, а секретар міськради не пройшов. Були виявлені (в його декларації – прим. ред.) неправдиві факти, що стосуються земельної ділянки у власності за адресою вул. Крива бухта у Запоріжжі. Дані були надані неправдиві, і спеціальна перевірка це підтвердила. Тому згідно із Законом про запобігання корупції мною (оскільки посада призначалась і затверджувалась Запорізькою міською радою) були поінформовані правоохоронні органи. І я підписав розпорядження про звільнення секретаря з посади без рішення ради, як того потребує закон.

– Анатолій Куртєв – висуванець фракції «Слуга народу». Які будуть Ваші подальші кроки?  Представник якої політичної сили буде внесений на цю посаду?

– Я своїх намірів не міняю, від свого слова не відступаю. Позиція секретаря міської ради залишається за квотою партії «Слуга народу». Тому чекаю від них пропозицій. А далі – голосування на сесії, щоб затвердити цю пропозицію. Ще раз кажу: ніяких тут підкилимних ігор немає. Слово своє я тримаю, квота залишається за партією «Слуга народу».

Потрібно відкласти прапори і вирішувати питання людей

– Кадрові питання були актуальні у Запорізькій міській раді протягом останніх місяців. Чи можна передбачити, що призначення нового секретаря стабілізує ситуацію? Буде сформовано широку коаліцію, відповідно, рада почне працювати стабільно, без якоїсь турбулентності?

– Вже давно, після того, як відбулись вибори 2020 року (25.10.2020 – прим. ред.), мною була запропонована широка коаліція. Це стосується всіх політичних сил, які представляють сьогодні Запоріжжя, які увійшли в Запорізьку міську раду, мають можливість відстоювати права і відповідати на запитання своїх виборців. Вважаю, що здійснилось таке грандіозне явище під назвою «Усі політичні сили об’єднались» для того, щоб кожна копійка, яка приходить в бюджет міста, доходила до кожного жителя Запоріжжя. Під таким лозунгом були прописані домовленості з місцевими політичними силами, які представлені сьогодні в Запорізькій міській раді. На сьогодні, в моєму розумінні, в історії Запоріжжя вперше таке, що всі політичні сили будуть нести відповідальність за все, що відбувається в місті, які проєкти будуть готуватись, які рішення будуть ухвалюватись. Тобто відповідальність лягає не тільки на міського голову, а й на ті фракції, які представлені в міській раді. Сказати, що після перевиборів секретаря все стабілізується, мені хотілося б, щоб так було.

Хотілось би, щоб ті домовленості, які існують на сьогодні, відповідали дійсності. Заступники, які є на сьогодні, секретар, який буде, працювали б на благо своїх виборців.

– Ви пригадали заступників, які були обрані разом із секретарем. Протягом 2 місяців вони вже працюють. Вони безпосередньо ваші підлеглі, відповідають за розвиток різних напрямків. Чи задоволені Ви їхньою ефективністю? Чи є вони генераторами нових ідей, проєктів? Чи несуть вони відповідальність і персональну, і політичну за ситуацію в тій чи іншій сферах?

– Я оцінку давати заступникам поки що не збираюсь. Завжди оцінку діям міського голови, міської ради, роботі виконавчих органів дають люди під час виборів за той період, який проходить. Робити якісь прогнози теж не хочу. Поживемо – побачимо, як вони будуть працювати, як будуть втілюватись в життя ідеї, плани, з якими вони заходили. Я вважаю, це відповідальні пости, згідно з розподілом обов’язків між міським головою, секретарем, заступниками за напрямками. Тож оцінку діяльності дадуть люди, час. Хочу сказати тільки одне: я завжди питаю і з себе суворо, і з них так само збираюсь. Тому що працювати потрібно сьогодні, втрачати час неможливо. Час дуже складний сьогодні, його на розгойдування немає.

Перед містом дуже проблемні питання нависли, особливо це стосується початку опалювального сезону. Місто Запоріжжя, як і вся країна, увійшло в ринок газу. І що ми готові до цього, я б не сказав. Це основна така проблема, яка буде існувати перед містом. Тому що потрібно вийти на ринок, там буде не один якийсь трейдер. Потрібно шукати кошти, платити наперед. Суму, яка потрібна для опалювального сезону для міста Запоріжжя, треба закумулювати наперед. Для населення і для бюджетних організацій мінімум, який ми прораховували, – близько 600 млн грн.

Від населення кошти отримаємо тільки через 2 місяці, коли люди почнуть сплачувати за тепло. Тому я і кажу – час покаже. Хотілося б, щоб зміни, які відбулись в керівних напрямках, були позитивними. І ті слова, що були сказані заступниками перед призначенням, ті плани вони здійснили і втілили в життя.

Ви ставили запитання, чи політичні сили, які зайшли в міську раду, будуть відповідально ставитися до розвитку міста Запоріжжя? Партія «Єднання» так і називається, що здатна об’єднати всі політичні сили, які є у Запоріжжі, для розвитку нашого міста, області й району. У партії «Єднання» є всі перспективи, щоб стати основною партією в області, місті та районі. Це стосується політичної обстановки, яка склалася. І децентралізація, все це пов’я­зане, адже дуже політизують ці процеси. Забувають, що вони (депутати – прим. ред.) сюди прийшли не для того, щоб лозунги проголошувати, а для того, щоб вирішувати питання людей.

Потрібно відкласти прапори, закачати рукави, і вирішувати питання людей. Лайно помісити в каналізації… Не треба забувати, що є каналізація, трубопроводи, дороги, ями, багато чого такого. Для цього створені ради, які повинні вирішувати питання, які їм ставлять їхні виборці. Якщо вони про це забули, то ні до чого доброго це не призведе.

– 30 червня мала відбутися сесія Запорізької міської ради. Які найважливіші питання повинні були розглянути депутати?

– В першу чергу, це бюджетні питання, перерозподіл коштів з одного напрямку на інший. Основні питання – це виплата заробітної плати медичних працівників, освітян. Коли ми ухвалювали рішення наприкінці минулого року й на початку цього, резервували кошти на зарплату на пів року. Хотіли подивитись, як буде насичуватись бюджет, тому що за перше півріччя бюджет міста недоотримав у зв’язку з ковідом, з тим, що бізнес не працював, близько 350 млн грн. Тому зараз потрібно закрити соціальні питання, захищені статті. Це той же діаліз, цукровий діабет, багато соціальних питань. Тому якщо буде воля депутатів, вони не будуть заполітизованими, а будуть працювати для розвитку міста Запоріжжя, тоді питання вирішаться.

209813691_331310738628014_8072157772898374333_n

Що чекає Запоріжжя найближчим часом

– Хотів би поговорити про перспективи розвитку Запоріжжя до кінця 2021 року. Які ключові об’єкти мають бути закінчені, профінансовані? Які маєте плани?

– Не тільки у мене плани, а і у партії «Єднання». Ці плани були озвучені на Форумі, який ми провели, і там були і короткострокові плани, і плани на 5 років. Там чітко прописані напрямки розвитку міста Запоріжжя, це така програмна дія для розвитку Запоріжжя.

Головне, що нам треба робити – відбудова інфраструктури. Це залучення коштів, дешевих кредитів від міжнародних фінансових інституцій. Я маю на увазі й IFС (Міжнародна фінансова корпорація – прим. ред.), й кошти ЄІБ (Європейський інвестиційний банк – прим. ред.). Мав розмову із заступником Міністра розвитку громад та територій України, є добрі напрацювання з німецьким Банком розвитку KFW. Це можливість отримання коштів, від 50 до 60 млн євро. Це кредитні кошти, але під 5-6 процентів, а не під 12, як зазвичай сьогодні.

Тому кредитування дає можливість фінансувати конкретні проєкти, які ми маємо продовжити. Так, ми маємо закінчити програму «Запорізький трамвай». Ми реконструювали рухомий склад, але він повинен їздити по добротних рейках, отримувати напругу. Тому один із напрямків на сьогодні – реконструкція тягових підстанцій. В планах – закінчити реконструкцію парку Трудової слави, адже вже кошти на це спрямовані. Потрібно закінчити роботи з укріплення на площі Запорізькій, щоб восени приступити до благоустрою на поверхні, щоб закінчити велику програму. Нам потрібно робити проєкт реконструкції парку Енергетиків за Правобережним пляжем. Нам потрібно цього року закінчити ремонт у нашій спільній з державою роботі зі співфінансування ремонту Палацу дитячої та юнацької творчості. Потрібно запустити трамвай 12 маршруту, з’єднавши Заводський і Шевченківський райони. Нам потрібно далі розвивати напрямки благоустрою внутрішньоквартальних територій.

Ще хотів би сказати: у суперечностях ніколи немає істини. Вона буває тільки в злагоді, в єднанні. Якщо депутати, які прийшли сьогодні в Запорізьку міську раду, політичні сили, які вони представляють, хочуть розвитку Запоріжжя, вони будуть голосувати або пропонувати нові програми розвитку. Тоді й буде, як кажуть, щастя.

– Ми побачимо, чи буде щастя, коли відбудеться сесія Запорізької міської ради. Об’єднання без політичної риторики, щоб працювати для Запоріжжя.

– В будь-якій справі повинні люди від чогось відштовхнутись. Коли погано, вони повинні подумати, без чого зможуть прожити, на чому можуть зупинитись, а далі зможуть розвиватись. Тоді буде діло. Дійсно, про майбутнє треба думати. На 5, на 10 років. Нічого в цьому поганого немає, наприклад, у п’ятирічках, які були. Тому що це план, за яким ми можемо рухатись вперед. Але якщо все буде партійно заполітизоване, як сьогодні, то толку я не бачу. Не буде толку. Але хотів би вірити, і закликаю всі політичні сили, які сьогодні знаходяться в Запорізькій міській раді, все-таки об’єд­натися, припинити ті чвари, що є на сьогодні, припинити, так звані, підкилимні ігри з одним, другим, третім. Комусь щось дали, комусь не дали, комусь мало, комусь більше. Треба працювати в одному напрямку, спільно приймати рішення, спільно робити те, для чого сюди прийшли. Тоді буде пуття.

Читайте також: У Запоріжжі знову не відбулась сесія міської ради