Дозволити українцям вільно носити зброю, чи ні – ця суперечка тягнеться вже не один рік

Адже між людьми нерідко відбуваються непорозуміння, і тоді «правий» той, у кого є пістолет

Тікати або стріляти

Нещодавно у Дніпровському районі Запоріжжя сталися 2 сутички громадян із застосуванням вогнепальної зброї. Перший конфлікт відбувся на пр. Металургів, де запоріжці не поділили місце на парковці авто. В результаті чого постраждав 26-річний фотограф Валерій Петрашин, якого госпіталізували в реанімацію. Із револьвера «Флобер» у хлопця випустили близько 8 куль в район грудної клітини із пошкодженням серця та легень.photo_2020-08-02_15-00-33_новый размер

А інший випадок стрілянини стався ввечері 9 серпня на вул. Добробутній, де вже постраждало одразу 3 людини. І скандал теж виник через паркувальне місце, але вже біля торгового центру. Тут був застосований травматичний пістолет.

В обох випадках у одних сперечальників була вогнепальна зброя – у інших ні. Виникає запитання: як бути людям, які не мають права на носіння травматичної зброї? Але ж вона в першу чергу слугує для самозахисту, і у 10% країн світу її носіння офіційно дозволене. Та й за статисткою ООН у країнах, де дозволено тримати вдома зброю, рівень злочинності нижчий.

Михайло Шлайфер, шанувальник зброї, вважає, що зброя потрібна. Треба вибирати ту, яка подобається, та яка може стати у пригоді під час Ч. «Напад – це завжди стресова ситуація, і якщо ви постійно не маєте справи зі зброєю (поки витягли та забули зняти з запобіжника), то втрачаєте час. А в тому ж «Форті» запобіжника немає – просто витягли і одразу ж натиснули на пусковий гачок.Михайло Шлайфер_новый размер

До того ж, суб’єкти, які збираються невеликою групою, щоб нападати на перехожих, за натурою своєю боягузи. Якщо зустрічають збройну відсіч, то, як правило, одразу розбігаються. Зазвичай при самообороні вистачає і 2-3-х патронів», – каже Михайло.

Натомість далеко не всі поділять цей погляд. Наприклад, правоохоронці проти дозволу на зброю для усіх бажаючих, бо це може призвести до катастрофи.

«Я негативно ставлюся до вільного придбання зброї, оскільки менталітет наших людей цього поки що не зовсім дозволяє. Якщо допустити подібне, це може принести жахливі наслідки. Тому я вважаю, що перед придбанням зброї кожна людина повинна пройти необхідну комісію, бути перевірена на добропорядність, чи були у неї проблеми із законом і так далі», – вважає командир батальйону №1 Олександр Трипольський.

Є довідка – буде й пістолет

У Запоріжжі представлений широкий вибір зброї – від найпростіших помпових рушниць до револьвера під патрон Флобера. Більшості громадян обирати доводиться ту, на яку не потрібен дозвіл.

Помпові рушниці

Це ті, які щоразу після пострілу потрібно перезаряджати рухом цівку (як в американських бойовиках). В основному вони йдуть із короткими стволами, тому і стоять на озброєнні армії чи поліції. Використовуються як штурмові гвинтівки, а при самообороні – то чим більше галасу, тим раніше вас почують.

Такі гвинтівки коштують від 5 до 50 тис. грн. Вони можуть йти в комплекті із 2 стволами (коротким і довгим). Наприклад, якщо ви хочете піти на полювання і стріляти з більш далеких дистанцій, то і ствол потрібен довгий. Та при цьому на полюванні вони не дуже зручні, адже кожного разу, пересмикуючи цівку, ви збиваєте приціл, а птах чи дичина зникне з поля зору дуже швидко.

Самозарядні рушниці та двостволки

Вони краще підійдуть для полювання. У двостволці 2 патрони, а в самозарядному, як правило, від 4 до 9. Але якщо вже 5-й патрон у цій справі використовується дуже рідко, то 3-го у двостволці часто не вистачає.

Якщо брати рушниці однакового розбору, скажімо, італійські чи турецькі, то у одностволки бій завжди краще, ніж у двостволки, оскільки при пострілі з одного ствола немає напруги на інший, що теж дуже важливо. Згідно із новим законом про полювання, в магазині самозарядної рушниці дозволили мати не більше 2 патронів. Таким чином виходить всього 3 постріли.

«А за чималим досвідом мисливця скажу, що 3-й постріл часто стає мені в пригоді», – говорить зброяр Михайло.

Чи варто купувати зброю через інтернет

Переходимо до нарізної мисливської зброї. Вона тут починаючи від малокаліберної – 5,6 мм, але це більше для задоволення, щоб постріляти недалеко і тихо по мішенях. Про неї також розповів Михайло Шлайфер.

– А полювати ним теж можна?

– Полювання з нарізною зброєю у нас дозволене лише з єгерем. Проте і «мілкашку» часто використовують для добору подранків. Для цього згодиться будь-яка «мілкашка», що б’є на відстань 100 м. Також її використовують для спортивної мети. Ціна такої зброї від 6 до 40 тис. грн. Хоча є і дорожче.На полюванні_новый размер

– Зараз можна побачити продаж зброї від кого завгодно в інтернеті, але це ж заборонено?

– Так. Для цього потрібна ліцензія, і зброя продається тільки з дозволу. А продаж через інтернет часто мотивують тим, що викладають його для наочності, а далі покупка здійснюється через органи МВС, магазини і т.д.

– Наскільки це законно?

– По-перше, в інтернеті ніхто ні за що не відповідає. А по-друге, вам можуть таке запропонувати… Візьмемо хоча б ті товари, на які не потрібен дозвіл, в основному це пневматика, яку люди купували в інтернет-магазинах, а потім приносили нам на ремонт, де були іржаві частини і т.д.

– Але ж ви самі торгуєте через інтернет?

– Так, ми пропонуємо зразки в інтернеті, але торгуємо тим, що потрапляє під дозвіл, тільки в торговому залі.

– Кому дозволений травмат?

– Травматичну зброю дозволено для застосування певним категоріям громадян – співробітникам правоохоронних органів і їхнім найближчим родичам, працівникам суду, нардепам, військовослужбовцям нестрокової служби, журналістам певних напрямків висвітлення інформації і людям, які беруть участь у громадських організаціях з охорони громадського порядку та державного кордону. Така зброя стріляє патроном з гумовою кулею несмертельної дії. Хоча були випадки і летального результату. Як правило, вона ефективна на відстані 3-5 м.

– Мається на увазі забійна сила?

– Її завдання нанести больового шоку зупиняючої дії.

– А з 10-20 м на шок нападника розраховувати вже не доведеться?

– Такого вже не повинно відбуватись. Хоча деякі люди і розповідають, що з 20 м дорожній знак пробивали, але це більше мисливські байки – я в це не вірю.

– Який би порадили травмат дамам, щоб спокійно ввечері йти з роботи?

– Вони у нас на будь-який смак і під різні фінансові можливості покупця – від 900 грн до 20-30 тис. Жінці я б порадив щось з «Фортів», хоча для мене не існує поняття жіночий чи чоловічий пістолет. Знаю багатьох чоловіків, які люблять компактну зброю, і бачив жінок, яким, навпаки, подобався пістолет побільше.Дамський травмат_новый размер

Газові пістолети та револьвер під патрон Флобера

Є ще пістолети (копія Макарова), які працюють від балончика зі стисненим вуглекислим газом і стріляють кульками. Вони дуже схожі на бойові і використовуються для тренувань у стрільбі. Однак їх можна використовувати і для самооборони. До того ж не потрібен дозвіл на покупку. Але є тут і свої нюанси. Якщо вже балончик пробили – його бажано одразу ж відстріляти протягом 2-3 годин, бо газ поступово зникає.

А ще є револьвери під патрон Флобера – це перший унітарний патрон із зарядом і снарядом в одній гільзі. Такий з 5 м може пробити навіть половину товстої книги. Багато людей використовують їх для самооборони. При цьому траплялись і випадки з летальним результатом.

Існують ще сигнальні пістолети, які стріляють холостим патроном, відтворюючи звук бойового пострілу із полум’ям.

Також є пневматична зброя, яка продається практично без дозволу. Він потрібен тільки в тому випадку, якщо калібр кулі понад 4,5 мм, а її швидкість більше 100 м/сек. Така зброя коштує від 1500 грн і вище.

Читайте також: Відомий український гурт запросив туристів набиратися сили у Запоріжжі на Хортиці – відео