13–14 жовтня в рамках ІІІ Всеукраїнського козацького фестивалю “Покрова на Хортиці” відбулося чимало цікавих заходів. У суботу свято “Лава на лаву” зібрало у Совутиній балці на Хортиці, біля історико-культурного комплексу “Запорозька Січ”, кращі бойові команди країни, чимало глядачів.

Як же вболівали ми, як співпереживали! Було чимало цікавих з тактичного погляду боїв – глядачі гаряче підтримували худеньких хлопців школи міліції, коли вони “завалили” кремезних супротивників, щиро раділи, коли енергодарівці вибороли перемогу в традиційних лідерів – команди з Дніпропетровська. Билися хлопці та кремезні чоловіки досить жорстко, травми були, навіть перелами та вивихи. Але, як нам розповідали самі бійці, вони знали, на що йшли.
А поки команди гуртувалися, виступали артисти – ансамбль обласної філармонії “Запорожці”, народний ансамбль міліції “Пернач”, Анатолій Сердюк, гурт “Одна родина” та інші. Енергодарівців приїхали підтримати дівчата – шоу-група барабанщиць “Козачки”. Тепло вітали гостей, збірну команду козаків із Росії, Білорусі та Грузії. Було чимало козацьких розваг – показові виступи шкіл національних бойових мистецтв. Переможцем змагання “Лава на лаву” стала запорізька команда “Спас-Кремінь”. Та, як сказав президент Всеукраїнської федерації “Спас” Олександр Притула, “переможених у таких змаганнях немає, усі, хто став до лави – вже перемогли”. І, звичайно, кожен поєдинок віншувало братання.
14 жовтня пройшли урочистості з нагоди Дня українського козацтва на Козацькому колі біля музею на Хортиці, які відкрили голова обласної ради Павло Матвієнко, заступник міського голови Сергій Гладченко, архієпископ Запорізький та Мелітопольський Лука. Було оприлюднено привітання міністра культури Михайла Кулиняка. Біля Січової церкви пройшов молебень “За Україну” з нагоди свята Покрови Пресвятої Богородиці. У святковому концерті взяли участь посланці з усієї України – самодіяльні артисти Запорізької, Волинської, Івано-Франківської, Миколаївської, Одеської, Сумської, Херсонської, Чернігівської, Хмельницької та інших областей.
Тут же виступали і маленькі артисти, учасники гала-концерту І відкритого дитячо-юнацького фестивалю-конкурсу гопака “Яскрава країна на Хортиці”. Ландшафтна театралізована вистава “Всі ми, браття, козацького роду!” завершила святковий день у Совутиній балці.
Голова обласної державної адміністрації Олександр Пеклушенко високо оцінив святкування Дня українського козацтва:
– Хортиця та козацтво – це синоніми, про це знає кожна цивілізована людина. Ми розуміємо, що саме завдяки Хортиці та козацтву Україна сьогодні – незалежна держава, і так буде завжди. Козаки боролися за сьогоднішній день, за щастя називати Україну незалежною, суверенною державою. Неможливо переоцінити значимість козаків, бо саме ці люди несуть філософію духу свободи, незалежності та мужності. Я щиро вдячний, що сучасні козаки тісно співпрацюють із владою.
Фото Володимира ШЕРЕМЕТА