У Кушугумській громаді Запорізької області фактчно під обстрілами завершують підготовку Стратегії розвитку і вірять у майбутнє. На жаль, до селищ громади все частіше почали долітати FPV-дрони ворога, які спричиняють, зокрема, відключення електрики. Але не на часі складати крила та жалітися, що «все пропало». Місцеві жителі, попри безпекову ситуацію, продовжують жити та працювати в своїй громаді, діти – вчитися. Тож все більш актуальними постають не просто питання виживання в умовах воєнних дій, а й забезпечення енергонезалежності як складової повноцінного життєзабезпечення. І планувати майбутнє – без цього ніяк.
Дроновий терор
«Майже щодня по території громади «прилітають» FPV-дрони, залітають КАБи. Ще три місяці такого не було. Найбільше потерпають Малокатеринівка та Кушугум, – розповів заступник селищного голови з питань діяльності виконавчих органів Кушугумської селищної ради Владислав Василега. – Багато будинків розбиті. Нещодавно було пошкоджено електропідстанцію. Вводилися графіки постачання електроенергії, бо наявної потужності не вистачає. Є перебої також з водопостачанням. Але відтоку населення не відбувається».
Ба більше – розпочинається весняний сезон, й велика кількість дачників, які мають земельні ділянки на території Кушугумської громади чи поруч, розпочинають городні роботи. Йдеться про десятки тисяч дачників. На території самої громади: у Кушугумі, Балабиному та Малокатеринівці мешкають близько 12 тисяч людей, близько третини виїхали за три роки повномасштабного вторгнення. Тому забезпечити умови життя незламним жителям громади та всім сезонним мешканцям – першочергове завдання.
Над забезпеченням альтернативних джерел децентралізованного енергопостачання почали працювати ще восени минулого року. Роботи розпочато в рамках проєкту «Зелена стратегія для розвитку і відновлення Кушугумської громади», над яким працює керівництво громади разом з ГО «Екосенс», і до якого залучені широке коло експертів і місцевих мешканців. Через погіршення безпекової ситуації в громаді деякі напрямки розвитку відходять на другий план, але не йдуть у шухляду, бо війна – це не назавжди. Проте на першому місці, зрозуміло, енергетична складова розвитку.
Енергетична складова: проєкти ВДЕ
Задля обміну досвідом кушугумці відвідали Чортківську громаду, що на Тернопільщині. Ця громада має значні досягнення у розвитку відновлюваної енергетики та енергоефективності. За результатами роботи напрацьовано стратегію розробки, планування та реалізації цілей та заходів з енергоефективності й розвитку відновлюваних джерел енергії. В першу чергу, мова про об’єкти критичної інфраструктури: насосної станції, ЦНАПу, медичних і освітніх закладів Кушугумської громади. Прийнято рішення оздобити два освітніх заклади, медичний центр та будівлю селищної ради, де працює ЦНАП.
Перші 500 фотовольтаїчних (сонячних) панелей уже надані донорами та доставлені до Кушугумської громади.

«Все вдалося завдяки співпраці і менторству в рамках проєкту з планування зеленого розвитку Кушугуму від громадської організації «Екосенс», – каже від імені Кушугумської селищної ради Василега. – Ми напрацювали зв’язки з Чортківською та Кам’янець-Подільською громадами і вони поділилися і досвідом залучення допомоги, і самими панелями. ГО «Схід СОС» допомогли з перевезенням. Тепер працюємо над створенням техніко-економічних обґрунтувань для встановлення СЕС на будівлях бюджетної сфери. Сподіваємося, будуть із світлом».
Залучений в рамках проєкту ГО «Екосенс» експерт з енергоменеджменту Олександр Карпенко став ментором у налагодженні співпраці Кушугумської селищної ради з Національною лабораторією відновлюваної енергії США NREL.
Готуються наземні майданчики та дахи будівель комунальної форми власності для встановлення СЕС. Здійснюються прорахунки потрібної для кожного з об’єктів потужності станцій, вартості обслуговування і експлуатації СЕС. Розраховують спосіб кріплення та площу, яку вони займуть. Найпотужніші будуть працювати, зокрема, для лікарні, де використовується різноманітне медичне обладнання із різним графіком навантаження на енергосистему. Через безпекову ситуацію вирішується питання захисту панелей від ворожих дронів.
Про альтернативне енергозабезпечення Кушугумської громади «Віднова» докладно писала тут.

Робота над Стратегією розвитку та відновлення
Днями відбулося чергове засідання робочої групи з Розробки стратегії розвитку Кушугумської територіальної громади за участю представників громади та експертів із Запоріжжя, Дніпра, Чорткова, де обговорили енергобезпеку та інші напрямки стратегічного розвитку. Розроблені рекомендації з економічного напрямку розвитку, екології з акцентом на зелене відновлення, туризму, розвитку молодіжного сектору. Й головне на сьогодні – звісно, енергетика. Але й без економічної складової рухатися вперед неможливо.
«Безпекова складова – це, звісно, й про вкладання капіталу в бізнес. Або просто підтримка поточної ситуації. Існує й проблема з кадрами, – розповів експерт проєкту з економіки Андрій Карпенко, професор кафедри економіки та митної справи Національного університету «Запорізька політехніка». – Адже головна мета сьогодні – щоб бізнес залишався на місцях та розвивався. Це податки громади».
Сьогодні бюджет Кушугумської громади наповнюють переважно невеликі бізнеси. Це транспортні перевезення, крафтове виробництво, постачальники овочевої продукції. Але додалися складності через недостатнє водопостачання. До підриву ворогом Каховської ГЕС у громаді активно працювали також рибопереробні підприємства.
Слабкі сторони, загрози та можливості для малого бізнесу і підприємництва в Кушугумській громаді також акцентовано в проєкті стратегії розвитку та відбудови громади. Розроблено можливі сценарії подальшого впливу ситуації та заходи, які може робити Кушугумська громада, аби мінімізувати негативний компонент.
«Формування прозорого бізнес-клімату для залучення інвестицій, формування довіри до владних інституцій громади – це все про майбутнє. Бізнес повинен знати, що зможе отримати проєктну підтримку від громади», – зазначив Андрій Карпенко.
Значною частиною місцевого бізнесу також може бути туристична галузь, але це поки що плани на майбутнє. Навіть мікробізнеси створюватимуть робочі місця для тих, хто залишається й буде теж сплачувати податки до бюджету громади.

Розвиток молодіжного та безпекового середовищ
Попри всі складності та виклики, у Кушугумській громаді йдуть вперед і намагаються створювати запобіжники від виїзду молоді. Так в березні 2025 року відкрили сучасний Молодь HUB. Тепер молодь має власний простір для розвитку, відпочинку та самореалізації. Тут кожен охочий може втілювати власні проєкти, знайти однодумців, навчатися, розвиватися. Залученню молоді сприяє активна Молодіжна Рада.
Безпекова складова громади посилена власними можливостями. Так вперше в Запорізькій області саме в Кушугумській громаді створено Добровільне формування цивільного захисту. Таким чином зроблено ще один крок до безпеки та згуртованості.
Новостворена команда отримала автомобіль Швидкого реагування для роботи підрозділу, два комплекти особистого захисту (бронежилети та каски) та набір медичних засобів для надання першої допомоги. Наразі оголошено набір до новоствореного Добровільного формування. Таким чином посилено пожежно-рятувальний підрозділ Кушугумської громади, створений ще навесні 2022 року.
Захищатися від ворожих «птах», допомагати одне одному, забезпечувати цивілізоване гідне життя в Кушугумській громаді – це завдання на сьогодні. Мріяти про безпечне завтра, планувати зелене відновлення, розвиток місцевих бізнесів, закладати підґрунтя для цього – це також питання сьогодення. Над цим і працюють експерти, влада, активні жителі громади.
Стаття підготовлена в рамках проєкту “Зелена стратегія для розвитку і відновлення Кушугумської громади”, який реалізує ГО “Екосенс” за підтримки Міжнародного фонду «Відродження»