До складу Кушугумської селищної громади входять селища Балабине, Малокатеринівка та Кушугум. Загальна кількість населення – понад 20 тисяч осіб. У довоєнний час це було тихе передмістя Запоріжжяю. З водоймами й риболовлею, смачнющими овочами та фруктами, зі своїм природним вайбом. А також дитсадками та школами, лікарнею, ЦНАПом, селищною радою, магазинами, кав’ярнями, церквою, будинком культури, парком та іншими необхідними складовими для життя. Після початку повномасштабного вторгнення фронт застиг у 15-ті кілометрах. Звичайно, час від часу сюди «прилітає». Рашисти зруйнували Каховську ГЕС, після чого місцеві плавні перетворилися на молоді ліски. Поливної води критично не вистачає для городництва та садівництва. І все одно: жителі громади пристосовуються до випробувань і викликів, приймають до себе ВПО, допомагають армії, відкривають нові хаби та започатковують соціальні проєкти. Чим відзначився для Кушугумської третій воєнний рік повномасштабного вторгнення – в матеріалі «Віднови».

Руйнування та відновлення: спільними зусиллями

Внаслідок обстрілів з початку повномасштабного вторгнення в селищах було пошкоджено близько 400 приватних будинків, більше десяти зруйновано повністю. Також постраждали заклади освіти, приватні підприємства та адміністративні будівлі.

Чорною датою цього року стало 20 серпня. В той день росіяни обстріляли Малокатеринівку. Поцілили у дитяче кафе та житловий сектор. Внаслідок терористичної ворожої атаки двоє людей загинули – 14-річний хлопець та 60-річний чоловік. Вісім мешканців громади, переважно діти, отримали поранення. Було пошкоджено 50 приватних будинків, сім осель зруйновано вщент.

Завдяки дії державних програм та підтримці благодійних фондів і волонтерів, пошкоджені будівлі, де це можливо, оперативно відновлюються. Постійними партнерами громади є благодійні фонди «Доркас», «Карітас Запоріжжя», «Посмішка ЮА», «Global Empowerment Mission», «World Central Kitchen», ГО «Офіс перспективного розвитку» (ФАО ООН), ГО Освітня фундація «Потенціал» за фінансування французької організації Актед. Вони неодноразово надавали грошову допомогу, продуктові набори, паливні брикети, будівельні матеріали на відновлення постраждалих будинків та об’єктів цивільної інфраструктури.

Власники зруйнованих осель отримали три житлових сертифікати на загальну суму у 3,7 млн грн. Власники пошкодженого майна 52 компенсації на ремонт категорії А (до 200 тисяч гривень) на загальну суму у 3,2 мільйона гривень.

Також у ремонтах та відновленні допомагає отримане від міжнародних донорів обладнання. Кушугумська громада в рамках Програми USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) одержала екскаватор-навантажувач JCB, мотопомпу, відбійний молот, шини для спецтранспорту та інше – на загальну суму понад 3, 172 млн грн.

На території громади створено добровільну пожежну команду (місцева пожежна охорона). Було відремонтовано стару пожежну машину, облаштовано приміщення для чергування, налагоджено зв’язок з ГУ ДСНС в Запорізькій області. На додачу команда МПО отримала від обласного управління ДСНС ще одну автоцистерну, а селищна рада передала УАЗ та бортовий автомобіль. Підрозділ активно працює і навіть допомагає сусіднім громадам – зокрема виїжджали у Степногірск ліквідувати пожежі після ворожих прильотів.

Нові жителі громади, нові проєкти: досягнення вже сьогодні

За майже 3 роки повномасштабної війни на більш безпечні території України чи за кордон з громади виїхали близько 10-15% місцевих жителів. Натомість приїхали багато вимушених переселенців з тимчасово окупованих міст та селищ. Станом на зараз в Кушугумській громаді живуть 17,5 тисячі корінних мешканців і 3 тисячі нових жителів. Більшість з них втратили своє житло через обстріли або виїхали з окупації.

Тож загальна кількість населення навіть зросла. Реінтеграція ВПО проходить доволі успішно. Проблем з працевлаштуванням немає, адже фактично Кушугумська громада є спальним районом Запоріжжя. Тож існує можливість працювати у місті або в громаді: на місцевих підприємствах, в магазинах, закладах торгівлі тощо. Загалом у складних умовах воєнного стану усі місцеві комунальні та державні служби працюють без збоїв. Активно допомагають війську.Збройним силам України Кушугумська громала передала майже 60 мільйонів гривень.

Є нові досягнення та цікаві проєкти. Так, напередодні 2024 року завершено капітальний ремонт сучасного укриття в Кушугумській гімназії «Інтелект», що дозволило одними з перших в області перейти до навчання за змішаною формою. Будується підземна школа в селищі Балабине. Проєкт будівництва підземної школи підходить до завершальної стадії. Закуповується обладнання для облаштування приміщення, проводяться роботи із фарбування. Наступного року очікується відкриття.

Наразі в закладах освіти Кушугумської громади організована змішана форма навчання у Балабинському ліцеї “Престиж”, Кушугумській гімназії “Інтелект”, Малокатеринівській гімназії “Мрія”. Школярі не тільки навчаються, але й займаються спортом. Двісті дітей громади щодня займаються боксом, тхеквондо, боротьбою, національними, бальними та сучасними танцями.

Активно співпрацюють з міжнародними донорами: USAID, ULEAD та іншими. Так відкрито молодіжний хаб з можливістю укриття в Балабинському будинку культури. Також працює хаб для людей похилого віку «Збережемо досвід та відкриємо нові горизонти». Для старшого покоління кушугумців проводяться заходи з цифрових навичок; з культурної, фізичної, соціальної та психологічної інтеграції; із зміцнення потенціалу людей похилого віку; спортивні активності; надаються різні соціальні, медичні та психологічні послуги.

Відкрили «Шелтер матері та дитини ВПО». Це місце, де кожна мати з дитиною, які опинилися у складних обставинах через війну, відчувають себе в безпеці, отримують допомогу та підтримку. Селищна рада знайшла приміщення для шелтера, а Агенція розвитку громади залучила інвестиції та благодійні організації.

Проблеми з водою: найбільший виклик року

Цьогоріч найактуальнішою проблемою громади стало забезпечення водопостачанням. Особливо у весняно-осінній період, коли починаєтся поливний сезон. Після підриву дамби Каховської ГЕС висохло Каховське водосховище, значно знизився рівень води в річці Кушугум. Саме на Каховському водосховищі стоять насосні станції для підкачки поливної води для Малокатеринівки, Кушугума, дачних кооперативів.

Суттєве зростання навантаження на мережі централізованого водопостачання призвело до зниження тиску в системі. А через зношеність водопровідних мереж часто траплялися пориви. Фахівці КП «Облводоканал» проводили комплексні ремонтні роботи, під час яких виникла необхідність підвезення води. Для цього Кушугумська селищна рада залучила спеціалізований комунальний транспорт. Автомобілі надавали «Облводоканал» та ДСНС.  

На жаль, проблема не вирішиться за рік чи два. Наразі у планах – модернізація мереж централізованого водопостачання, оновлення трубопроводів, встановлення сучасного обладнання для регулювання тиску та автоматизації системи подачі води. Також проводиться робота з пошуку та залучення міжнародних партнерів задля реалізації альтернативних проєктів з організації водопостачання.

Планування майбутнього: розробляється Стратегія розвитку Кушугумської громади

Планування майбутнього: розробляється Стратегія розвитку Кушугумської громади
Без стратегічного планування складно досягти реальних результатів за різними напрямками розвитку та розбудови громади, тому зараз розпочато роботу над плануванням майбутнього. До цієї роботи долучилися ГО «Екосенс». Над розробкою Стратегії розвитку та відновлення Кушугумської громади до 2030 року разом працюють представники органів місцевої влади, громадськість та експерти, залучені ГО «Екосенс» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Стратегія розвитку та відновлення розробляється за напрямками: розвиток економіки, соціальної сфери (з акцентом на утримання молоді в громаді), енергетичної стійкості, екологічної безпеки, туристичної привабливості та іншими. Було проведено опитування місцевих мешканців щодо запитів та сподівань на майбутнє задля всебічного розуміння очікувань Кушугумської громади. Інструменти для визначення ключових питань і пріоритетів надав результат роботи з фокус-групами за участю бізнес-спільноти та місцевих активних жителів. Соціологічними дослідженнями опікувався експерт проєкту ГО «Екосенс», директор Агенції регіонального розвитку Запорізької області Аскад Ашурбеков.

Працювали за допомогою стратегічних сесій в рамках підготовчої роботи до складання підсумкового документу. Експерти проаналізували напрацювання груп, отримані в тандемі представників місцевої громадськості, молоді, підприємців, співробітників Кушугумської селищної ради. Наразі проводиться аналіз майбутніх тактичних і стратегічних цілей і заходів, що можливі до реалізації в перспективі до 2030 року.
Виклики і можливості в економічній сфері аналізували під керівництвом доцента кафедри економіки та митної справи національного університету “Запорізька політехніка”, директора кластеру “Інжиніринг. Автоматизація. Машинобудування” Андрія Карпенка. Обговорили можливості розвитку малого та середнього бізнесу взамін втрачених через війну галузей, створення нових робочих місць, привабливих для молоді та ВПО.


Економічний стан громади – це той базис, який забезпечить постійне перебування та зацікавленність молоді в громаді як одної з найважливіших задач керівництва Кушугумської громади. Окрім робочих місць, важливими заходами є підтримка молодих сімей, програми забезпечення їх житлом, відкриття закладів для розвитку і відпочинку. Не менш важливим заходом є програма реінтеграції ветеранів і демоблізованих жителів громади. Не тільки як вдячність за захист, але й як залучення соціально-активних громадян для майбутнього розвитку.
Напрямок енергетичної незалежності набув особливої актуальності під час війни, коли перед прифронтовою громадою стоять виклики ризиків відключення від мережі електропостачання та інтернету. Над напрацюваннями щодо розвитку ВДЕ у Кушугумській громаді проводить роботу досвідчений енергомереджер Олександр Карпенко. Зокрема, обговорили забезпечення навчальних закладів даховими СЕС для безперебійного освітнього процесу.
Робочу групу з екологічної небезпеки очолює керівник мережі «Довкола» Максим Сорока. Аналізується довкіллєва складова програм відновлення громади, також розробляються рекомендації з підвищення екологічної безпеки громади, кліматичної стійкості та безпеки водних ресурсів, питної води.
Доцент, професор кафедри туризму та готельно-ресторанної справи ЗНУ Лариса Безкоровайна залучилася до розробки туристичного потенціалу Кушугумської громади. У ході стратегічної сесії обговорили й нові економічнц можливості для підприємців у сфері туризму: сільському, пізнавальному, гастротуризму та інших.
Всі пропозиції і напрацювання зібрано та буде враховано робочою групою під час підготовки проєкту Стратегії розвитку і відновлення Кушугумської територіальної громади до 2030 року.

Проєкт “Зелена стратегія для відновлення і розвитку Кушугумської громади” реалізується громадською організацією “Екосенс” та Кушугумською селищною радою за підтримки міжнародного фонду “Відродження”.