Лікарі стурбовані: у пацієнтів, які перехворіли на коронавірус, активізуються інші захворювання, що швидко прогресують в організмі людини
Зокрема все більше надходить пацієнтів з онкологією. Про це в інтерв’ю УНН розповіла керівник Центру інфекційних уражень нервової системи Олена Панасюк.
«У нас вже багато пацієнтів, в яких після перенесеного ковіду виявили онкологічні захворювання, пухлини центральної нервової системи. Спочатку їхні первинні симптоми розцінювалися як постковідні – слабкість, головний біль. Але коли відправляли людей на МРТ, то виявляли злоякісні пухлини. Десь у 10-15% ми стикаємося з онкологією, яка була прихована, а після перенесеного ковіду ці симптоми прогресували», – розповіла вона.
За словами лікаря, через велике навантаження під час пандемії лікарні були переповнені, і не було можливості вивчати постковідний синдром та те, як коронавірус провокує спалах інших захворювань.
«Ми почали займатися цією проблемою з червня минулого року і продовжуємо на науковій основі зараз. У великих лікарнях вже є центри, які займаються реабілітацією. Вже розроблені програми на науковій і законодавчій базі з реабілітації та відновної терапії в цієї категорії хворих. Але це доступно у великих обласних і районних центрах. Для невеликих населених пунктів і сіл все ж існує гостра проблема щодо діагностики, відновлення від постковідних ускладнень», – пояснює Панасюк.
За словами медика, дослідники спостерігали, що у 25-30% розвиваються мікст-інфекції, тобто коли кілька вірусів або віруси-бактерії, після перенесеного ковіду можуть реактивувати інші віруси, схильні до тривалого перебування в організмі.
«Це герпес-група: кір, краснуха – тобто ті інфекції, які довго перебували в організмі, а після важко перенесеної інфекції реактивуються, і ті зміни, які відбуваються в нервовій системі, можуть бути обумовлені зокрема реактивацією інших патогенів», – говорить вона.
Олена Панасюк пояснює, що вивчення будь-якого вірусу, особливо коронавірусної інфекції – одні з найскладніших. Вірус тривалий час може зберігатися в клітині та викликати різні зміни. А проявитися вони можуть і через десятки років. Тому вивчення всіх наслідків коронавірусу займе роки.
Читайте також: «Стоп амброзія» – у Запоріжжі триває боротьба з карантинними рослинами