Представники громадських організацій Запоріжжя протягом декількох минулих років не раз відправляли запити в Гепрокуратуру, вимагаючи перевірити виявлені ним факти корупції тепер уже колишніх запорізьких чиновників стосовно організації харчування дітей в школах та дошкільних закладах. Результату не було. А 18 лютого цього року було порушено кримінальну справу. Причому на той момент тендер на поставку дитячого харчування ще не було завершено. Не було навіть розкриття тендерних пропозицій учасників торгів, яке відбулося в період з 22 по 24 лютого. Підсумки тендера в цілому були оголошені лише на початку березня. Таким чином, на момент порушення кримінальної справи не було ні результатів тендера, ні переможців, ні укладених договорів.

Напрошується висновок, що порушення кримінальної справи і обшуки пов’язані з інтересами фірм, які в конкурентній боротьбі програли тендери на поставку продуктів, тому що запропонували більш високі ціни. До того ж, маємо втручання прокуратури в процедуру незавершеного тендера.

Координатор правового комітету громадської організації «Народна рада Запоріжжя та Запорізької області» Микола Фурсенко дії прокуратури прокоментував «ЗС» так:

– Робота місцевого самоврядування не контролюється прокуратурою, а «кришується» нею. Скільки було скарг та заяв на колишню голову департаменту освіти Раїсу Чухрай, жодної кримінальної справи навіть по факту, не кажучи вже проти персони, не висувалося, навіть коли в неї знайшли велику суму грошей. І все тому, що три прокурори працювали в адміністрації Олександра Сіна.

Але тут стався парадокс. Ще до торгів якась громадська організації заявила про кримінальну справу, яка ще не сталася, а тільки може статися. Виникає питання: хто їм дав таку інформацію? Працівники якихось комунальних підприємств – була відповідь.

А тим часом у Запоріжжі вперше торги пройшли прозоро та чесно, зменшивши витрати на дитяче харчування на 25 млн грн. І це при тому, що минулого року ціни на продукти були нижчими. Виходить, хтось ці гроші клав до своєї кишені?

Якщо громадська організація просить від імені якихось комунальних працівників порушити кримінальну справу, то, напевно, це діється в інтересах тих фірм, що перемагали в тендерах в минулі роки, а зараз не пройшли і з цим не згодні.

Раптом у це втручається Генеральна прокуратура. Під особистий контроль бере питання дитячого харчування в Запоріжжі Генеральний прокурор України в особі Владислава Куценка. (До речі, свого часу фірми Куценка займалися постачанням харчів у дитячі садки та школи Запорізького району).

Відтак керівник Запорізької місцевої Прокуратури №2 Роман Мазурик не міг не послухатися вищого начальника. Не думаю, що Роман Володимирович особисто зацікавлений у чомусь. І відтак йому зараз доводиться шукати чорну кішку там, де її немає.

А з боку прокурора Куценка зараз відбувається відвертий тиск на мера.

Адже за 4 місяці роботи нового мера на мерію до суду подали заяв більше, ніж за 5 років роботи на мера Сіна. Це все робиться, щоб перешкодити роботі молодої команди Буряка.

Громадська рада при виконавчому комітеті Запорізької міської ради (голова Катерина Акула) прокоментувала «ЗС» ситуацію так:

– Стосовно проведення тендера на закупівлю дитячого харчування в дитячих садах і школах Громадська рада вважає, що прокуратура проведе належну перевірку в рамках порушеної кримінальної справи.

Громадська рада, зі свого боку, створить робочу групу для отримання та ретельного вивчення інформації, що стосується цієї справи, та лише тоді зможе надати оцінку діям влади.

Громадська організація «Народна рада Запоріжжя та Запорізької області» пропонує для організації контролю за якістю харчових продуктів до шкільних і шкільних закладів створити громадський комітет або комісію при Громадській раді при міськвиконкомі.

«Народна рада обурена тим, що єдина контролююча організація якості продуктів — санепідемслужба – усунена від перевірки та контролю якості харчових продуктів. Значить, цю функцію на себе повинна взяти громадськість, – каже Микола Фурсенко.

До ради входять більше 100 громадських організацій, отже, вже є 100 керівників, які б могли організовувати мобільні групи із членів своїх організацій та членів батьківських комітетів і робити в школах та дитсадках перевірки, чим харчують дітей у школах. І гарно, щоб були такі повноваження, щоб за три виявлених порушення можна було  розірвати договір з постачальником. Зараз таких повноважень немає навіть у прокурора.

Як пояснила «ЗС» директор департаменту освіти і науки, молоді та спорту міськради Юлія Погребняк, з боку батьків і громадських працівників передбачена можливість контролю.

«Керівником навчального закладу на початок навчального року повинен бути прописаний наказ про створення комісії громадського харчування. Куди за наказом чітко розписуються ті параметри, за якими батьки можуть входити до нього. Це не лише бажання, а й наявність санітарної книжки як допуск до харчоблоку. У батьків є можливість виходити на поставки, виходити в їдальню і задавати питання, дивитися на порції, якість продуктів», – сказала вона.

Інформацію про порушення і неякісне харчування дітей зараз можна надавати в Департамент освіти міськради.