2 квітня, у День народження всесвітньо відомого дитячого письменника Ганса Крістіана Андерсена, весь світ відзначає Міжнародний день дитячої книги. Саме вона відправляє маленького читача у казковий світ, де розмовляють тварини, оживають рослини, а всемогутні чарівники виконують найпотаємніші бажання. Саме вона вчить дітей змалечку бути мужніми та сильними, і тоді будь-яке зло можна перемогти…
Сучасний світ, перенасичений різноманітними гаджетами та вільно доступним Інтернетом, здавалося б, витісняє книжку з нашого життя та змушує її припадати пилом на полицях. Але насправді все залежить перш за все від дорослих: чи маємо ми бажання виховувати дітей у чарівному книжковому світі? Часто ми й самі не знаємо, як навчити дитину любити книжку. В цьому нам можуть допомогти досвідчені люди, які не працюють, а наче живуть у книжковому світі – бібліотекарі.
Сучасна бібліотека – це не просто місце, куди приходять взяти книжку та піти, чи написати якийсь реферат. Сучасна бібліотека – це домашній затишок, будинок знань та дива.
Навчити дітей любити книги
Запорізька обласна бібліотека для дітей «Юний читач» ЗОР в архівних документах згадується ще у 20-х роках минулого століття. Перенісши потрясіння війни та втративши весь свій фонд, вона знову й знову ставала на ноги. У звичне для нас місце бібліотека переїхала наприкінці сімдесятих, де успішно збагачувалась та розвивалась. З невеличкого зібрання книг вона перетворилась у найбільшу в Запорізькій області бібліотеку для дітей, центр інформації, національно-патріотичного виховання підростаючого покоління, осередок духовного та інтелектуального розвитку дітей.
– Зокрема, у 2016 році нами був поданий власний проект “Книжковий острівець дитинства: бажання, надії, мрії”, який посів третє місце серед бібліотек України на звання «Найкраща бібліотека року», – розповідає в. о. директора бібліотеки Лариса Данилова.
– Суть проекту полягає, у першу чергу, у правильному зонуванні бібліотечного простору, щоб зробити перебування відвідувачів більш комфортним, затишним, безпечним. Наприклад, не кожна дитяча бібліотека України може похвалитися відділом краєзнавства, а в нас він є.
У бібліотеці передбачено зонування простору і за віковими ознаками. Є відділ обслуговування дітей дошкільного віку та учнів 1 – 4 класів, а також відділ, де обслуговуються діти від 5 класу до 18 років. Взагалі, цікаву літературу для себе може знайти навіть бабуся, яка прийшла з онуком. Читальний зал незвичайний – тут не побачиш лише звичайні парти з настільними лампами. Це скоріш читально-розважальна зона, де діти можуть переглянути фільм, подивитися концерт чи взяти участь у будь-якому іншому заході. Знайшлося тут місце і для фотоекспозицій.
Є в бібліотеці й кімната-музей. Її відкрили у 2014 році після початку трагічних подій на Сході України.
– Бібліотека приділяє багато уваги патріотичному вихованню молоді, – зазначила Лариса Вікторівна. – Збирати експонати допомагали волонтери та бійці. Це речі безпосередньо з фронту: елементи озброєння, військової форми. Також є три прапори: один з Майдану, інший – від бійців 28-ї механізованої бригади, де служив син однієї із співробітниць, а також прапор з присвятою бібліотеці від бійців 133-ї ОБРО «Схід». Під час екскурсій ми розповідаємо про бійців, які приходили до бібліотеки, доторкнулися до дитячого читання, про волонтерів, яким бібліотека допомагала збирати продукти харчування, книги, та, звісно, про поробки та листівки для фронту.
У бібліотеці можна розвинути свої творчі здібності та з користю провести дозвілля. Тут безкоштовно працюють: художня та театральна студії, гуртки-клуби з програмування, раннього вивчення англійської мови, шаховий клуб. Є в бібліотеці й відділ естетичного виховання, де можна познайомитись з літературою з мистецтва та взяти участь у майстер-класах, заняттях з арт-терапії для дітей різного віку.
У відділі для найменших читачів радо зустрічають малечу від перших років життя, які приходять зі своїми батьками, тут є абонемент, де можна взяти книги додому, та читальна зала.
Відділ – справжнє «дитяче царство»: зручні меблі, домашній затишок та, звісно, книжки для найвибагливішого читача. Цікава деталь відділу – «дитяча схованка», де сором’язлива малеча може усамітнитись та почуватися безпечно.
У цьому відділі працюють бібліотекарі, здатні перевтілюватись у будь-які казкові образи. Попелюшка, Бджілка Майя, Бабуся Дарина, добра Бабуся-Яга з радістю знайомлять маленьких відвідувачів з чарівними казками та цікавими історіями.
Дитячу літературу також представлено нестандартно: тематичні куточки, виставки-інсталяції, й навіть різні іграшки не відволікають, а залучають дитину до читання.
Українська книжка в тренді
Література для малечі та дітей молодшого шкільного віку останнім часом значно поповнилася завдяки сучасним українським письменникам. Людмила Дунай, бібліотекар з тридцятирічним стажем, за час роботи перечитала тисячі книжок і впевнена – сьогодні дітям є що почитати.
– Зараз йде дивовижний потік саме української дитячої книги, якого раніше не було. Діти та їхні батьки все частіше надають перевагу книжкам українською мовою, кажуть: «Нам не важливо, але краще українською, адже ми живемо в Україні», – зазначила Людмила Дунай.
Також бібліотекар зауважила, що нарешті для позакласного читання батьки беруть класику та сучасну українську літературу. Списки «совкового періоду» з книжками, які відверто можуть відбити бажання дитини читати («Гуттаперчевый мальчик», «Белый пудель», «Каштанка» тощо) ще донедавна блукали серед батьків. Сьогодні діти частіше читають українських письменників: Олександра Ільченка, Лесю Вороніну, Івана Андрусяка, Зірку Мензатюк, Василя Шкляра; зі світових класиків – Миколу Носова, Віктора Драгунського, Астрід Ліндгрен, Френсіс Бернет, Алана Мілна, Майкла Бонда.
Ще одна тенденція: категорія читачів стає все молодшою. Молоді батьки намагаються прищепити своїм дітям любов до книги та читання ще змалечку – вже з двох років, а то й раніше, знайомлять дітей з бібліотекою.
– Ті батьки, які займаються читанням дитячої книги, її популяризацією, можуть не боятися, що дитина залежатиме від комп’ютера. Книга – маленьке диво. Коли ти її відкриваєш, бачиш текст з гарними ілюстраціями, поліграфією, дитину це дуже захоплює. Не потрібно думати, що дитина мала та їй ще зарано знайомитися з книгою. Ніколи не буває зарано, головне – щоб не було запізно, – зазначила бібліотекар.
Чи є в Запоріжжі дитячі письменники?
– В Запоріжжі не так багато дитячих письменників, в основному пишуть для дорослої публіки. Ми пишаємося Олександром Виженком, який представляє прозу, казку, поезію, філософські притчі, легенди. Він також відомий як Санько Сито, його остання книжка «Хлопчик – Укропчик» – цікава та корисна для малечі, – розповідає в. о. директора бібліотеки Лариса Данилова.
Рейтинг книжок
Дошкільнятам
Іван Андрусяк «Сонячні дні Домовичка Мелетія»
Казки Івана Андрусяка, ілюстровані Степаном Вербещуком, розповідають про будні, свята, працю й дозвілля домовичків, що живуть у кожного з нас вдома. Вони зустрічаються й обговорюють проблеми й радості родин, у будинках яких живуть, і навіть допомагають їм.
Майкл Бонд «Ведмежа Паддінгтон»
Ведмежа Паддінгтон – ні на кого не схожий. Чи хтось коли-небудь чув про ведмедів, які ходять на базар за харчами? Ні, тому що ведмедик Паддінгтон один такий. Але хазяйновитість ведмежати не йде в жодне порівняння з його головним талантом — встрявати в найрізноманітніші халепи.
Зірка Мензатюк «Зварю тобі борщику»
У цій книжечці всі казки не лише веселі й цікаві, але ще й дуже смачні. Бо, коли їх читаєш, то слинка котиться. Й відразу хочеться разом з Олесею та Івасем, героями цих казок, скуштувати запашного борщу, смачнючих вареників, солодких млинців та інших українських страв, які живуть не лише на вашому столі, а й у казці.
Христина Андерсон «Пригоди тигреня Лукаса»
Плюшеве тигреня Лукас був найулюбленішою іграшкою у своєї господині, поки не з’явилася лялька Малін. Він щосили намагався подружитися з Малін, але та тільки дражнилася й задирала ніс. І одного разу Лукас вирішив, що з нього вистачить, – навіть симпатичний плюшевий тигр може стати справжнім тигром, якщо його як слід розлютити. Взявши улюблену валізку, Лукас відправляється в подорож, але несподівано потрапляє в полон до злого чарівника…
Софія Прокоф’єва «Маша та Ойка»
Веселі, незвичайні та захоплюючі історії про пригоди двох дівчаток – слухняної Маші й примхливої Ойки – обов’язково сподобаються малюкам. Адже вони дивно цікаво й ненав’язливо навчають дітей важливого: як дружити, як ділитися, що таке добре й погано, і багато чому іншому.
Катерина Бабкіна «Гарбузовий рік»
Перша книга Катерини Бабкіної, в якій дитинство розуміється як безхмарна, чиста, світла пора. Головним героєм повісті є чарівний сад, така собі оаза серед міста, де овочі, тварини та люди живуть у своєму злагодженому світі. Але утопію порушує процес дорослішання, де фрукти й овочі можуть відродитися наступного року, птахи прилетіти, а от людям не вдасться, бо дівчинка стає дорослою жінкою, а маленький цуцик — звичайною собакою.
Книжка розрахована не тільки на маленького читача, бо ностальгію за прекрасним дитинством зрозуміють тільки дорослі.
Галина Вдовиченко «Ліга непарних шкарпеток»
У нижній шухляді жили непарні шкарпетки. Їм дуже хотілося бути потрібними, але одного разу господиня пообіцяла викинути «весь цей мотлох». Тоді вони організували Лігу непарних шкарпеток, і коли хтось із них вскакував у халепу, друзі рятували його.
Кейт ДіКамілло «Свинка Міла. Веселі історії»
У містера і місіс Уотсон живе свинка на ім’я Міла, яка найбільше у світі любить їсти гарячі тостики з маслом та бешкетувати. Через це вона увесь час потрапляє у пригоди.
Михайло Плацковський «Пригоди коника Кузі»
Кузя – це маленький коник, який живе на лузі. Там він дружить з коровою Мурьонкою, і разом вони співають різні пісеньки. Але поривом вітру Кузю несподівано зносить далеко від улюбленого лугу. Тепер починаються його справжні пригоди! Він потрапляє в дивовижні країни, де своєю винахідливістю й сміливістю відразу завойовує любов жителів. Але Кузя мріє повернутися додому, й кожного разу його нові друзі допомагають йому в цьому.
Балінт Агнеш «Гном Гномич та Ізюмка»
Подивися, який великий гарбуз! А в ньому є віконечка, дверцята і пічна труба. У цьому будиночку-гарбузі живе Гном Гномич і порося Ізюмка, які знають безліч цікавих історій.
Для дітей молодшого шкільного віку
Галина Малик «Незвичайні пригоди Алі»
Герої популярної книжки допоможуть зрозуміти дитині, що все-все на світі залежить від кожного з нас. А найбільше від нас залежить наше майбутнє! І тому дуже важливо доводити усі справи до кінця й, подібно до дівчинки Алі, відважно боротися з брехливими обіцянками-цяцянками та іншими сяк-таками. Адже через невиконані обіцянки наше майбутнє може перетворитися на мильну бульбашку.
Всеволод Нестайко «Дивовижні пригоди в лісовій школі»
У лісі відкривається спеціалізована музична школа з ведмежою мовою викладання. І відразу ж усі лісові батьки, відчуваючи, наскільки зараз важливе вивчення іноземних мов, кинулися писати заяви на прийняття до школи. Директором у школі є Бурмило Михайлович Ведмідь, суворий дядько, до речі. Одними з найперших, хто прийшов до школи, є два боягузи – Кося Вухань і Колько Колючка. Звірятка стають друзями і головними героями книги. У школі на малих школяриків чекає цікавий набір предметів – є і лісографія, і лісознавство, і, звісно ж, математика, і ведмежа мова, і сольфеджіо (школа ж музична) та ін.
Ірен Роздобудько «Пригоди на острові Клаварен»
Вирушаючи в подорож малесенькою річкою, слід бути особливо обережними, якщо на ній є старезна дамба. Бо в дамбі, можливо, є печера, а в печері – часова діра. Що чекає на допитливих п’ятикласниць, юних шукачок пригод Клаву й Рено?
Безлюдний острів, який можна назвати своїми іменами, ночівля у кроні дерева, а на сніданок – черепашача яєчня під кокосовим соусом. Та це ще не все. Адже до безлюдних островів нерідко навідуються пірати – і тоді стає по-справжньому небезпечно.
Джеремі Стронг «Нові пригоди ракети на чотирьох лапах»
Про собачку Стрілку та її друзів – Тревора, Тіну, а також багатьох інших розповідають веселі пригодницькі повісті англійського письменника Джеремі Стронга. Ця історія розповідає, як друзі збираються зустрічати найкраще у світі свято – Різдво. І ще вони мають намір допомогти відомому спортсменові бігати швидше та перемогти поганця Чарлі Смага і трьох його ельзаських вівчарок на Тваринячих іграх.
Леся Вороніна «Таємне товариство брехунів»
Що б ви зробили, якби довідалися, що на Землю має прибути десант космічних піратів-синьомордів? Мабуть, знизали б плечима й вирішили, що це дурний жарт. Та виявляється, загроза цілком серйозна, адже синьоморди мають на нашій планеті своїх агентів, котрі вже підготували вторгнення космічних завойовників. І лише Клим Джура та його вірні друзі можуть врятувати людство від страшної катастрофи. Але для цього треба проникнути у підземний саркофаг, розгадати таємницю давніх єгипетських богів і оживити Сонячного Сфінкса.
Наталя Гузєєва «23 образи Петрика П’яточкина»
Сьогодні Петрик П’яточкин живе не лише на екрані. У новій книжці П’яточкин наражає на небезпеку себе й однокласників, а тоді, долаючи свої страхи й образи, усіх рятує.
Френсіс Бернет «Таємничий сад»
Схвильована розповідь про двох занедбаних батьками дітей, які, піклуючись про так само покинутий сад, віднайшли радість життя й поділилися нею з дорослими, не залишить тебе байдужим.
Сюзен Кулідж «Невгамовна Кейті»
Велика фантазерка Кейті Карр має добре серце й невгамовну вдачу. Вона верховодить усіма своїми братиками й сестричками, щоразу вигадуючи дивовижні ігри та забави, чим подекуди завдає чималого клопоту своїй тітці. Та одного разу з Кейті стається нещастя, яке цілковито змінює її життя.
Лучано Мальмузі «Неандертальський хлопчик у школі та вдома»
У далекі часи останнього льодовикового періоду діти теж ходили в школу. Їм потрібно було засвоїти безліч дуже важливих предметів: полювання, риболовля, збирання грибів та ягід, магічний малюнок. Але з особливою ретельністю юні неандертальці займалися фізкультурою. «Приголуб ведмедя», «Підніми каменюку», «Втечи від тигра» – ігри хоч і файні, але дуже-дуже небезпечні.
Пауль Маар «Китобус, або нові цятки для Суботика»
Суботик – миле й кумедне створіння у водолазному костюмі й з хобітцем замість носика – давно полюбився панові Пляшкеру. Суботик зве його своїм татусем і на свої примхи витрачає своє найбільше багатство — дивовижні сині цятки, здатні виконати будь-яке бажання, якщо його лише правильно сформулювати.
Одначе цього разу все навпаки — тепер уже вічно сором’язливий пан Пляшкер виконує всі забаганки свого винахідливого й непосидючого синочка. І дається це йому вкрай нелегко, тим паче, що він саме під цю пору несподівано закохався!