Введення для кожного мешканця Запоріжжя пластикової муніципальної карти городянина в міськраді обговорюється вже давно. За основу проекта «Картка запоріжця» хочуть взяти подібні сервіси, які успішно працюють у Києві та інших містах України – Львові, Чернігові, Чернівцях, Мукачеві, Дніпрі.
21 листопада в прес-центрі «Агентства регіональних ініціатив» представники місцевої влади та депутати обговорювали можливості та проблемні питання, пов’язані з впровадженням електронної карти городянина в Запоріжжі. У зустрічі взяли участь перший заступник міського голови Запоріжжя Сергій Мішок, директор КП «Центр управління інформаційними технологіями» Юрій Орєшкін, помічник-консультант депутата міськради Борис Розсоха, керівник Агентства регіональних ініціатив Олександр Павлов і заступник начальника Департаменту електронної комерції Києва Дмитро Баштовий.
Картка запоріжця міститиме персональні дані власника. Тобто вона виступатиме аналогом ID картки, зручним компактним ідентифікатором. Однак представники міської влади акцентують: ця інформація буде захищена відповідно до законодавства. Разом з тим, за допомогою іменної муніципальної карти можна буде сплачувати проїзд, комунальні та медичні послуги, отримувати субсидію і пільги. Отримати картку запоріжця зможе кожен охочий. Почати процес їх видачі у міській раді планують вже наступного року. Остаточно ухвалити рішення про впровадження картки запоріжця депутати міської ради мають на сесії.
– Це складний проект, який передбачає не просто випуск пластикової карти, а й підв’язування під цю карту соціальних функцій, які несе на собі міська рада, – зазначив перший заступник міського голови Сергій Мішок. – Це і транспорт, питання соціального забезпечення, питання нарахування субсидій тощо. Ми сподіваємося, що муніципальна карта стане для городян повноцінним інструментом для отримання всіх необхідних соціальних послуг.
У владі вважають, що муніципальна карта буде зручна насамперед для пільгових категорій населення.
Серед переваг, які отримають городяни – це можливість швидко, без зайвих документів отримувати різноманітні послуги. Спектр сервісів, які можна застосувати, прив’язавши їх до муніципальної карті, необмежений. Але, звичайно, пріоритет буде віддаватися найбільш затребуваним. Планується, що з її допомогою можна буде отримувати пільги, доплати, допомоги, компенсації, знижки, цільову адресну допомогу, а також розраховуватися за проїзд в міському пасажирському транспорті, здійснювати оплату житлово-комунальних, медичних послуг тощо.
За словами директора КП «Центр Управління інформаційними технологіями» Юрія Орєшкіна, на підприємство якого покладено завдання збереження і обробки баз даних, закладених в муніципальні карти, робота з впровадження карток буде починатися з оплати послуг в міському транспорті, житлово-комунальних послуг і отриманні соціальної допомоги. А потім поступово додаватимуть до них різноманітні інші сервіси і можливості.
В якості одного з таких сервісів головний айтішник міста назвав карту школяра, яка, наприклад, дозволить батькам контролювати, що саме купила їхня дитина в шкільній їдальні, чи з’явилася вона на заняття.
Основні затрати підуть на створення інфраструктури для використання карток городянина. Адже це дуже складно і дорого. Наприклад, щоб ввести електронні квитки в транспорті, його потрібно обладнати спеціальними валідаторами. Вартість одного такого пристрою – близько 700 євро.
– Є кілька варіантів впровадження цієї системи, – поділився Сергій Мішок. – Ми сподіваємося залучити інвесторів. Тим більше, що пропозиції від них вже надходили.
Про надзвичайно широкий діапазон використання муніципальних карт учасникам круглого столу розповів заступник директора Департаменту електронної комерції «Ощадбанку» Дмитро Баштовий. По суті, зазначив він, муніципальна карта вбирає в себе функції банківської картки, електронного квитка, абонемента, дисконту і навіть ID-паспорта, за яким можна, наприклад, виїхати за кордон – зокрема, до Туреччини.
Як зазначив заступник начальника Департаменту електронної комерції Києва Дмитро Баштовий, щоб карта була цікава жителю міста, вона обов’язково повинна бути прив’язана до грошей.
Отже, дуже скоро запоріжці зможуть користуватися однією-єдиною в повному сенсі універсальною пластиковою карткою. І хто знає, можливо, вона включить в себе навіть такі спеціальні документи, як водійське посвідчення або страховий поліс. Якщо, звичайно, до того моменту, як зауважив Юрій Орєшкін, прогрес не витіснить весь документообіг в мобільні додатки.