В Україні синоптики попереджають про глобальні зміни погоди і стихійні лиха

Разом з тим, міграція тварин, комах та представників водного світу відбувається вже на наших очах

Кліматологи стверджують, що за останні кілька років температура повітря значно підвищилася, що додало нам 20 теплих днів у році. Втім, це відчуває не тільки наша країна, а й весь світ, який лихоманить від підвищення температури землі. Тільки за останні 2 роки в Україні масово горіли ліси, тонули під дощовою водою населені пункти і висихали від спеки поля з урожаєм. Так, у 2020 році масово горіли ліси в Київській і Харківській областях. Вогонь знищував не тільки гектари екосистем, а й цілі селища – мешканців екстрено евакуювали рятувальники, а їхні будинки згодом виявлялися повністю випалені полум’ям.

2021 року ситуація змінилася незначно. Замість масових пожеж в нашу країну прийшли зливи. Сильний дощ міг буквально за годину затопити вулиці, станції метро, приватні будинки і високі новобудови. Для прикладу, тільки в Дніпрі злива змила частину пішохідної зони центральної набережної, а в Києві з метрополітену зробила басейн.

Історичного рекорду досягла і температура. На Закарпатті в кінці червня повітря прогрілося майже до 40 градусів – таке синоптики зареєстрували вперше за 130 років. Водночас і вночі температура трималася. У Києві метеорологи в середині липня зафіксували вночі 24,4 градуса тепла. Така спека не спостерігалася вже 141 рік.

Не обійшлося і без торнадо. Їх по черзі спостерігали мешканці Дніпра і Запорізької області.Смерч

Кліматологи нас вкотре попереджають про глобальні зміни погоди, які вже через кілька десятків років можуть призвести до того, що нам доведеться шукати кліматичний притулок.

За даними кліматологів, в наступні 50-100 років в Україні буде ставати тільки тепліше. Тобто більш посушливий клімат стане продовженням сценарію, за яким ми живемо останню сотню років, коли середня температура повітря піднялася на 1,2 градуса.

Посуха буде йти з Південного Сходу нашої країни і з часом накриє Північний Захід. Що своєю чергою принесе спекотне, сухе літо. До слова, на зниження температури не впливають навіть зливи. За словами кліматологів, вони випадають на сухий ґрунт, який, немов скло, не може увібрати в себе повною мірою вологу.

«Йде непродуктивна втрата вологи. Випав сильний дощ – все випарувалося. А нам потрібні агрономічні дощі, які поступово поливають землю і просочують шар ґрунту. Якщо ж дощ випав в той час, коли жарило сонце, – це непродуктивна втрата вологи», – говорить начальник Дніпропетровського регіонального гідрометцентру Василь Гринчак.

За його словами, зараз ми живемо в період, коли температура повітря щорічно підіймається. Це позначається і на тривалості літнього періоду. В Україні скоро зникне сніг, і наш клімат стане схожим на австралійський.

«За один дощ може випасти місячна норма опадів. Більше стало смерчів і ураганів. Кліматичні біженці – це вже реальність. Деякі види комах пересуваються зі своїх місць проживання. Зникають певні види рослин. Песимістичні прогнози: через 50 років і люди можуть стати кліматичними біженцями», – акцентував Василь Гринчак.

Він також додав, що циклічний клімат через якихось пів сотні років може призвести до того, що ми, можливо, будемо говорити вже про глобальне похолодання.

Читайте також: Скільки років розкладається сміття