Короновірусна хвороба протікає у кожного по-своєму
Навіть симптоми можуть бути різними: у когось температура 39, а інші хворіють із 36,6 і розуміють, що це ковід за втратою здатності відчувати запахи та вкуси та за неймовірною слабкістю. «Запорозька Січ» з’ясувала, які існують лабораторні методи підтвердження діагнозу, і де це можна зробити в Запоріжжі
Згідно з рекомендаціями МОЗ, сімейні лікарі обов’язково направляють на безкоштовні тести на СOVID-19 людей з ознаками тяжкого гострого респіраторного синдрому та інших ГРВІ; пацієнтів, які відповідають визначенню підозрілого імовірного випадку захворювання на СOVID-19 та пневмонії; контактних осіб з групи ризику. При цьому МОЗ вирішило, що по завершенню лікування, під час виписки, повторне тестування не обов’язкове. Встановлено: якщо людина переносить у легкій формі захворювання, і якщо у неї протягом 3 діб вже немає ніяких клінічних ознак, і вона почуває себе здоровою, і пройшло 10-14 днів з моменту встановлення в неї факту інфікування, то лiкар має право допустити цю людину до спілкування з іншими, оскільки доведено, що при таких умовах вірусу в активнiй фазi в неї вже немає.
У будь-якому випадку, рішення про призначення ПЛР приймає лікар. Якщо пацієнт не згоден із цим рішенням, у нього завжди є право звернутися до лікарні, де він спостерігається, до завідувача відділення, до керівника закладу, до департаменту охорони здоров’я, на «гарячу лінію».
Де в Запоріжжі роблять аналізи на COVID-19
За направленням сiмейного лiкаря ПЛР-тести робляться безкоштовно в обласному лабораторному центрi. Вірусологічна лабораторія ГУ «Запорізький ОЛЦ МОЗ України» цілодобово на бюджетній основі проводить лабораторні дослідження на COVID-19 методом ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція) і методом ІФА (імуноферментний аналіз). На день проводиться до 2 тис. тестів.
Приблизно на 5-й день хвороби в організмі людини з’являються антитіла до коронавірусу Ig M, пізніше – lgG, а з перших днів – Ig A. Їх визначає ІФА-тест. Тож лікар може прийняти рішення відправити пацієнта на це тестування. До того ж воно коштує менше, оскільки один ПЛР-тест коштує близько 1 тис. грн, якщо робити його за власним бажанням.
Платний ПЛР-тест в лабораторному центрі можна зробити за 574 грн. Забір біологічного матеріалу для проведення тестування COVID-19 методом ПЛР в лабораторному центрі проводиться з понеділка по п’ятницю з 8:30 до 10:30. Потрібно протягом 2 годин до моменту здачі уникати будь-яких маніпуляцій зі слизовими оболонками горла і носа: не полоскати, не палити, нічого не їсти й не вживати будь-яких напоїв, особливо кави та чаю, медикаментозних засобів не вживати. Зуби теж краще не чистити.
Зробити ПЛР-тест на коронавірус та здати аналіз на антитіла lgG, lgA, IgM до коронавірусу (SARS-CoV-2) усі охочі запоріжці можуть в деяких приватних лабораторіях та лікарнях. На сьогодні ці аналізи роблять Діасервіс, Брайт-Біо, Синево, Медлайф Біо, Топмедікал, Вітацентр, клініка Святого Миколая. Для проходження тесту не потрібне направлення від лікаря. Але ціни на один і той самий аналіз в різних лабораторіях дуже відрізняються. Напевно, це залежить від реактивів, якими користуються. Тому радимо витратити час на вивчення пропозицій і цін. На сайтах лабораторій все це є.
Розбіг цін великий. Є лабораторії, де вартість тестів на антитіла IgM та IgG коштують близько 900 грн, тоді як в інших ціна цих же аналізів – 400 грн, а можна знайти і за 200. ПЛР-тест в приватних лабораторіях коштує дорого, найдешевший ми знайшли за 950 грн, найдорожчий – 1500 грн.
Про що говорять літери?
Є 3 види антитіл (імуноглобулінів) IgA, IgМ і IgG, які утворюються у людини при контакті з вірусом.
Імуноглобулін A – це перший імуноглобулін, який утворюється у людини при контакті з вірусом. Він з’являється із 2 дня захворювання і досягає піку через 2 тижні.
Імуноглобулін М (IgМ) з’являється в середньому на 5-7 день від початку захворювання.
Імуноглобулін G (IgG) – приблизно на 7-10 день.
Якщо аналіз показав наявність IgМ – це гостра фаза захворювання. По-простому, людина хворіє. Якщо показник IgМ високий, але стали з’являтися антитіла IgG, то це означає, що ще гостра фаза захворювання, але починає формуватися імунітет. Якщо через 2 тижні знову здати кров, то ми можемо побачити, що антитіл IgМ стає помітно менше, але наростає титр IgG. Це нормальна ситуація, коли людина одужує. Якщо у людини є тільки антитіла IgG – то це значить, що вона перехворіла, навіть якщо цього і не помітила. У неї сформувався імунітет до SARS-CoV-2.
Особливо актуальним аналіз на антитіла lgG може бути для тих категорій населення, які контактують із великою кількістю людей і перебувають у зоні підвищеного ризику зараження.
Аналіз на (SARS-CoV-2) коронавірус-антиген актуальний для тих, хто тут і зараз (результат вже за 15 хв) хоче отримати відповідь на запитання: чи є в мене коронавірус? Експрес-діагностика на антиген є ефективним скринінговим методом тестування на SARS-CoV-2 для тих категорій населення, які перебувають у зоні підвищеного ризику зараження, для масового тестування (у великих колективах).
Аналіз методом ПЛР оптимальний для тих, хто щойно повернувся з-за кордону або планує виїзд. Для осіб, що планують операції, вагітних тощо.
Біоматеріал для аналізу на антитіла IgA, IgМ і IgG до вірусу SARS-CoV-2 – венозна кров. Термін виконання – 1–3 дні.
Позитивний результат на антитіла lgA свідчить про те, що на момент проведення дослідження організм перебуває у процесі боротьби із вірусом.
Позитивний результат на антитіла IgG свідчить про перенесену інфекцію COVID-19 та наявність імунітету до неї. Цей аналіз доцільно робити, щоб дізнатися, чи було інфікування за наявності схожих із COVID-19 симптомів, або у разі безсимптомного перебігу захворювання.
Дослідження на антитіла lgM дає змогу виявити нещодавнє інфікування, гостру фазу перебігу інфекції COVID-19; дізнатися, чи є імунна відповідь організму на хворобу.
Дослідження методом ПЛР дає змогу виявити РНК вірусу COVID-19. За позитивного результату тесту засвідчує наявність вірусу в організмі людини на певний момент, також дозволяє прийняти рішення щодо лікування COVID-19. Це тестування доцільно проводити з 1-го дня інфікування; за наявності легких проявів симптомів ГРВІ; після контакту із хворим на COVID-19. За підозри на безсимптомний перебіг коронавірусної інфекції цей аналіз можна здавати в будь-який час. Біоматеріалом є зішкріб зі слизової оболонки носових пазух і слизової оболонки горлянки.
Існує також експрес-тест коронавірус. Він дає змогу прямого визначення антигену (нуклеокапсидний білок) SARS-CoV-2 імунохроматографічним методом у зразках зішкрібів з носогорла людини.
Позитивний результат свідчить про наявність вірусу SARS-CoV-2 в організмі людини на момент взяття аналізу. Термін виконання дослідження – 15 хвилин. Чутливість тесту – 97 % і специфічність – 100 %. Він показаний особам, які контактували із хворими на COVID-19 або належать до груп підвищеного ризику інфікування.
Саме це тестування доцільно проводити з 1-го дня інфікування. Він показаний за підозри на безсимптомний перебіг коронавірусної інфекції, за наявності легких проявів симптомів ГРВІ; після контакту із хворим на COVID-19.
Як писав сайт “Запорозька Січ”, за добу одужали від коронавірусу та виписані з лікарень 850 жителів Запорізької області.
Читайте також: У медзакладах Запоріжжя продовжують збільшувати кількість ліжок із киснем для лікування хворих на коронавірус