Фасади запорізьких будівель оберігають дракони і горгони
Дивлячись на старі будинки, нібито потрапляєш у минуле. А коли приглядаєшся до архітектурних деталей, подорож стає яскравішою. Ми нечасто звертаємо увагу, але в нашому місті є багато пам’яток архітектури. Наприклад, на фасадах старих запорізьких будинків можна побачити вишукані архітектурні елементи, про які ми хочемо розповісти вам.
Балкон, який не балкон
Історичні будівлі Запоріжжя прикрашають вишукані архітектурні елементи. Наприклад, на багатьох старих будинках можна побачити еркери. Це об’ємна частина стіни, яка виступає за межі фасаду. Слово «еркери» походить з німецької мови, дослівно означає «ліхтар» або «виступ у стіні». Якщо дивитись на будівлю збоку, має вигляд закритого і заскленого балкону, але між цими архітектурними елементами є величезна різниця. Еркер допомагає розширити простір кімнати, зробити її світліше, а балкон – це окреме приміщення. Раніше еркери прикрашали прибутковий будинок Лещинського. Але, на жаль, через пожежу будівля була частково зруйнована, і її довелося перебудовувати. А еркери не відновили.
Гра престолів по-запорізьки
Драконів можна побачити не тільки у казках або серіалі «Гра престолів». І в нашому місті є вирізані архітектурні прикраси з драконами. На вул. Сергія Серікова збереглися будинки менонітів. Вони жили тут у своїй колонії Шенвізе (Гарний луг), поки трагічні події 20 століття не змусили їх покинути наш край. Але від них залишилися добротні будинки. На одному з яких збереглася дерев’яна різьблена прикраса у вигляді 2 драконів. Для нашої місцевості такий орнамент не характерний, але не забуваємо, що це старий будинок менонітської колонії.
Запорізькі горгони
Дуже цікавим елементом архітектури є маскарони – це скульптурна прикраса будівлі, зроблена у формі голови людини або тварини в анфас. Їх не так просто помітити, але вони уважно спостерігають за життям містян. Як з’ясувалося, в Запоріжжі теж є маскарони. Один з маскаронів, який в доброму стані зберігся в нашому місті, можна побачити на будівлі концертного залу ім. Глінки. Архітектурна фігура цікава тим, що знаходиться в канонічному для маскаронів місці. Ось так, на замковому камені арки, над входами розміщували їх стародавні греки.
Інший маскарон знаходиться над входом в школу №26 за адресою вул. Патріотична, 7, і з’явився він вже після війни. Тоді архітектура створювала мову «нової» античності. Тут зобразили богиню Деметру. Її образ, як і багатьох інших античних богів, почали використовувати в класицизмі.
На перетині вул. Поштова, 18 та вул. Покровська, 21 можна побачити маскарон із головою лева.
Ламати чи не ламати
Головний проспект Запоріжжя – Соборний – прикрашає будівля музично-драматичного театру ім. Магара. Будова споруджена ще в 1953 році в стилі сталінського ампіру: колони, барельєфи, ліпнина. Дах вінчає скульптурна композиція «Слава радянському мистецтву». Виявляється, що над долею цієї статуї ламали голову члени комісії з декомунізації в Запоріжжі. З одного боку, скульптура красива, динамічна – її герої показані в русі: музикант грає на бандурі, артистка вітає глядачів, драматург мрійливо застиг над п’єсою. Але… ось біда – дівчина тримає в руках герб УРСР. Питання щодо скульптури на даху театру обговорювали досить довго. Прибирати повністю композицію було відверто шкода, адже це прикраса будинку. Якщо демонтувати частково, а саме серп і молот, тоді фігура дівчини буде неповною. А заміна окремих частин обійшлася б недешево. Тому вирішили залишити, так, як є. Крім того, на думку істориків, розгледіти серп і молот дуже складно, оскільки скульптура знаходиться досить високо. Завдяки цьому ми маємо можливість милуватися цим витвором мистецтва.
Картинки минулого
У різних районах нашого міста на старих будинках можна побачити яскраві мозаїки та барельєфи. На них зображені люди, тварини, птахи і навіть сюжетні композиції. Наприклад у Шевченківському районі є довоєнні будинки по вул. Академіка Муравченка, 5 і вул. Вороніхіна, 6. На них можна побачити барельєфи із зображеннями знакових моментів життя тих років.
Часто ми самі не помічаємо краси навколо і кожного дня проходимо повз. А іноді треба просто відійти від запланованого маршруту, підняти голову і стати туристом у власному місті. Тоді можна побачити фасади будинків, прикрашені оригінальним декором, стару ліпнину, вікна незвичної форми, химерні арки. Кожна частина міста – це своя архітектура, своя історія. Щось красиве та унікальне – завжди поруч.
Читайте також: У Запоріжжі вдруге розцвіте магнолія – фото