Фасади запорізьких будівель  оберігають дракони і горгони

Дивлячись на старі будинки, нібито потрапляєш у минуле. А коли приглядаєшся до архітектурних деталей, подорож стає яскравішою. Ми нечасто звертаємо увагу, але в нашому місті є багато пам’яток архітектури. Наприклад, на фасадах старих запорізьких будинків можна побачити вишукані архітектурні елементи, про які ми хочемо розповісти вам.

Балкон, який не балконЕркер_будинку_Лещинс_кого

Історичні будівлі Запоріжжя прикрашають вишукані архітектурні елементи. Наприклад, на багатьох старих будинках можна побачити еркери. Це об’ємна частина стіни, яка виступає за межі фасаду. Слово «еркери» походить з німецької мови, дослівно означає «ліхтар» або «виступ у стіні». Якщо дивитись на будівлю збоку, має вигляд закритого і заскленого балкону, але між цими архітектурними елементами є величезна різниця. Еркер допомагає розширити простір кімнати, зробити її світліше, а балкон – це окреме приміщення. Раніше еркери прикрашали прибутковий будинок Лещинського. Але, на жаль, через пожежу будівля була частково зруйнована, і її довелося перебудовувати. А еркери не відновили.

Гра престолів по-запорізькиДраконами_з_дерева_прикрашен_дах_менонiтс_кого_будинку_(2)

Драконів можна побачити не тільки у казках або серіалі «Гра престолів». І в нашому місті є вирізані архітектурні прикраси з драконами. На вул. Сергія Серікова збереглися будинки менонітів. Вони жили тут у своїй колонії Шенвізе (Гарний луг), поки трагічні події 20 століття не змусили їх покинути наш край. Але від них залишилися добротні будинки. На одному з яких збереглася дерев’яна різьблена прикраса у вигляді 2 драконів. Для нашої місцевості такий орнамент не характерний, але не забуваємо, що це старий будинок менонітської колонії.

Запорізькі горгони176515209_2839475596324995_2435842409885707214_n

Дуже цікавим елементом архітектури є маскарони – це скульптурна прикраса будівлі, зроблена у формі голови людини або тварини в анфас. Їх не так просто помітити, але вони уважно спостерігають за життям містян. Як з’ясувалося, в Запоріжжі теж є маскарони. Один з маскаронів, який в доброму стані зберігся в нашому місті, можна побачити на будівлі концертного залу ім. Глінки. Архітектурна фігура цікава тим, що знаходиться в канонічному для маскаронів місці. Ось так, на замковому камені арки, над входами розміщували їх стародавні греки.

Інший маскарон знаходиться над входом в школу №26 за адресою вул. Патріотична, 7, і з’явився він вже після війни. Тоді архітектура створювала мову «нової» античності. Тут зобразили богиню Деметру. Її образ, як і багатьох інших античних богів, почали використовувати в класицизмі.

На перетині вул. Поштова, 18 та вул. Покровська, 21 можна побачити маскарон із головою лева.

Ламати чи не ламатиПамятник_театру_Магара_лед__не_знищили

Головний проспект Запоріжжя – Соборний – прикрашає будівля музично-драматичного театру ім. Магара. Будова споруджена ще в 1953 році в стилі сталінського ампіру: колони, барельєфи, ліпнина. Дах вінчає скульптурна композиція «Слава радянському мистецтву». Виявляється, що над долею цієї статуї ламали голову члени комісії з декомунізації в Запоріжжі. З одного боку, скульптура красива, динамічна – її герої показані в русі: музикант грає на бандурі, артистка вітає глядачів, драматург мрійливо застиг над п’єсою. Але… ось біда – дівчина тримає в руках герб УРСР. Питання щодо скульптури на даху театру обговорювали досить довго. Прибирати повністю композицію було відверто шкода, адже це прикраса будинку. Якщо демонтувати частково, а саме серп і молот, тоді фігура дівчини буде неповною. А заміна окремих частин обійшлася б недешево. Тому вирішили залишити, так, як є. Крім того, на думку істориків, розгледіти серп і молот дуже складно, оскільки скульптура знаходиться досить високо. Завдяки цьому ми маємо можливість милуватися цим витвором мистецтва.

Картинки минулогоЮнац_ка_школа_олiмпiйс_кого_резерву_товариства_Спартак

У різних районах нашого міста на старих будинках можна побачити яскраві мозаїки та барельєфи. На них зображені люди, тварини, птахи і навіть сюжетні композиції. Наприклад у Шевченківському районі є довоєнні будинки по вул. Академіка Муравченка, 5 і вул. Вороніхіна, 6. На них можна побачити барельєфи із зображеннями знакових моментів життя тих років.

Часто ми самі не помічаємо краси навколо і кожного дня проходимо повз. А іноді треба просто відійти від запланованого маршруту, підняти голову і стати туристом у власному місті. Тоді можна побачити фасади будинків, прикрашені оригінальним декором, стару ліпнину, вікна незвичної форми, химерні арки. Кожна частина міста – це своя архітектура, своя історія. Щось красиве та унікальне – завжди поруч.

Читайте також: У Запоріжжі вдруге розцвіте магнолія – фото