Велика частина населення в Україні вже перейшла від ламп прямого розжарювання («лампочки Ілліча») до світлодіодних, які набагато економніші і світять краще
А як зробити так, щоб вони ще й довше слугували? Так, на упаковках китайських світлодіодних ламп зазвичай вказують термін служби 30, 40 або навіть 50 тис. годин, але часто-густо вони не живуть і року. Звичайно, під час гарантійного терміну продавець замінить вам лампу на нову, але при цьому треба пред’явити чек, упаковку (якщо вони збереглись), та й бігати туди-сюди через кожну перегорілу лампу досить докучливо. Тож розповімо про те, як за 5 хвилин без будь-яких інструментів модифікувати лампочку так, щоб її термін служби значно збільшився.
Причини виходу з ладу ламп в основному 2 – вигоряння світлодіодів і вихід з ладу конденсаторів. Та якщо знизити потужність лампи на третину, термін життя світлодіодів значно зросте (зрозуміло, яскравість лампи при цьому знизиться). Цим ми і займемося.
У найдешевших китайських лампах використовуються дуже погані конденсатори, які не живуть і року. Такі лампи модифікувати немає сенсу – довго вони все одно не проживуть.
Для модифікації найкраще підійдуть лампи середнього цінового сегмента, де конденсатори трохи краще. При цьому лампи потрібно брати з потужністю чим вище, тим краще, адже після її пониження лампа повинна світити ще досить яскраво. Оптимально використати для цього лампи на 15 Вт. Зрозуміло, краще брати лампи з імпульсним драйвером, у яких є вбудований стабілізатор, і вони світять однаково яскраво при будь-якій напрузі мережі.
Існує 2 типи конструкції ламп – традиційна з 2 платами (всередині корпусу плата драйвера, над нею кругла плата зі світлодіодами) і одноплатні (драйвер розташований прямо на платі зі світлодіодами, а конденсатори припаяні до цієї плати позаду). Для простої і швидкої модифікації потрібна лампа з одноплатною конструкцією.
Наприклад, ідеально підходять для переробки лампи типу – Navigator NLL-A60-15-230-4K-E27. У них реальна потужність 13,66 Вт, дають 1210 люменів світла, індекс передачі кольору CRI (Ra) 83 і повністю відсутня пульсація. Лампа випускається з імпульсним драйвером. Зрозуміло, для цього можна взяти і модель з більш теплим світлом, скажімо, NLL-A60-15-230-2.7K-E27.
Та перейдемо вже до демонтажу. Насамперед знімаємо ковпак. У цієї лампи його можна просто відірвати рукою, злегка прокручуючи (потрібно буде деяке зусилля). Під ковпаком єдина плата. На ній нас цікавлять резистори R1 і R2, які задають силу струму світлодіодам. Ці 2 опори включені паралельно, їхні номінали 2.7 Ом і 5.6 Ом. Акуратно ламаємо (краще круглогубцями) резистор R2, всіма силами намагаючись не зламати все навколо нього. Залишиться лише один резистор, який дасть більший опір струму, а значить зменшить і навантаження на світлодіоди.
От і все. Можна вдягати ковпак назад.
Потужність лампи знизилася з 13,66 до 8,83 Вт. Світловий потік знизився з 1210 до 925 лм. Тепер лампа здатна замінити лампу прямого розжарювання 85 Вт, що теж непогано. При цьому у переробленої лампи значно зросла ефективність: було 89 лм/Вт, стало 105 лм/Вт. А головне, що лампа стала набагато «холоднішою». Так, температура корпусу непереробленої лампи досягає 67 градусів за Цельсієм, а модифікованої – всього 52 градуси.
Як бачите, різниця в температурі на світлодіодах дуже велика – 21 градус.
Світлодіоди в модифікованої лампи тепер працюватимуть дуже довго, справа – за конденсаторами (їм, до речі, теж буде легше через меншу температуру всередині лампи). Якщо вони не підведуть, ця лампочка буде працювати десятиліттями.
Читайте також: Куди в Запоріжжі можна здати батарейки