З настанням осінньої пори року, коли температура на вулиці падає, більшість запасаються носовичками та ліками проти кашлю

Все тому, що саме в цей період починаються масові застуди та грип. Про те, як же розрізнити захворювання, та якими симптомами вони проявляються – дізнавалася «Запорозька Січ».

Причини появи застуди

Термін «застуда» не є медичним, однак він настільки часто вживається, що вимагає більш ретельного розгляду. Зазвичай, говорячи про застуду, пацієнт пов’язує своє захворювання із переохолодженням, тим паче пік захворюваності припадає на прийдешню холодну пору року.

Однак переохолодження є лише спусковим гачком, який приводить в дію цілу систему, і є причиною ослаблення імунітету та розвитку захворювання. На тлі фізичного стресу спостерігається приєднання бактеріальної (ГРЗ) або вірусної інфекції (ГРВІ).

Сімейна лікарка Юлія Стрижак розповіла, що, незважаючи на пандемію коронавірусу, застудні захворювання не відходять на задній план. Так, з початку осені значно зросла кількість інфікованих на ГРВІ, особливо серед дітей.

В основі застудних захворювань завжди лежить зниження імунного статусу, а точніше – нестача клітин імунного захисту в місці скупчення хвороботворних мікроорганізмів. Це відбувається через спазм судин, викликаний порушенням кровообігу під впливом холоду.

Клітини крові, які відповідають за захоплення і знищення сторонніх мікроорганізмів, не потрапляють на слизову оболонку, де завжди присутні умовно патогенні мікроорганізми і куди в першу чергу проникають віруси. В результаті починається активне розмноження збудників захворювання, що обумовлює інфікування людини. Лікарі розділяють застудні захворювання за їхніми збудниками: ГРЗ (гостре респіраторне захворювання) та ГРВІ (гостра респіраторно-вірусна інфекція). Хоча симптоми цих захворювань подібні, різниця між їхнім виникненням і, відповідно, лікуванням, суттєва.

ГРЗ найчастіше викликають бактерії, які, образно кажучи, у сплячому стані живуть в кожному людському організмі. Їхній сон оберігає наш імунітет і дбайливе ставлення до власного здоров’я. Розбудити їх може різке переохолодження, результатом якого є спазм судин і порушення кровообігу у слизових оболонках носа, горла, дихальних шляхів. Як наслідок – активізація умовно патогенних мікроорганізмів в результаті зменшення захисних функцій організму і порушення фізико-хімічних характеристик слизу.

А якщо організм має ще «багаж» хронічних захворювань («заліковані» хвороби, адже ж не секрет, що більшість людей припиняють лікування, тільки-но відчувають полегшення, або взагалі воліють переносити застуди «на ногах») – то ви маєте всі шанси отримати важкий перебіг банальної застуди, здолати яку зможуть лише антибіотики.

ГРВІ викликають віруси, які потрапляють в людський організм і починають активно у ньому розмножуватись. Тому назвати гостру респіраторно-вірусну інфекцію застудою було б неправильно, оскільки віруси атакують зненацька і по всіх фронтах. Щоб заразитись, людині достатньо подихати одним повітрям у закритому просторі з інфікованим (віруси бояться морозів, тому переохолодження не може стати причиною ГРВІ). Дуже часто до вірусів при неправильному лікуванні долучаються бактерії, і тоді лікування може затягнутись надовго, а результат буде непередбачуваним.

Особливості захворювань

За статистикою, ГРВІ у дітей і дорослих є однією з найбільш частих причин звернення до сімейного лікаря. Випадки цього інфекційного захворювання реєструються протягом усього року. Однак найбільший сплеск захворюваності, звичайно ж, припадає на осінньо-зимовий період.

Одним з найбільш поширених захворювань цієї групи є грип. Зазначимо, що грип – це захворювання, яке вирізняється більш важким перебігом і відносно високою ймовірністю розвитку ускладнень. Звичайно, будь-який ГРВІ може протікати важко і з ускладненнями, але при грипі це трапляється в рази частіше.

Структура грипу неоднорідна. Вірус А має унікальну здатність видозмінюватись. Перехворівши на грип, викликаний цим вірусом, людина залишається вразливою перед іншими підтипами вірусу і тому може заражатися повторно. Грип А часто спричиняє епідемії і пандемії, під час яких інфекція вражає значну кількість населення. Віруси грипу В і С практично не змінюються, вони циркулюють разом з грипом А, але епідемій не викликають.

Джерело інфекції грипу – хвора людина. Причому зовсім не важливо, є у неї симптоми грипу чи ні. Вона може хворіти на легку форму і при цьому бути небезпечною для навколишніх. Зараження найчастіше відбувається повітряно-крапельним шляхом, однак інфекція може передаватися і через предмети побуту. Збудники можуть тривалий час зберігати життєздатність у навколишньому середовищі: в повітрі приміщення – 2-9 годин; на папері, тканинах і інших пухких матеріалах – до 12 годин; на металевих і пластикових поверхнях – до 2 діб.

Цікаво, що інкубаційний період грипу короткий – від кількох годин до 1,5 діб. Хвороба розвивається стрімко. До кінця першої доби від початку ураження з’являються симптоми риніту: закладеність носа, свербіж і лоскотання в носі, чхання, рідкі слизові виділення з носових ходів. Ураження слизової оболонки горлянки супроводжується пирхотою і болем в горлі, невеличким кашлем.

Ураження нервової системи в легких випадках грипу у дітей і дорослих обмежується такими симптомами, як головний біль, загальмованість або підвищена збудливість.

Температура тіла при ГРВІ у дітей з РС-інфекцією практично ніколи не перевищує 38 градусів.

ГРЗ – найбільш поширені інфекційні захворювання, що вражають усі вікові групи населення. Серед причин тимчасової втрати працездатності вони посідають умовне 1 місце – навіть у міжепідемічний період на них хворіє 1/6 частина населення планети. В Україні щорічно на ГРЗ хворіють 10–14 млн осіб, що становить 25–30% усієї та близько 75–90% інфекційної захворюваності у країні.

Протягом року кожна людина може перехворіти на респіраторне захворювання щонайменше 3-5 разів, у більшості випадків забуваючи про короткочасний неприємний епізод одразу, тільки-но настає одужання. Проте наслідками цих захворювань можуть стати досить тяжкі ускладнення.

Традиційно одна з форм ГРЗ – гостре інфекційне ураження лімфоїдної тканини мигдаликів або гострий тонзиліт (ангіна). Ангіна викликається мікробом стрептококової бактерії. Потрапляючи в горло людини, ця бактерія починає розмножуватися на мигдалинах, тим самим викликаючи їхнє запалення.

При цьому виникають больові відчуття в горлі, що посилюються при ковтанні або прийомі їжі. В процесі запалення на мигдалинах з’являються гнійники. При виникненні гострого гнійничкового бактеріального тонзиліту лікарі і кажуть про виникнення у людини такої хвороби, як ангіна.

Чому ангіна така небезпечна? Таке питання цікавить багатьох батьків, а відповідь на нього проста. Стрептокок, який є «винуватцем» цього захворювання, може вражати не тільки горло, але і нирки, викликаючи гломерулонефрит, а також ревматизм, гострий сепсис у новонароджених, багато нагноєння в ранах при травмах – це теж стрептокок. Крім того, якщо несвоєчасно почати лікування хвороб, викликаних стрептококом, то можуть виникнути серйозні ускладнення на серце.

Тому всі повинні твердо знати, що якщо дорослий або дитина захворіли на ангіну, потрібно одразу починати лікування, попередньо порадившись з лікарем. Адже, якщо при вірусній інфекції можна відлежатися вдома, не беручи купу ліків, і все пройде без особливих ускладнень, то з ангіною так жартувати не можна.

Необхідно викликати лікаря додому та дотримуватися постільного режиму. Також після одужання слід перевіритися, чи нема ускладнень.

Читайте також: У Запорізькій області за добу додалось майже 800 нових випадків коронавірусу