Різноманітні алергії в світі є чи не найпоширенішим захворюванням
Ми навіть не уявляємо, які звичні для нас речі можуть бути причиною хвороби в інших людей
Кому буває погано від грошей?
Найчастіше алергенами для людей стають пилок рослин, пеніцилін, яйця, арахіс, молоко, фекалії домашніх кліщів, сьомга, латекс, золото, укуси комах, папая, опіки від медуз, парфуми.
А є і рідкісні алергії, наприклад, на гроші, а точніше на нікель та фарби, які використовують для їх виготовлення. Є люди, в яких алергія на воду – водяна кропив’янка, яка зустрічається в одної людини з 23 млн. Для них стає небезпекою потрапити під літній дощ чи прийняти душ, це викликає жар і висип. Пити вони можуть лише дистильовану воду.
Буває алергія на електромагнітні поля. Для цих людей приготування їжі в мікрохвильових печах або ж банальна розмова по телефону є ризиком появи висипів на шкірі та набряків.
Алергічні захворювання можуть розвиватися у людей незалежно від віку і статі, проявляючись тимчасовими симптомами, які будуть проходити після зникнення дії алергену, або ж проявляючись у гострій формі.
Найважчі алергічні реакції проявляються при безпосередньому проникненні алергену в кров: при ін’єкціях лікарських препаратів, при укусах комах.
Алергію називають хворобою ХХІ століття, і не дарма: на алергічні захворювання страждає понад 40% населення планети, і ця цифра невпинно зростає, зокрема, і в Україні. Вважається, що до 2025 року кожен другий житель планети матиме той чи інший вид алергії.
В Україні найрозповсюдженішим серед алергічних захворювань є алергічний риніт, пов’язаний з пилковими та побутовими алергенами.
– Приблизно 40% пацієнтів до нас звертаються із сезонним алергічним ринітом. Інші 60% – ті, у яких цілорічний алергічний риніт на домашній пил, епідерміс тварин, цвілеві гриби. Також є безліч випадків, коли у пацієнтів полівалентна алергія: на домашній пил, групи інгаляційних алергенів, які цвітуть з весни по осінь, на епідерміс тварин і гриби, – розповіла кандидат медичних наук, науковий співробітник відділу клінічної алергології Інституту отоларингології НАМН України Ольга Наумова.
Полінози – найпоширеніший різновид алергії
Це група алергічних захворювань, що викликані неадекватною реакцією імунної системи організму на пилок різних рослин – пилкові алергени. Також його називають пилковою або сезонною алергією. Пилок з повітря осідає на слизовій оболонці носа, рота і очей, потрапляє в бронхи, контактує зі шкірою. Поліноз – це хронічне захворювання. Щороку в один і той самий час симптоми повертаються.
Вирішальна роль у виникненні полінозу належить спадковості. Якщо на алергічні захворювання страждають обоє батьків, sмовірність розвитку алергії у дитини становить 50%, якщо один – 25%, якщо алергії у батьків немає – близько 10%.
Ризик виникнення поліному збільшується, якщо дитина в ранньому віці постійно знаходиться в забрудненій алергенами середовищі, незбалансовано харчується або часто хворіє на вірусні захворювання. Люди, схильні до полінозу, можуть страждати на цю недугу з квітня-травня і до вересня-жовтня.
Лікарі попереджують: якщо перші прояви алергії не почати лікувати або проводити профілактику, хвороба дуже швидко прогресуватиме. Спектр алергенів з часом розширюється: сьогодні реакція на амброзію – завтра на газонні трави, через сезон вже може спостерігатися реакція на весняні рослини. Може посилитися перехресна реактивність. Наприклад, людина раніше не могла дихати пилком певних рослин, а потім вже і їсти певні продукти. Якщо у людини алергія на пилок берези, то яблуко має схожі структури і, з’їдаючи яблуко взимку, людина може отримати такі ж симптоми, як при «отруєнні» березою. Або, якщо у людини алергія на цвітіння злаків, з часом може проявитися алергія на хлібобулочні вироби. Амброзія, лобода і полин мають перехресну реактивність з бананами й динею. Тобто літні алергічні реакції можуть вже спостерігатися і взимку. І замість сезонного алергічного стану ми отримуємо цілорічне.
За даними КУ «Обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики» в Запорізькій області щороку реєструється понад 4 тис. звернень хворих на алергічний риніт та понад 11 тис. – на бронхіальну астму.
Лікування такого захворювання, як поліноз дуже складне, оскільки придбана одного разу гіперчутливість імунної системи до рослинних алергенів залишається з людиною на все життя.
Основні поради, як нормально пережити сезон цвітіння алергенних рослин:
- змінити графік перебування на вулиці, не виходити в ранкові години з 5:00 до 10:00, коли у повітрі концентрується найбільша кількість пилку;
- у вітряні дні бажано утриматися від прогулянок, не виїжджати за місто в період активного цвітіння;
- уникати прямих сонячних променів, виходячи на вулицю, надягати сонцезахисні окуляри;
- після вулиці обов’язково міняти одяг і приймати душ, якщо є домашні тварини, після прогулянки їх також слід купати;
- в період цвітіння рослин не сушити білизну і одяг на свіжому повітрі;
- використовувати кондиціонер в машині і вдома зі спеціальними фільтрами для повітря, які затримують алергени;
- регулярно влаштовувати домашнє прибирання, збираючи пил пилососом з протиалергенними фільтрами, спіть із зачиненими вікнами;
- за можливості виїжджати в кліматичну зону з іншим календарем цвітіння, на морське узбережжя або в гори, де концентрації пилку значно нижче.
Більше половини пацієнтів з полінозом реагують на харчові продукти, які мають схожі характеристики з пилковими алергенами. Розвивається, так звана, перехресна алергічна реакція.
Відзначається 3 піки загострень полінозу: весняний (квітень – травень), обумовлений пилком дерев та чагарників: береза, вільха, ліщина, дуб, клен, верба, каштан, тополя, ясен, в’яз;
- літній (червень – серпень), пов’язаний з пилком злакових рослин: пирій, ковила, ячмінь, жито, пшениця, тонконіг, тимофіївка, райграс, костриця, лисохвіст;
- осінній (серпень – жовтень), обумовлений пилком бур’янів: амброзія (лідер з алергенності), пирій, полин, лобода, чорнощир, кульбаба, конопля, кропива.
Діагностика алергії
Пацієнт повинен обов’язково знати свій спектр алергенів. Класичний метод – шкірний прик-тест. Краплі екстрактів алергенів капають на руки пацієнта, спеціальними голками роблять незначні проколи, і за наявності алергії в місці проби за кілька хвилин бачать реакцію: почервоніння, свербіж. Цей тест проводять тільки восени. Крім того, 2 тижні до нього не можна вживати антигістамінні препарати, бо результат буде негативним, навіть якщо є алергія.
Як лікувати?
Вважається, що на сьогодні метод алерген-специфічної імунотерапії (АСІТ) є єдиним методом, який лікує саму причину хвороби, і після припинення курсу терапії симптоми захворювання не поновлюються, а спостерігається тривала стійка ремісія. В процесі АСІТ в імунній системі організму здійснюються складні реакції, в результаті яких відбувається перемикання імунної відповіді з алергічного на нормальний.
Читайте також: Охорона здоров’я запорожців – головний пріоритет в діяльності міського голови