Найчастіше аферисти забирають нерухомість, підробляючи документи
Киянка Тамара довго жила за кордоном і одного дня дізналася, що її квартиру в Україні виставили на продаж через фіктивні борги. Журналісти провели власне розслідування та розповіли, як не потрапити в таку «квартирну аферу».
Фіктивний борг
Ще донедавна Тамара спокійно жила в Німеччині. Працювати туди поїхала ще 25 років тому і лишилася там. Зараз вона вимушена ходити по судах і відстоювати своє майно. У центрі столиці жінка має квартиру, яку їй подарували батьки. Господарка здає її в оренду. Нещодавно винаймач зателефонував Тамарі і сказав, що надійшов дивний лист. В ньому було написано, що проводиться аукціон, а сама квартира виставлена на продаж. Жінка не повірила цьому та попросила свою подругу-нотаріуску перевірити інформацію. Вона дійсно знайшла оголошення про продаж Тамариної квартири на Державних електронних торгах за борг.
У процесі з’ясувалося, що нібито жінка позичила в якогось гроші та не віддала їх. Документ про таку угоду і справді знайшовся. Він засвідчений цього року нотаріусом із Дніпра. За цим договором Тамара нібито взяла у борг 2 млн грн на 2 тижні у якогось чоловіка. Та нотаріус засвідчив, що жінка борг у визначений час не повернула. Тож все житло арештували й продають, щоб відшкодувати позичене. Однак Тамара запевняє, що не знає цього громадянина й ніяких грошей не брала. А паспортні дані й підпис у документі не її. За словами жінки, у цей день, коли укладався договір, її в Україні навіть не було.
Журналісти СТБ вирішили з’ясувати достовірність документів, які нотаріус засвідчив у договорі. Спершу перевірили паспортні дані. За ними було написано, що Тамара нібито проживає в Харкові. Місцеві кореспонденти навідалися за вказаною адресою й виявили, що будинок не житловий: вікна забиті дощечками та заткнуті ганчір’ям, подвір’я завалене сміттям, а постачання газу відрізане. Потім журналісти звернулися в Державну міграційну службу із запитом, чи справді Тамара має паспорт, дані якого вказані в позиці. Там відповіли, що запитуваний бланк паспорту оформлювався на іншу особу.
Намагалися знайти того самого громадянина, який «позичив» гроші жінці. За паспортом, вказаним у договорі, цей чоловік живе під Харковом, але його адреси на карті немає, не знають такого й місцеві мешканці.
Єдиним шляхом досягти істини залишилася лише зустріч із самим нотаріусом, який укладав договір. Як виявилося, за вказаною адресою у Дніпрі жінка вже не приймає. Стало відомо, що колись вона мала офіс і в Харкові, але там вона також вже не працює. Згодом з’ясувалося, що у 2016 році цю нотаріуску затримали за підробку документів. У Харкові вона незаконно переоформила майно 5 померлих пенсіонерів. Однак, згодом із СІЗО вона вийшла під заставу та поїхала працювати до Дніпра. Судові слухання через її махінації за 4 роки так і не розпочали. А свідоцтво нотаріуса Мін’юст анулював тільки цього року. За цей час вона встигла провести ще кілька оборотів, серед яких і позика Тамари.
Зараз Тамарі доведеться пройти довгу судову тяганину. Вона домагатиметься, аби торги припинили, а з її квартири зняли арешт. Тамара хоче звернутися до поліції із проханням забезпечити їй охорону, допоки вона не дізнається, хто ж зазіхнувся на її квартиру, а можливо, і її життя.
– Такі випадки в Україні є не поодинокими. Створюються фіктивні документи та заводять вигадані борги. На підставі них проводиться перереєстрація права власності на житло, – пояснює адвокат Дмитро Касьяненко.
Сервіс для збереження майна
Якщо в вас намагаються незаконно відібрати квартиру, обов’язково зверніться до поліції. Ваша мета – негайно «заарештувати» квартиру. В такому стані з нею не зможуть провернути жодної операції. Здіймайте галас та залучайте до розв’язання проблеми якомога більше людей. В першу чергу професійних адвокатів та ЗМІ. Так вам буде легше відвоювати власні квадратні метри.
Вберегти майно від махінацій «чорних» нотаріусів вкрай складно, кажуть юристи. Однак, контролювати свою нерухомість можна завдяки послузі SMS-Маяк. Це сервіс Міністерства юстиції, через який за 30 грн на місяць вас сповіщатимуть, тільки-но в реєстрі відбуватимуться зміни стосовно вашого майна. Якщо ж у сервісі вашої квартири немає, то можна внести через Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП).
Квартирні махінації
Схема перша. Злочинний ланцюг
У майнових аферах, як у кіно, один шахрай в полі не воїн. І до цього ланцюгу увійдуть всі, в кого б ви в першу чергу просили про допомогу.
Уявіть собі, що вашу квартиру відбирають, наприклад, на підставі підроблених документів, вигаданого психічного діагнозу чи договору дарування. А в паперах навіть підпис ваш! Прокрутити таке досвідченим аферистам дуже легко. Потрібно тільки «купити» надійну команду.
Дійові особи афери:
- Чорний рієлтор – організатор і натхненник угоди.
- Представник поліції – щоб слідство, навіть якщо почнеться, було загальмоване.
- Нотаріус, який має доступ до системи і може одним кліком комп’ютерної мишки все зробити.
- Органи державної експертизи – у разі, якщо хтось намагатиметься робити експертизу свого підпису, і того, що доклав нотаріус.
Лише за одну «чорну угоду» по 3-кімнатній квартирі учасники злочинного ланцюга отримують по 5-7 тис. доларів. Насправді ж, таких угод прокручують тисячі.
Схема друга. Новий господар
Ця маніпуляція не потребує такої ретельної підготовки. Шахраї обходяться тут кількома спільниками. Ними можуть бути нотаріуси-аферисти або фіктивні фірми – державні реєстратори майна. Це фахівці, які мають доступ до Держреєстру. І змінити ім’я власника квартири для них справа 2 хвилин.
Довести причетність реєстраторів та чорних нотаріусів до шахрайської схеми доволі складно. Тому такі справи можуть тягтися роками.
Читайте також: