З 1 січня набули чинності зміни до нормативних актів про надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг
Відтак пільгові категорії громадян матимуть право у будь-який час подати заяву про перехід на готівкову грошову форму виплат.
Як повідомила заступник начальника управління соцзахисту населення Запорізької міської ради Галина Остапенко, скасовано обмеження, яке не дозволяло скористатися монетизацією після 15 жовтня (на опалювальний період) і 15 травня (на неопалювальний період).
Тобто якщо раніше пільговики могли отримувати монетизовані виплати, лише якщо подали відповідну заяву до старту опалювального сезону, до 15 жовтня, то відтепер вони можуть зробити це у будь-який момент, зазначила вона.
Нагадаємо, з 1 жовтня минулого року з’явилися два варіанти надання пільг: у готівковій та безготівковій формі. Готівкова передбачає відкриття рахунку в будь-якому з уповноважених банків або отримання грошей у відділеннях «Укрпошти». Безготівкова фінансується лише через «Ощадбанк».
Фахівці кажуть, що зміни на краще в першу чергу для пільговиків.
Пільговикам буде простіше і зручніше отримувати пільги. Вже з наступного місяця після подання заяви ми будемо виплачувати пільги за новим розпорядком оптимальним для них способом, розповіла Галина Остапенко. Наразі перед управліннями по районах міста поставлено завдання зробити все, щоб пільговікам було зручніше подавати заяви. Оскільки переважна кількість із них це люди поважного віку, ми будемо виїжджати мобільними соціальними офісами у ветеранські організації та у двори багатоповерхівок. Будемо прямо на місці брати заяви, аби з наступного місяця людина отримала пільгу готівкою.
У Запоріжжі близько 60 тисяч домоволодінь отримують субсидію на оплату житлово-комунальних послуг. Пільгами користуються близько 27 тисяч домоволодінь.
Галина Остапенко також зазначила, що підхід до призначення пільг і субсидій на оплату житлово-комунальних послуг, оплату твердого палива і скрапленого газу став єдиним. Ті, хто отримує субсидію на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива і не мають заборгованості по платі послуг, тепер зможуть отримувати субсидію у грошовій готівковій формі. На оплату житлово-комунальних послуг вони будуть отримувати субсидії щомісяця, а на газ і тверде паливо раз на рік.
Як отримати пільгу на придбання твердого палива і скрапленого газу
З 1 січня 2020 року для отримання пільги на придбання твердого палива і скрапленого газу пільговики мають звертатися до структурних підрозділів із питань соціального захисту населення, а у сільській місцевості — до уповноважених осіб, визначених виконавчими комітетами селищних і сільських рад, за зареєстрованим місцем проживання (або за фактичним місцем проживання, якщо особи перебувають на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги).
У разі зміни реєстрації місця проживання з вибуттям за межі району (міста) протягом бюджетного періоду пільговик подає довідку щодо придбання твердого палива і скрапленого газу на пільгових умовах за попереднім зареєстрованим місцем проживання.
У разі зміни умов проживання пільговика (підключення житла до системи газо, тепло, електропостачання для його опалення) отримані ним кошти готівкою на придбання твердого палива і скрапленого газу або тверде паливо, скраплений газ не повертаються. Пільги з оплати послуг газо, тепло, електропостачання для опалення житла надаються пільговику з наступного бюджетного періоду.
У разі зміни протягом бюджетного періоду будь-якого іншого виду опалення житла на пічне, пільги на придбання твердого палива і скрапленого газу надаються, виходячи з кількості місяців, що залишилися до кінця бюджетного періоду, та середньомісячної вартості або кількості твердого палива і скрапленого газу, визначеної шляхом ділення річної вартості або кількості твердого палива та скрапленого газу на 12 місяців.
Тією ж урядовою постановою врегульовано питання отримання пільг у разі смерті пільговика.
Так, у разі смерті пільговика, якому нараховано пільги, зазначені у частині п’ятій статті 51 Бюджетного кодексу України, члени сім’ї померлого, які проживали разом з ним, можуть отримати кошти готівкою на придбання твердого палива і скрапленого газу або тверде паливо та скраплений газ у натуральному вигляді на підставі:
- заяви одного з членів сім’ї, поданої не пізніше закінчення бюджетного періоду;
- копії свідоцтва про смерть пільговика;
- довідки про факт проживання членів сім’ї разом із пільговиком, виданої в установленому порядку.
До членів сім’ї пільговика належать: дружина (чоловік), їхні неповнолітні діти (до 18 років); неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи; особа, яка проживає разом з особою з інвалідністю внаслідок війни I групи та доглядає за ним, за умови, що особа з інвалідністю внаслідок війни не перебуває у шлюбі; непрацездатні батьки; особа, яка знаходиться під опікою або піклуванням громадянина, який має право на пільги, та проживає разом з ним.
Читайте також: Які субсидії отримували запоріжці в грудні