Виростити екзотичні рослини в домашніх умовах зовсім нескладно

Подорож до теплих країн або хоча б до овочевого відділу супермаркету не повинна пройти дарма – збережіть насіння та кісточки екзотичних фруктів і спробуйте самостійно виростити з них рослини у своїй квартирі чи на присадибній ділянці.

Цитрусові на підвіконніЛимон

Першими привертають погляд всілякі цитрусові, асортимент яких практично не залежить від сезону. Кількість видів та форм сучасних цитрусів дає великий простір для дій: апельсин, мандарин, лимон, лайм, грейпфрут, мінеола, клементин, каламондин, цитрон, помаранець, помело, кумкват… Кожен можна виростити з кісточок. Досвідчені сіячі радять потримати кісточку кілька хвилин у роті і одразу посадити, не підсушуючи. Щось, звичайно, виросте, але нещеплений цитрус навряд чи принесе плоди раніше, ніж через 7-10 років. Тож щеплювати цитрусовий дичок, який виріс зі з’їденого магазинного фрукта можна приблизно з 1,5-річного віку. Якщо ви спалахнете цією ідеєю, виникне 2 запитання: чим саме щепити і як це робити. Тут, як то кажуть: «Гугла вам в поміч» – на цитрусових форумах ви дізнаєтесь, де беруть трифоліату або бігардію, а заразом, що це таке, і чому вони при неїстівних плодах гарні як підщепи. А список гібридів поповниться лаймкватом, оранжекватом, цитранжем, цитранжеллою, лимолаймами, лімандаринами та якимось танжело.

Як виростити гранат з насінняГранат

Не гірше за цитрусові сходять кісточки з покупних гранатів. Гранат, або гранатник, у природі істотно скромніший за розміром, ніж дерева лимона, грейпфрута чи апельсина. Його сіянці простіше та цікавіше формувати: він і сам по собі охоче росте чагарником чи багатоствольним деревцем. Квітнути юні гранати починають раніше, ніж цитрусові, вже на 3-4 рік. Проте в кімнатних умовах плоди визрівають дуже довго.

Авокадо з кісточкиАвокадо

Ще один фруктоовоч, що заслуговує на увагу початківців, – авокадо або алігаторова груша. Пророщувати його набагато цікавіше, ніж лимон чи гранат. При покупці важливо правильно вибрати зрілий плід, інакше кісточка може не прорости. Недозрілий плід авокадо можна потримати кілька днів в одному контейнері зі стиглим бананом, щоб він дійшов. Пророщувати кісточку можна встромивши її широкою нижньою частиною в землю на глибину 2-3 см. При цьому, частина кісточки повинна залишитися над поверхнею ґрунту.
Сіянці авокадо мають дуже екзотичний вигляд: стебло з’являється між половинками кісточки, що лежить у горщику як прикраса. Але цим декоративність авокадо як кімнатної рослини вичерпується. Вона стійко чинить опір спробам формувати її прищіпкою.

І хоча росте вона потужно і швидко, плодів у домашніх умовах не приносить ніколи. На відміну від неї, хурма, вирощена з кісточки, може навіть зацвісти на 4-6-й рік.

Вирощування ківі

Щоб витягти насіння ківі, доведеться докласти деяких зусиль. Слід ложечкою вискребти серцевину з дрібним чорненьким насінням, а потім промити, не розгубивши при цьому здобутої дрібниці. Це найскладніший етап при сівбі ківі. Насіння стиглих плодів сходить потім добре і швидко. Головне – не закопати їх дуже глибоко, досить присипати зверху 1-2 мм субстрату.

Як виростити фейхоаФейхоа

Насіння фейхоа доведеться добувати тим самим способом, що й ківі. З них виростає акка (Acca sellowiana), що належить до сімейства Миртових. При одночасному посіві насіння, вийнятого з плоду фейхоа, і покупного насіння метросидеросу, що також належить до цього сімейства, перші продемонстрували кращу схожість, темпи зростання, зовнішню привабливість і жагу до життя. У природі акка зростає до 4 м заввишки. У кімнатних умовах непогано піддається формуванню, зацвітає охоче мирта, але, на жаль, має спільні для всіх миртових проблеми з організацією зимівлі.

Фінікова пальма з кісточки

Сіяти, як не дивно, можна й сухофрукти. Наприклад, цілком успішно проростають кісточки в’ялених фініків. Очікування сходів, щоправда, може трохи затягнутися. Кісточка, підсажена в горщик до іншої квітки, де було зайве місце, здатна прорости через пів року-рік після посадки, коли про неї і думати вже забули. Фінікові пальми з кісточок ростуть у кімнатних умовах дуже повільно. Приріст у 3-4 аркуші паперу за 4 роки може вважатися добрим. Втім, за браком місця такий темп зростання можна навіть вважати гідністю.

Пасифлора в домашніх умовах

Якщо вам раптом потрапить на очі маракуя – та сама, з йогурту із загадковим персиком-маракуєю, – купіть її обов’язково. Під цією назвою продаються соковиті кисло-солодкі плоди пасифлори їстівної (Passiflora edulis). Кісточки в них теж їстівні, але краще їх заощадити для посіву. Свіже насіння зі стиглих плодів сходить швидко і дружно. Сіянці виходять міцні і досить швидко виростають у декоративну ліану, в домашніх умовах не тільки квітучу, але і плодоносну. Єдиний недолік насіннєвого розмноження цього виду – сіянці починають цвісти на 2-4-й рік, відстаючи в цьому від рослин, розмножених вегетативним способом. Якщо вкоренити живець від однорічного сіянця, він може зацвісти навіть раніше або одночасно з маточним екземпляром.

Загалом, вирощування екзотичних рослин – справа захоплива, але звичайно, на любителя. Комусь достатньо вирощеного вдома і банального огірка чи помідора.

Читайте також: 6 способів омолодити кущі смородини