Що робити тим, хто думає або впевнений, що підхопив коронавірус
З 26 жовтня в Україні почало діяти нове епідемічне зонування. Запоріжжя потрапило до «помаранчевої зони».
У «помаранчевій зоні» заборонено діяльність розважальних закладів, ресторанів у нічний час; планові госпіталізації в лікарнях; роботу спортзалів, фітнес-центрів, закладів культури (крім закладів, які можуть забезпечити відвідування не більше однієї людини на 10 кв. м приміщення); масові збори понад 100 осіб (одна людина на 20 кв.м).
Запоріжжя перейде в «червону зону», якщо завантаженість ліжок в установах охорони здоров’я регіону для COVID-19 протягом 5 днів поспіль буде понад 75%.
Також таке станеться, у разі перевищення за 14 днів середнього рівня захворюваності по країні на 100 тис. населення у понад 5 разів.
Для «червоної» зони обмеження та їхня кількість встановлює спільним рішенням державна та регіональна комісії ТЕБ і НС.
Зокрема, це може бути одномоментне закриття всіх сфер. Чи поступове обмеження для закладів, які в конкретному регіоні призводять до спалахів хвороби. Також заборонена робота громадського транспорту, закладів освіти, ТРЦ, кафе і ресторанів.
За порушення умов карантину передбачаються покарання:
- Штраф від 1 до 3 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17-54 тис. грн) або арешт на 6 місяців.
- Обмеження або позбавлення волі на 3 роки, якщо такі дії призвели або могли призвести до поширення хвороби.
- Позбавлення волі на термін від 5 до 8 років, якщо порушення правил обсервації спричинило смерть або інші серйозні наслідки для третіх осіб.
«Єдиним заходом профілактики є користування засобами індивідуального захисту, дотримання соціальної дистанції та гігієни рук. При появі будь-яких симптомів гострої респіраторної вірусної інфекції зателефонуйте своєму сімейному лікарю; якщо температура тіла підвищиться вище 38 градусів, з’являться сухий кашель, ускладнене дихання або задуха – негайно викликайте «швидку» допомогу», – закликає головний державний санітарний лікар Запорізької області Роман Терехов.
Сприймайте себе як потенційно інфікованого
Нещодавно на брифінгу в Міністерстві охорони здоров’я України професор, заслужена лікар України та лікар інфекційних хвороб Ольга Голубовська наголосила: COVID-19 – інфекційна хвороба, яка не має нічого спільного із грипом за наслідками для хворого та навантаженням на систему охорони здоров’я. Це довготривале захворювання, яке має 3 головних етапи розвитку.
- 1-й етап – це перший тиждень захворювання, коли хворі почувають себе, як правило, здоровими. У 80% людей захворювання закінчується на цьому етапі та переноситься у легкій формі. Отже, не потрібно панікувати у разі позитивного результату тесту. Є велика імовірність того, що ви потрапите у цей відсоток. Не потрібно вживати антибактеріальні чи гормональні засоби на цьому етапі розвитку хвороби.
- У 10-30% людей захворювання переходить у другу фазу. В обох випадках необхідно вчасно звернутись до сімейного лікаря, застосовувати загальнозміцнювальні вітаміни, вести нормальний спосіб життя та збалансовано харчуватись.
- Починаючи з другого тижня інфікування організму, розвивається найважча фаза хвороби, під час якої здійснюється ураження органів та імунної системи. Лікування на цьому етапі спрямоване на стримування «штурму» імунної системи пацієнта. Ця фаза триває від 1 до 3 тижнів та зазвичай передбачає стаціонарне лікування хворих.
- «Постковідний синдром» сьогодні інтенсивно вивчається у світі. Людина, яка перехворіла на COVID-19, може повторно заразитися. Згідно з нормативними документами, особа може знаходитись на лікарняному до 1 місяця після перенесеної коронавірусної інфекції.
– Україна, як і інші країни світу, входить у найважчий сезон перебігу пандемії. Про це свідчить прогнозований приріст захворювання та зростання кількості важких форм хвороби. Такий приріст є великим навантаженням на систему охорони здоров’я. Головний спосіб протидії захворюванню – мінімізація ризику інфікування шляхом роз’єднання можливих джерел інфекції та використання засобів особистої гігієни. Кожен повинен сприймати себе як потенційно інфікованого і з особливою обережністю поводити себе поряд з іншими людьми, серед яких значна кількість належить до груп ризику. Молодь та діти, які є головним джерелом інфекції, зазвичай переносять коронавірусну хворобу у легкій формі, – зазначає інфекціоніст.
Що робити, коли захворів?
Якщо у вас піднялася температура, треба подзвонити своєму сімейному лікарю. Йти до лікарні не можна в жодному разі, щоб не наражати на небезпеку інших людей і не ослабити свій імунітет ще більше.
Якщо ви хочете, щоб за ПЛР-тест заплатила держава, то на нього вас має направити сімейний лікар. НСЗУ оплачує цю процедуру.
Механізм має такий вигляд:
- Хворому необхідно зателефонувати до свого сімейного лікаря, з яким укладено декларацію. Йти до лікаря на прийом не потрібно.
- Лікар має розпитати симптоми і на основі них спрямувати до пацієнта додому мобільну бригаду для взяття аналізів для тестування на COVID-19.
- Якщо ви легко переносите COVID-19 та перебуваєте вдома, то, скоріше за все, витрат буде небагато.
- На безкоштовні комп’ютерну томографію чи рентген також, за показаннями, має відправити лікар. Для цього він має видати електронне направлення. Воно прийде вам по СМС.
На своїй сторінці у Фейсбуці запорізький лікар-терапевт, кардіолог, ревматолог Валентина Красько написала, що робити тим, хто думає або впевнений, що підхопив коронавірус.
«У вас є приблизно доба на пошуки лікаря. Чому? Прояви вірусної інфекції в першу добу зазвичай обмежуються підвищенням температури, соплі-кашель. Плюс втрата нюху, але від цього ж ніхто не помер.
Не потрібно: бігти на КТ, рентген, здавати аналізи крові. Пам’ятаємо, пару діб у нас є, до цього часу нічого вищеперелічені обстеження не покажуть. Взагалі нікуди не потрібно бігти, ви ж джерело інфекції. Сидіть вдома. Антибіотики теж не потрібні. Вони від бактеріальної інфекції, яка або «прокинеться» через пару днів, або – ні.?
Потрібно міряти температуру: вище 38.5 або будь-яка, що погано переноситься – приймати жарознижувальні. ?
Порахувати кількість вдихів за хвилину (вважаємо вдих-видих за одне), якщо до 20-22, то все нормально. Якщо більше, це може бути ознакою дихальної недостатності – тоді шукаємо лікаря швидше. Ну або ознакою паніки – заспокоюємось. ?
Пити багато води (не кави, чаю, а води). П’ємо поступово, а не літр-за-хвилину.
Це – перша допомога собі. Все інше – суворо під контролем грамотного лікаря. Контроль може бути дистанційним, якщо захворювання не тяжке», – написала вона.
В умовах стаціонару лікування COVID-19 – безкоштовне
Національна служба здоров’я (НСЗУ) на одного пацієнта виділяє від 20 тис. до 45 тис. грн в залежності від тяжкості перебігу захворювання.
На сайті НСЗУ повідомляється, що до безоплатного пакету послуг з лікування пацієнтів з COVID-19 у медзакладах включено:
- тестування (тестування у стаціонарі може проводитись до 3 разів і більше за потреби);
- лабораторні та інструментальні дослідження;
- меддопомога відповідно до галузевих стандартів;
- киснева підтримка, інтенсивна терапія та підключення до ШВЛ або ЕКМО за необхідністю;
- медикаментозна терапія та знеболення за потреби;
- консультації лікарів інших спеціальностей.
Комп’ютерну томографію і рентген внесли до «ковідного» пакету: відтепер вони безкоштовні. Відтак, пацієнти з підозрою на COVID-19 можуть зробити їх безкоштовно, якщо мають відповідне направлення від сімейного чи лікаря-куратора.
Якщо ж за цю послугу вимагають гроші, треба залишити скаргу, зателефонувавши у контакт-центр Нацслужби здоров’я України за номером 1677 або написавши про цей випадок на сайті НСЗУ у розділі «Громадянам».
Чому деякі люди не одужують місяцями
У дослідженні Королівського коледжу Лондона аналізували дані людей, які заносили свої симптоми та результати тестів у програму Covid Symptom Study.
Вчені досліджували ці дані для виявлення закономірностей, які можуть передбачити, хто матиме тривалий перебіг хвороби.
З’ясувалося, що підвищує ризик наявність понад 5 різних симптомів протягом першого тижня хвороби.
Ті, хто мав кашель, втому, головний біль, діарею та втратив нюх – мали більший ризик, аніж ті, хто мав лише кашель.
Ризик також зростає з віком – особливо для людей, старших за 50 років – а також у жінок.
«З перших даних ми бачили, що чоловіки мають набагато більший ризик дуже важкого перебігу хвороби, і, на жаль, смерті від ковіду, а жінки, як виявилось, більше схильні до тривалого захворювання», – каже докторка Клер Стів із Королівського коледжу Лондона.
Жодні супутні захворювання не були пов’язані із тривалим перебігом ковіду, окрім астми та хвороб легень.
Симптоми тривалого ковіду різняться у кожного пацієнта, але загальним явищем є втома.
Кожна 7-ма людина хворіє на COVID-19 щонайменше 4 тижні. Кожна 20-та людина хворіє щонайменше 8 тижнів. Кожна 45-та людина хворіє щонайменше 12 тижнів.
Читайте також: Запоріжжя акумулює сили для боротьби з коронавірусом