Державне свято України, яке закріплене в самій Конституції, відзначається щорічно 28 червня на честь ухвалення Конституції в 1996 році

Яке має значення головний закон країни для українців, та що відомо про його створення – дізнавалася «Запорозька Січ»

У червні 1996 року депутати Верховної Ради ухвалили Конституцію України. Це сталося на 5-й рік після проголошення незалежності нашої країни. До 1996 року використовували Конституцію Української Радянської Соціалістичної Республіки (1978 року з деякими змінами). І ось нарешті на 5-й сесії Верховної Ради України 2-го скликання народні обранці ухвалили головний Закон країни – під час голосування ЗА висловилися 315 парламентарів.

Ухвалення Конституції закріпило правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність, стало важливим кроком у забезпеченні прав людини та громадянина, сприяло подальшому підвищенню міжнародного авторитету України на світовій арені.

Варто згадати, що до того новітній конституційний процес розпочався одразу ж після прийняття 16 липня 1990 року Верховною Радою УРСР «Декларації про державний суверенітет України» – вже у жовтні була створена Конституційна комісія. З набуттям Україною незалежності у 1991 році стало зрозуміло, що розбудова правової системи в незалежній державі повинна здійснюватися на власній основі – незважаючи ні на кого.

Тож за перші роки державності комісіями, окремо створеними Верховною Радою та президентом, було складено декілька проєктів Конституції. Вони тривалий час обговорювалися, доповнювалися і доопрацьовувалися. Ліві сили схилялися в бік применшення ролі президентської влади, приватновласницьких відносин, за надання однакового статусу українській та російській мовам і збереження автономного статусу Криму. Праві, в яких об’єдналися представники «партії влади», підприємницькі кола та депутати національної культурно-мовної орієнтації, виступали за сильну президентську вертикаль, гарантування всієї повноти приватновласницьких прав, панування української мови та ліквідацію автономії Криму.
Коли була прийнята нова Конституція, у ній визначалася сильна президентська влада, гарантувалися права приватної власності, затверджувалися нова державна символіка, статус української мови як єдиної державної, Крим визнавався автономною республікою у складі України.

10 цікавих фактів про Конституцію України

  1. Процес підготовки Конституції України затягнувся майже на 6 років – з 1990 по 1996 рік. Прийняття документа гальмувалося перманентними протистояннями між президентом України та парламентом на тлі тривалої соціально-економічної кризи в країні.
  2. Протягом 1990-1996 рр. було запропоновано 15 проєктів Конституції України – від Конституційної комісії, політичних партій, науковців.
  3. Найбільш гострі дискусії точилися навколо питань розподілу повноважень між гілками влади, державної символіки, приватної власності, статусу Республіки Крим та російської мови.
  4. Активний період роботи над документом тривав 3 місяці. У 1996 році була створена спеціальна парламентська комісія під керівництвом депутата Михайла Сироти, який вважається одним із «батьків» Конституції. У березні проєкт Основного Закону був винесений на обговорення Конституційної комісії і рекомендований до розгляду Верховною Радою. 2 квітня проєкт Конституції внесли до порядку денного засідань, а після 2 місяців доопрацювання його прийняли в першому читанні. При підготовці до другого читання до документа внесли близько 6 тис. поправок. Усі 3 місяці комісія працювала над проєктом без вихідних, із 9 ранку і до 10 вечора.
  5. Засідання Верховної Ради щодо прийняття Основного Закону тривало цілу добу. 27 червня 1996 року парламент вирішив розглядати проєкт на одному засіданні без перерв. У результаті бурхливих дискусій за підсумками безперервної 24-годинної роботи депутатам вдалося узгодити всі положення документа. Голосування проводилося по кожній статті окремо і цілими розділами. Голосування за Конституцію України в цілому відбулося о 9:20 ранку 28 червня 1996 року.
  6. «Є Конституція!», – такі були перші слова голови Верховної Ради Олександра Мороза після прийняття Конституції 315 голосами. 36 депутатів проголосували проти, 12 утрималися, 30 не голосували. Після голосування парламентарі урочисто внесли до зали Верховної Ради України синьо-жовтий державний прапор.
  7. 21 червня 1996 року було прийнято доповнення Олександра Мороза про виключне право народу визначати і змінювати конституційний лад і про те, що це право не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.
  8. Конституція України могла бути не прийнята 28 червня, оскільки напередодні історичного засідання парламенту президент України видав указ про проведення всеукраїнського референдуму 25 вересня 1996 року про прийняття нової Конституції України. Однак після прийняття Конституції цей указ був скасований.
  9. Президент України Леонід Кучма не був присутній на доленосному засіданні парламенту, однак за кілька хвилин до остаточного прийняття депутатами Конституції прийшов до сесійної зали. Його прибуття народні депутати привітали оплесками. Кучма у своєму короткому виступі назвав прийняття Конституції історичною подією.
  10. Міжнародне співтовариство схвалило Конституцію України, назвавши її однією з найдемократичніших у світі.

Які у нас були Конституції

А загалом, за тоненькою брошурою, якою є Конституція України – не одне сторіччя народної законотворчості. Тут можна згадати і «Руську правду» доби Київської Русі, і козацькі та гетьманські конституції, включно з Конституцією Пилипа Орлика – однією з найперших на європейських теренах, і Конституцію Української Держави 1918 року. Від початку прийняття, нинішній Основний Закон України змінювався кілька разів. Прикметно, що в Конституції України 1996 року передбачена досить жорстка процедура внесення до неї змін та доповнень. Для схвалення відповідних змін до різних її розділів вимагається від 2/3 до 3/4 голосів від конституційного складу Верховної Ради України. Якщо ж зміни скасовують чи обмежують права і свободи людини і громадянина або спрямовані на ліквідацію незалежності чи загрожують територіальній цілісності держави, то Конституція України згідно зі ст. 157 і взагалі не може бути змінена.

Міні-КонституціяМiнi-конституцiя

22 серпня 2011 року у Києві була презентована перша мініатюрна Конституція України. Конституція в мініатюрі розміром 21х32 мм має 160 сторінок, на яких вручну були написані близько 9,5 тис. букв. Кожна з цих літер має розмір не більше 1 мм. Текст книги написаний індійською тушшю. Сама ж мініатюра виконана зі спеціального тонкого паперу.
Міні-Конституція знаходиться в чохлі із зображенням герба. На створення мініатюри було витрачено близько 2 місяців. Мініатюра була передана в Музей книги і друкарства.

Конституція Пилипа ОрликаКонституцiя_Пилипа_Орлика

Повна назва документа – Договори і Постановлення Прав і вольностей Війська Запорозького. Це конституційний договір гетьмана Війська Запорозького Пилипа Орлика зі старшиною та козацтвом, який визначав права і обов’язки усіх членів Війська. Укладений він був 5 квітня 1710 року. Конституція Пилипа Орлика – це визначний український народно-політичний документ, у якому знайшли яскраве відображення тогочасні ідеали української нації. Дослідники небезпідставно називають її однією з перших у світі демократичних конституцій. Головна ідея цього документу – повна незалежність України від Польщі та Росії.

Від усієї старшини та козацтва конституцію Орлика підписав кошовий отаман Кость Гордієнко. Вона повинна була бути ратифікована шведським королем Карлом XII в разі його перемоги в Північній війні. Документ написаний латиною і староукраїнською мовою. Складається з преамбули та 16 статей. Вважається пам’яткою української політико-філософської та правової думки. Була чинною 4 роки, коли Пилип Орлик і Військо Запорозьке боролися за землі Гетьманщини. Збережено документ староукраїнською мовою в Москві та латиною у Швеції.

Читайте також: У Запоріжжі у розпалі сезон цвітіння троянд – фото