День бабака – традиційне свято, що відзначається 2 лютого

Цього дня спостерігають за бабаком – вважається, що саме в другий день лютого він виходить із зимової сплячки і вилазить зі своєї нори, а з поведінки звіра судять про терміни настання весни. Вважається, що в День бабака, коли маленький провидець визирає з нірки після зимової сплячки, і якщо він бачить свою тінь, то лякається і надовго ховається назад. В цьому випадку зима триватиме ще довгих 6 тижнів. Якщо ж день видався похмурий, і сонця немає, бабака боятися нічого – він сміливо вилазить зі своєї схованки. Значить, можна чекати потепління і швидкого приходу весни.

У деяких містах і поселеннях США і Канади це свято є офіційним. І хоча народні прикмети не завжди працюють на всі 100%, американці і канадці святкують День бабака шумно і весело. У США і Канаді цього дня проводяться фестивалі, присвячені місцевим «зоряним» бабакам, куди з’їжджаються численні туристи. У нашій країні свято теж стає доброю традицією, хоча передбачення звірів у понад половині випадків не збуваються.

Історія виникнення свята сягає корінням в дуже давні часи, коли 2 лютого за Григоріанським календарем християни Європи стали відзначати Стрітення Господнє. Вже тоді погоду саме в цей день вважали відповідальною за характер наближення початку довгоочікуваної весни. У деяких містах досі популярна стара приказка: Якщо в день Стрітення ясно і безхмарно – бути двом зимам в рік.

c1ecn0VUorXI3ohtEDWQEelRBVbFKjy4kBIliroB

Цікавий факт: До середини 80-х років XIX століття День бабака був лише прикметою, але 2 лютого 1886 у місцевій газеті містечка Панксатони штату Пенсільванія з’явилася жартівлива замітка: «Сьогодні День бабака, згідно з даними, отриманими нашими кореспондентами, звір не побачив свою тінь. Значить, весна настане скоро».

У замітці вказувалося і місце, де бабак нібито пророкує погоду найточніше – гірка на околиці міста. На наступний рік натовп місцевих жителів зібрався на гірці 2 лютого, палаючи бажанням дізнатися прогноз погоди. Вчені знайшли людину, яка потрапила у вічний «День бабака» . Потім, знову ж жартома, редактор міських новин, повідомив про створення Клубу бабака. Ось так жартома і встановили День бабака – свято, яке стає все більш популярним.

Варто відзначити, що популярність цього дня різко стрибнула вгору після виходу фільму «День бабака» 1993 року з Біллом Мюрреєм. З тих пір вислів «день бабака» означає події, які повторюються день у день, іншими словами – якесь замкнуте коло або одноманітність життя.

Цікаво, що зараз до бабака придивляються навіть представники Гідрометцентру. Напевне, офіційна гідрометеорологія не береться робити такі довготривалі прогнози, на які здатен хороший і перевірений бабак.new-32429.w640

Людині властиво помилятися. Тварини, звірі менш схильні до притаманної людині амбітності, намагання «вписатися в соціум». Безпосередність та раціональність – запорука й умова виживання в тваринному світі. Тому і в нас з давніх-давен повелося в народі у певні дні спостерігати за подіями в тваринному світі, відтак ми маємо цілі збірки прикмет, повір’їв, традицій, зроблених на основі цих спостережень, що перевірені не раз і не два.

І навіть якщо це свято зародилося не на наших теренах, у цьому випадку це не так і важливо, адже головна «дійова особа» цього свята – природа – звертається до людини однаковими знаками. Нам залишається їх лиш правильно прочитати.

Квапити природу, звичайно, нема сенсу, кожному сезону свій час: швидке потепління може змінитися раптовим морозом і пошкодити майбутній урожай. Тому День бабака – це зовсім не штучне притягування весни, а налаштування на неї. Багато хто з українців любить прогнози і прикмети. Тому цього дня, підтримуючи атмосферу свята, нерідко цікавляться у бабака ще й щодо інших прогнозів, приміром, як було минулого року, – про курс долара, інші важливі та насущні питання. Сонна тварина, звісно, не може відповісти на все, але вона точно може створити свято.

Що потрібно зробити в День бабака

Вважається, що 2 лютого зимова сплячка всього живого закінчується в передчутті весни. Так що в День бабака потрібно очищатися на матеріальному і духовному рівні:

  • позбавлятися поганих думок,
  • заводити нові знайомства,
  • робити генеральне прибирання,
  • викидати старі речі.
  • стежити за тим, щоб думки були позитивними в цю добу, адже думки людини в цей день формують його долю на найближчий час.
  • Про що людина думає 2 лютого – то в майбутньому від долі і отримає.

Читайте також: Леви з Василівського зоопарку переїдуть до Африки