220-вольтову світолодіодну лампу можна змусити працювати від низької напруги
Зараз дуже популярні світлодіодні лампи, але чомусь одні вже можна придбати за 30-40 грн, а інші, скажімо, 12-вольтові, – вдвічі дорожче. Хоча в господарстві вони теж потрібні, наприклад, у підвалі гаражу чи приватного будинку, де підвищена вологість і використання 220-вольтових ламп просто заборонене. Проте, ціну легко зрівняти, якщо докласти до цього руки, а ваша 220-вольтова лампа зможе гарно світити від 12, а то і 3 вольт
Як же змусити працювати 220-вольтову лампу від низької напруги, і що потрібно знати, перш ніж починати курочити її світлодіодну матрицю? Найважливіше, мабуть, те, що тут застосовують не звичайні світлодіоди, які можна живити 3-ма вольтами, а багатокристальні світлодіоди. Такі світлодіоди не запалиш від 3 вольт і, навіть, 12. Також потрібно знати, що всі світлодіоди тут з’єднані послідовно. При такій схемі підключення для їхнього яскравого світіння потрібно близько 180-200 вольт, що власне і забезпечує побутова мережа 220 вольт. Простенький драйвер на конденсаторі, що обмежує силу струму, прекрасно справляється з тим, щоб світлодіоди не вигоріли раніше свого терміну.
Та найсмішніше в тому, що для 12-вольтової лампи він взагалі не потрібен, і його сміливо можна звідти викинути. Виходить, в схемі на одну плату менше, а ціна тієї ж конструкції вдвічі більша – щось китайці там наплутали.
Тож нам потрібна тільки сама світлодіодна матриця. Для того, щоб знизити напругу живлення, треба змінити схему підключення з послідовної на паралельну. Для цього потрібно розірвати доріжки між світлодіодами. Механічно гострим предметом видаляємо смужку міді вздовж плати. На матриці 9 світлодіодів, відповідно, після поділу мають з’явитися 18 контактів, які потрібно залудити паяльником і паралельно з’єднати. Мінусові контакти поєднуємо ближче до центру плати, а плюсові – по краю.
До речі, якщо спробувати підключити лише один світлодіод, то перші ознаки життя він покаже при напрузі десь у 15 вольт, а при 19 вже світить досить бадьоро, споживаючи при цьому 25 міліампер струму. Тобто живлення всієї збірки із 9 світлодіодів буде дорівнювати 225 міліамперам. Звідси потужність 0,225 А х 19 в = 4,2 Ватта, що для освітлення підвалу досить непогано.
Але ж, це від 19 вольт, а нам потрібно 12, а то і менше. Для цього можна використати мініатюрний підвищувальний перетворювач напруги, який легко поміститься в корпусі лампи замість драйвера, який ми вже викинули. Такий модуль має стабілізацію вихідної напруги, тому на вхід можна подавати хоч 12, хоч 10, хоч 5 вольт, і лампа буде світити однаково.
Агов, Самодєлкіни! Гадаю, такий девайс вам варто спробувати.
Читайте також: Як зробити світлодіодні лампи вічними