За допомогою громадського бюджету в життя втілюються цікаві ідеї містян
Є багато прикладів, коли лише завдяки об’єднанню вдалося створити в місті гарні локації для відпочинку та розвитку. Так, вже 4 роки поспіль у Запоріжжі діють програми, які допомагають змінити наше місто на краще. Одна з них – Громадський бюджет. За допомогою цього проєкту в життя втілюються цікаві ідеї містян, яким небайдуже рідне місто. Кожен активний запоріжець може не лише подати свої ідеї на Громадський бюджет, але й вплинути на те, які проєкти взагалі буде реалізовано. Цілком завдяки міській програмі «Громадський бюджет» за 4 роки подано 600 проєктів, зокрема, цього року – 172 проєкти на суму 79,38 млн грн
Умови Громадського бюджету дуже прості – подати заявку може кожен повнолітній громадянин. Потім вона проходить експертну оцінку, автори відібраних проєктів захищають їх та очікують – як будуть голосувати містяни.
Цього року через карантинні заходи довелося трохи змінити графік програми. Так, прийом проєктів на конкурс тривав весь червень. Впродовж липня і серпня відбуватиметься аналіз та оцінка проєктів, їх корегування, визначення допущених до голосування. Строки голосування за кращі ідеї не зміняться: з 1 по 30 вересня. Переможці стануть відомі до 15 жовтня. Серед поданих проєктів переважна частина стосується спорту, культури, благоустрою.
Проєкти, які отримають підтримку громади у процесі голосування та будуть обрані містянами, реалізуються у наступному бюджетному році за виділені кошти місцевого бюджету.
За 4 роки у Запоріжжі в життя втілено близько сотні ідей запоріжців. «Запорізька Січ» вирішила розповісти про декілька важливих втілених проєктів.
Соляна кімната
У Запорізькій міській дитячій лікарні № 5 почала функціонувати соляна кімната – кабінет галотерапії. Він створений для оздоровлення маленьких запоріжців, а проєкт написали самі лікарі! На облаштування такого незвичайного кабінету лікарня отримала грант на 360 тис. грн. У приміщенні провели ремонт, зробили декоративне освітлення, закупили необхідне обладнання.
Чому саме цей кабінет, і чим він так важливий? Усе дуже просто, у галотерапії не використовують медикаменти, а головна речовина для лікування пацієнтів – сіль. Медики кажуть, беруть її найменші частинки розміром 1-5 мікрон. Вони легко проникають в організм і мають протизапальний вплив, зміцнюють імунітет.
Дизайн приміщення спеціально виконаний так, щоб діти відчували себе не в лікарні, із якою часто асоціюються не дуже приємні речі, а наче у справжній соляній печері. Поки маленькі пацієнти проходять процедуру, в кімнаті звучить заспокійлива музика або звуки природи. Медики зазначають, що це допомагає дітям відволіктися та на якийсь час забути про те, що вони знаходяться в лікарні. Таке лікування підвищує їм настрій і благотворно впливає на нервову систему. Самі діти кажуть, що в соляній кімнаті відчувають себе, наче в казці.
Спортивний майданчик у селищі Підпорожнє
Ще один втілений проєкт-переможець 2018 року подарував радість дітям і підліткам. У селищі Підпорожнє, що в Заводському районі Запоріжжя, з’явився сучасний спортивний майданчик. Він призначений для гри у футбол, волейбол, баскетбол та для інших рухливих ігор. Тож і площу вибрали відповідну – 17 на 30 м. А для комфорту пересування при будівництві використано травмобезпечне покриття із гумової крихти. Ініціатором участі у проєкті став один із місцевих мешканців – Андрій Харитонов. Об’єднавшись, мешканці Підпорожнього домоглися реалізації своєї мрії. Загальна вартість майданчика склала понад 1 млн грн. Але як кажуть мешканці – воно того варте.
На своїй офіційній сторінці у Фейсбук міський голова Володимир Буряк так прокоментував реалізацію цього проєкту: «Мені дуже приємно, що мешканці проявили активність – подали ідею реконструкції стадіону на участь у Громадському бюджеті та перемогли! Вважаю, що це гарний приклад для тих, хто думає, що реалізувати свої ініціативи неможливо, чи не хоче витрачати час на підготовку проєкту».
Будівництво Алеї випускників у парку Трудової Слави
Ще років 5-6 тому сотні запоріжців щодня при прогулянці у парку Трудової Слави бачили тільки одну картину – розбиту плитку і облицювання, нефарбовані лавочки, металеві паркани, за зовнішнім видом яких ніхто не стежив. Звісно, міська влада не могла залишити це без уваги, тому зараз від цієї неохайності залишилися тільки спогади.
На Алеї Трудової Слави з’явилося ще одне улюблене місце відпочинку запоріжців, де можна безтурботно посидіти в тіні дерев, поспілкуватися, зробити фотографії на пам’ять або зняти яскраво відео. Відомий парк прикрасила досить незвичайна родзинка – Алея випускників. Ініціатори створення цієї Алеї – містяни, яким вдалося втілити свою ідею в життя, ставши переможцем проєкту «Громадський бюджет 2016». На реалізацію ідеї витратили 300 тис. грн.
Тепер територія стала упорядкованою, зроблена квіткова клумба. І куди ж без лавочок, але тут вони «особливі»: 2 прикрашені елементами скрипкових ключів, нот та музичних інструментів, одна – з написом «Я кохаю Запоріжжя». Виділяються навіть урни! Вони прикрашені кованими шкільними атрибутами – циркулем, лінійками, олівцями, портфелями тощо.
Об’єднує всі елементи нової алеї одна тема – музика. А для максимальної атмосферності встановлений залізний рояль, за яким можна посидіти, уявивши себе професійним музикантом, та зробити яскраві фото.
Інтернет – ветеранам
Протягом 2017 року виконувався ще один досить корисний проєкт – школа комп’ютерної грамотності для ветеранів. Вона була потрібна для залучення людей похилого віку до опанування основ комп’ютерних технологій.
Загальна сума фінансування склала 210 тис. грн. На ці гроші закупили в Запорізьку міську організацію ветеранів України і 7 районних організацій ветеранів 9 персональних комп’ютерів, 9 ноутбуків і 10 багатофункціональних пристроїв. У результаті виконання програми перед ветеранами відкрилися нові можливості отримання інформації, встановлення необхідних і нових контактів, а також нові способи вирішення власних проблем.
Цей проєкт дозволив створити у кожній ветеранській раді інформаційно-консультативний центр, в якому ветерани можуть отримати миттєву відповідь на практично будь-яке запитання, легко звернутися до представників органів влади і отримати офіційну відповідь, та й в загалі бути в курсі найсвіжіших новин, культурних подій міста і стати їхнім активним учасником.
Розумний ігровий майданчик
Потурбувалися про навчання та відпочинок маленьких мешканців. У 2018 році проєкт з реконструкції фізкультурного комплексу на базі колегіуму №98 увійшов до лави переможців. Цьому були дуже раді як школярі, так і керівництво школи. Реконструкція стадіону та фізкультурного комплексу тривала декілька місяців.
За цей час вдалося повністю оновити майданчик до невпізнанності. Тепер він повністю відповідає потребам навчального закладу, де навчається майже 900 учнів. На території є нове футбольне поле, бігова доріжка, тренажери на всі види м’язів та поля для рухливих ігор. До того ж тут можуть займатися не тільки школярі, а й усі жителі мікрорайону. Для більш комфортних занять по всій території встановлено освітлення.
У Центрі розвитку дитини – новий майданчик
Запорізький Центр розвитку дитини «Надія», де навчаються понад 240 дітей, неодноразово брав участь у Громадському бюджеті. У 2016 році ініціативна група батьків та педагогів подала проєкт «Створення безпечних умов для активного фізичного та пізнавального розвитку дошкільнят на території дитячого садка (центру розвитку дитини) «Надія», який передбачав ремонт і відновлення тротуарів на території установи, установку ігрового обладнання на дитячих майданчиках, облаштування сучасного футбольного майданчика. Проєкт був визнаний одним із переможців, на його реалізацію з міського бюджету виділено 295 тис. грн.
Завдяки злагодженій роботі колективу і батьків, на базі дошкільного навчального закладу з’явився цілий ігровий комплекс: сучасний дитячий майданчик і футбольне поле зі штучним газоном. Також приведено до ладу прилеглу територію, відновлено тротуари.
Громадський бюджет – це чудова ініціатива міської влади та гарний приклад того, що запоріжцям потрібно єднатися заради розвитку міста.
Читайте також: Коли в Запоріжжі відбудуться місцеві вибори