На черговій 7-й сесії Запорізької міськради, що відбулася у четвер, серед основних 37 питань порядку денного та 35 додаткових основними стали рішення, що визначатимуть розвиток міста в другій половині 2016 року.
Головний підсумок сьомої сесії – місто розвивається. Так, за інформацією заступника міського голови Валентини Малиш, яка представляла проект змін до бюджету міста 2016 рік, доходи загального фонду бюджету міста збільшилися на 540 мільйонів гривень. Основним джерелом наповнення стали традиційно понадпланові надходження від податку на доходи громадян, що є базовим у формуванні місцевих бюджетів. Так, за січень-травень поточного року його надходження становили майже 700 мільйонів. Темп приросту порівняно з минулорічним показником становив 148,9%.
Понадпланово зросли надходження від плати за землю – друге за значимістю джерело наповнення бюджету міста. Завдяки впровадженню нової нормативної грошової оцінки збільшення запланованого показника становитиме майже 188 мільйонів гривень, або 34,7%.
У цьому році спостерігається активність малого бізнесу – платників єдиного податку – фізичних осіб підприємців. Цей податок є ще одним потужним джерелом наповнення бюджету міста, що у повному обсязі йде до запорізької казни. Так, з початку року приріст становив 305 осіб, станом на 1 квітня їхня кількість сягнула 18 тисяч 911 фізосіб-підприємців. Очікується, що внесок фізосіб-підприємців становить 290 мільйонів гривень, на 41 мільйон гривень більше, або на 16,5%, від запланованого.
Прогнозується, що зростуть надходження від частини акцизного податку, що зараховується до місцевого бюджету. Темп зростання у порівнянні із затвердженим раніше становитиме 119,4%, або 40,5 мільйона гривень. Всього ж за цією статтею бюджету міста очікується надходжень у розмірі 249,5 мільйона гривень.
Зростуть надходження до бюджету і від менш значущих джерел, як то відсотки від розміщення тимчасово вільних коштів на депозитних рахунках банків у розмірі 53 мільйони гривень, частини податку на прибуток від доходів комунальних підприємств міста на рівні 12 мільйонів 300 тисяч гривен та інших джерел.
Таким чином, показники дохідної частини бюджету міста на рівні 5 мільярдів 428 мільйонів 258 тисяч гривень.
У рамках розподілу понадпланових надходжень депутати затвердили низку рішень, що визначатимуть розвиток Запоріжжя у другому півріччі.
Так, у сфері освіти будуть додатково відкриті 12 нових груп (259 дітей) у дошкільних закладах – 3 мільйони 404 тисячі гривень.
На утримання 7 дитсадків №№12, 45, 83, 142, 236, 255, 256, що рішенням цієї ж сесії були прийняті у комунальну власність від комбінату «Запоріжсталь», планується спрямувати 9 мільйонів 736 тисяч гривень.
На комп’ютеризацію загальноосвітніх закладів буде спрямовано 17 мільйонів 874 тисячі гривень; на реконструкцію ДНЗ №144 – 16 мільйонів 190 тисяч гривень.
У царині охорони здоров’я будуть придбані медикаменти для надання медичної допомоги в травмпунктах на 3 мільйони 201 тисячу гривень. На капітальні ремонти медичних закладів планується спрямувати понад 3 мільйони гривень.
У рамках розвитку комунального транспорту, крім закупівлі 10 автобусів великої місткості, про що йшлося вище, планується встановити систему моніторингу та диспетчеризації. Блоки GPS будуть встановлені безпосередньо у трамваях, тролейбусах та автобусах. Всього 180 одиниць. На першому етапі реалізації програми на 8 зупинках електротранспорту планується встановлення 16 інтерактивних інформаційних табло, що дозволятиме пасажирам у режимі реального часу отримувати інформацію щодо наближення до зупинок вагонів відповідних маршрутів.
На другому етапі інформаційні табло будуть встановлені на 24 зупинкових комплексах. Ціна питання першого етапу реалізації проекту – 2 мільйони 498 тисяч гривень.
На додачу до рішення про прийняття у комунальну власність «запоріжсталівських» дитсадків депутати доручили міському голові Володимиру Буряку прийняти від ПАТ «Запоріжсталь» благодійну пожертву у вигляді безоплатної передачі територіальній громаді міста благодійних коштів до цільового фонду Запорізької міської ради в розмірі 9 мільйонів 736 тисяч гривень.
Ці гроші будуть спрямовані на фінансування капітального ремонту дошкільного навчального закладу № 169 на вул. Республіканській, 86 та на термомодернізацію дошкільного навчального закладу № 126 на вул. Патріотичній, 40-а.
Крім питань поточних, сьома сесія прийняла низку стратегічних рішень. Так, депутати надали дозвіл виконавчим органам на участь у міжнародній кредитній програмі з модернізації комунального сектора. Цей проект реалізується в Україні Європейським інвестиційним банком під егідою Міністерства розвитку інфраструктури. Програма співробітництва оцінюється в 400 млн євро. Як зазначив голова постійної депутатської комісії з питань соціального та економічного розвитку, бюджету та фінансів Руслан Божко, інфраструктура міста не отримувала інвестиції протягом 20-30 років. Сьогодні у міста є унікальна можливість реалізувати низку проектів, що матимуть значний економічний, екологічний та соціальний ефекти на багато років наперед. Мається на увазі проект з автоматизації міських котелень, на яких експлуатується обладнання радянської доби. Це – і переробка мулових полів, які чекають на переробку не один десяток років, і будівництво полігону з утилізації твердих побутових відходів. Запровадження у Запоріжжі світлодіодного вуличного освітлення. Ці проекти потребують величезних грошей, яких у міста в повному обсязі не з’явиться. Тому участь у проекті – це кредити під 3% річних на тривалий період від 7 до 15 років. Сьогодні мова йде не про отримання кредиту, а лише на подачу заявки на участь у відборі проектів. Європейський банк виставляє єдину умову для отримання кредиту: ті проекти, які він фінансує, повинні бути спрямовані на модернізацію або реконструкцію інфраструктури міст. Тому сьогоднішнє голосування – лише шанс для міста на участь у програмі. В рамках реалізації цієї програми будуть проведені громадські слухання, щоби запоріжці розуміли важливість цих питань для розвитку міста на багато років. І тільки після цього окремим рішенням сесії буде прийматися рішення щодо залучення кредитів, – зазначив Руслан Божко.
Сесія погодила формування резервного фонду для участі у спільному будівництві запорізьких мостів. Міський голова Володимир Буряк нагадав, що в ході переговорів з Кабінетом Міністрів України досягнуто домовленості про відновлення будівництва запорізьких мостів в 2016 році. Кабінет Міністрів обіцяв виділити з Державного бюджету на проведення робіт 200 мільйонів гривень. Однак це буде зроблено тільки за умови співфінансування будівництва з обласного і міського бюджетів.
– На сьогоднішній сесії обласної ради наші колеги також погодили виділення двадцяти мільйонів гривень на відновлення будівництва мостових переходів. Ми зі свого боку резервуємо на ці цілі 44 млн гривень. Наші спільні кроки продемонструють Кабінету Міністрів України, що міська і обласна влада зацікавлені в реалізації проекту, – сказав Володимир Буряк.
Міський голова висловив сподівання, що прийняте рішення дозволить відновити будівництво мостового переходу від Хортицького району до острова Хортиці вже у цьому році.
Сесія погодила проект зі створення інтегрованої системи обробки інформації, яка дозволить зробити роботу міської влади, підприємств і служб прозорою, доступною і зрозумілою для городян, а головне – виведе її на сучасний інформаційний рівень. Як зазначив ініціатор проекту і один з авторів програми, директор КП “Центр управління інформаційними технологіями”, депутат Запорізької міської ради Юрій Орєшкін, у рамках програми передбачено оновлення порталу міськради, на якому зараз дуже незручно шукати інформацію. Крім того, заплановано оновлення мережевого обладнання, адже останні інвестиції в мережу були в 2006-2008 роках. «Третє – це забезпечення можливості для запоріжців розміщувати скарги за опитуваннями життєзабезпечення міста на сайті мерії. Проблемні питання будуть відображені на інтерактивній карті, де можна буде відстежити виконання робіт з цих питань», – додав депутат.
Майже об 22.00 сьома сесія Запорізької міської ради, розглянувши всі питання порядку денного, завершила свою роботу. Наступну сесію заплановано на 25 серпня.