Двадцятирічний ювілей відзначило фермерське господарство «Таврія-Скіф», землі якого розкинулися на семи тисячах гектарів полів Михайлівського й Василівського районів Запорізької області. Воно займається овочівництвом, садоводством, вирощуванням зерна. Тут круглий рік працюють 240 фахівців  та ціла армія сезонних працівників, тож це господарство 10 років поспіль є найбільшим роботодавцем серед сільгосппідприємств нашої області. Це бюджетоутворююче господарство має найбільший холодильник на 7,5 тисячі тонн, два місяці тому розпочали будівництво ще одного – на п’ять тисяч тонн. Цих площ вистачить, щоб увесь рік забезпечувати овочами та фруктами  Запорізьку та навколишні області. Господарство також широко займається благодійною діяльністю. Про це наш кореспондент попрохав розповісти заступника голови фермерського господарства «Таврія-Скіф» Сергія Калімана.

– Зараз, коли на Сході України триває війна, – говорить Сергій Анатолійович, – ми не можемо стояти осторонь цього. Тож відремонтували для армії 12 бронемашин, понад 20 одиниць іншої важкої техніки, віддали власні «КамАЗ» та «ГАЗ» бійцям у район бойових дій. Також допомагаємо нашим воякам продуктами. За два роки передали в зону АТО 600 тонн овочів (борщових наборів). Придбали для армії безпілотник за 21 тисячу доларів США. Одним словом, разом з усією Україною намагаємося наблизити перемогу.

У селі Роздол, яке є центром господарства, я немов потрапив у «шматок зеленої Європи». На кожному кроці стоять урни, кругом ідеальний порядок, рослини, квіти…

– А розпочалося все так,- згадує Сергій Анатолійович. –  Якось, років 15 тому, їдучи з братом трасою Харків-Сімферополь, ми почали дуже нервувати через погані дороги та бездіяльність дорожніх служб. А коли повернулися додому, вирішили навести лад хоча б на своїх дорогах. За кілька днів ми удвадцятьох покосили всю траву від траси до села, привели до ладу саме село. Відтак наші гості називають Роздол Європою. А чистоту тут постійно підтримують місцеві школярі. До речі, всі вони хороші спортсмени, бо фермерське господарство створило для них хороші умови для заняття спортом.

Так, господарство утримує три футбольні команди, одна з них два останні роки є чемпіоном Запорізької області та виборола Кубок області, а два останні роки представляє Запорізьку область на чемпіонаті України серед аматорських колективів. Друга сільська команда минулого року стала чемпіоном Василівського району, а цього року вона очолює турнірну таблицю. Для навчання футболу менших селян фермери найняли досвідченого тренера з райцентру, який працює з дітьми тричі на тиждень. До речі, займається малеча на ідеальному полі, яке має власний паспорт, що дозволяє проводити тут ігри чемпіонатів України першої та другої ліг. Ще фермери відновили спорткомплекс у селі Високому. Щоб привести аварійний спортзал до ладу, за два роки витрачено п’ять мільйонів гривень. У вересні-жовтні планують урочисто відкрити цей спорткомплекс.

Фермери допомагають і сільському дитсадку, де поміняли дахи, вінка, двері, купили телевізори, DVD-програвачі. Щороку до Дня захисту дітей Сергій Каліман приносить сільським діткам іграшки, величезного торта й інші солодощі. А, ставши депутатом Василівської райради, Сергій Анатолійович започаткував таку ж традицію і в райцентрі – у кожен з чотирьох дитсадків придбав іграшок на п’ ять тисяч гривень.

– Діти дуже раділи та сміялися,- говорить фермер, – а вихователі в цей час плакали, бо вперше бачили одразу стільки подарованих іграшок. Я пообіцяв зробити це традицією.

А ще Сергій Каліман на останні дзвоники подарував цього року сертифікати трьом школам Василівки, зараз готує ще три – до першого дзвоника.

– Що стосується сільської школи Роздолу, де я живу,- продовжує фермер,- тут взагалі ціла історія, бо цю школу будував мій батько, Анатолій Андрійович (її колишній директор), яка була тоді визнана однією з кращих серед сільських шкіл Запорізької області по обладнанню й обстановці. Батько встиг зробити перший випуск та, на жаль, загинув у автокатастрофі. Тому до цієї школи в мене особливе ставлення. Ми капітально відремонтували п’ять класів, замінили всі меблі та приладдя. Останній клас відкрили минулого року, бюджет його ремонту склав 90 тис грн.. А всього в цю школу наше фермерське господарство вклало 100 тисяч доларів США. Відтак щороку «Таврія –Скіф» виділяє на всілякі шкільні заходи до півтора мільйона гривень.

Тож я попросив Сергія Анатолійовича поділитися досвідом, як йому вдається заробляти такі шалені гроші.

– Зараз у нас тривають жнива зернових культур, – відповів він, – врожайність, дякувати Богові, дуже висока, не дивлячись на те, що в зиму озимі культури увійшли дуже складно: не було дощів, погані сходи. Та через хорошу весну відродилася коренева система. Зараз збираємо гарні врожаї зернових, озимих культур, рапсу, гороху, пшениці.

Далі Сергій Каліман розповів, що свого часу, коли почалося підвищення цін на дизельне пальне, вони швидко зорієнтувалися й перейшли на енергозберігаючі технології, почали закуповувати відповідну імпортну техніку. Зокрема, їздили в США на тестування тракторів та комбайнів компанії «Джон Дір» та придбали п’ять агрегатів, які працюють по JPS-новігатору, пов’язані зі супутником. Навіть посів та оприскування впровадили через зв’язок зі супутником, таким чином економлять у всьому.

А ще фермерське господарство має чудовий сад, де висадили імпортні яблуні за системою «кніп-баум» (квітуче дерево). На кожному гектарі – 2,5 тисячі дерев. Такі сади зараз тільки починають висаджувати в Україні, а «Таврія-Скіф» стала першою.

– І першими смакують ці яблука діти,- продовжує Сергій Каліман,- бо всі овочі та фрукти, які вирощуються на наших полях та садах, відправляємо до дитсадків і шкіл по їх собівартості. А хорошим врожаям сприяє те, що ми одні з небагатьох, хто зберіг на цих сухотних землях зрошувальну систему. Проклали до неї сім кілометрів розведень, маємо також 11 сучасних фірмових поливальних устаткувань. А ще секрет успіху в тому, що наш бізнес – сімейний, тож, працюючи з настроєм, за 20 років роботи господарство розширило свої володіння з 38 гектарів до семи тисяч гектарів землі. Старший син Анатолій також пішов батьківською стежиною й працює в полі. Сподіваюся, що й двоє молодших, Данило і Марк, які ще школярі, також допомагатимуть батькові, коли підростуть, бо роботи тут, як кажуть, непочатий край, а коли тебе оточують рідні люди, то й працювати легше.

Для довідки: Сергій Анатолійович Каліман народився в селі Роздол Запорізької області в 1973 році в сім’ї сільської інтелігенції, після навчання у Василівському радгоспі-технікумі «Перемога» працював у колгоспі «Таврія» ветфельдшером, а з кінця 1995 року став фермером. Чотири роки тому закінчив Мелітопольський держуніверситет за спеціальністю економіста. Разом з дружиною, Вікторією Василівною, виховує трьох синів.

Євген ПАНТЕЛЕЄВ