Начальник управління з питань екологічної безпеки міської ради Гліб Золотарьов під час 28-й сесії міської ради ознайомив депутатів із екологічною ситуацією в Запоріжжі.
За даними Запорізької міської СЕС, у зоні житлової забудови під факелом викидів промислових підприємств за вересень-листопад 2012 року було виконано 1022 дослідження стану атмосферного повітря в усіх районах міста. Перевищення граничнодопустимих концентрацій визначено у 102 випадках, що складає 10 % від загальної кількості досліджень. За аналогічний період 2011 року в 9,8 % досліджень були встановлені перевищення. Дослідження проводилися по 23 інгредієнтах.
Перевищення граничнодопустимих концентрацій сірководню, фенолу, пилу, аміаку були зафіксовані в Орджонікідзевському, Ленінському, Шевченківському, Заводському та Комунарському районах міста. Максимальні перевищення ГДК пилу були встановлені у Заводському, Орджонікідзевському та Ленінському районах міста (до 1,5 ГДК).
За даними Головного управління статистики в Запорізькій області, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами підприємств міста Запоріжжя за 9 місяців 2012 року складуть 70,05 тис. тонн, що на 17,25 тис. тонн (або на 20 %) менше, ніж за 9 місяців 2011 року.
Обсяги викидів забруднюючих речовин від стаціонарних джерел підприємств – основних забруднювачів атмосферного повітря – за 9 місяців 2012 року складуть найбільше від ВАТ “Запоріжсталь” – 41,45 тис. тонн (за 9 місяців 2011 року – 58,23 тис. тонн). За даними підприємства, зменшення викидів забруднюючих речовин на 16,78 тис. тонн за 9 місяців 2012 року у порівнянні з аналогічним періодом 2011 року обумовлено зупинкою агломашини № 1.
ПАТ “Запорізький завод феросплавів” матиме 17,05 тис. тонн викидів (за 9 місяців 2011 року – 16,17 тис. тонн). За даними підприємства, збільшення викидів забруднюючих речовин на 0,88 тис. тонн за 9 місяців 2012 року у порівнянні з аналогічним періодом 2011 року обумовлено збільшенням обсягів виробництва на 2 %. ПАТ “Дніпроспецсталь” матиме 1,3 тис. тонн викидів (за 9 місяців 2011 року – 1,98 тис. тонн). За даними підприємства, зменшення викидів забруднюючих речовин на 0,68 тис. тонн за 9 місяців 2012 року у порівнянні з аналогічним періодом 2011 року обумовлено зменшенням обсягів виробництва, а також виконанням природоохоронного заходу – “Будівництво рукавного фільтра в СПЦ-3”.
За інформацією Гліба Золотарьова, на підприємствах – основних забруднювачах атмосферного повітря – продовжується виконання заходів, передбачених Програмою охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки м. Запоріжжя.
Так, на ПАТ “Запорізький завод феросплавів” проводяться роботи з технічного переозброєння, реконструкції печей і газоочисних споруд цеху № 4 (печі № №31–38). Виконання цих заходів дозволить зменшити викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря більш ніж на 395 т на рік. Зараз будівельно-монтажні роботи другого блоку газоочистки припинено (на першому блоці роботи виконано). Готовність будівництва другого блоку – 65 %. Печі цеху № 4 не експлуатуються.
На ВАТ “Запоріжсталь” у стадії виконання – заміна агломашини № 1 з будівництвом нової газоочистки. На сьогодні підприємство ВАТ “Запоріжсталь” закінчує будівництво верхньої частині електрофільтрів. Йде будівництво компресорної станції, яка подаватиме на установку стиснуте повітря. Ведуться роботи з монтажу агломашини. Фактично агломашина № 1 не працює з 01.01.2012.
На ПАТ “Дніпроспецсталь” у травні поточного року було відкрито новий комплекс газоочисного обладнання з уловлювання технологічних викидів сталеплавильних печей ЕП №№ 2, 3, 8 у СПЦ-3 з очищенням у рукавних фільтрах.
Також до кінця поточного року, згідно з поетапним графіком виконання природоохоронних заходів, передбаченим тристоронньою угодою між Запорізькою обласною радою, Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Запорізькій області та ПАТ “Дніпроспецсталь”, підприємству необхідно розробити та узгодити робочий проект з будівництва газоочисток у СПЦ-2.
На сьогоднішній день підприємством ПАТ “Дніпроспецсталь” укладено договір з ТОВ НДІ “Укргіпросталь” на проектування газоочистки технологічних і неорганізованих викидів від ЕП № 4, 6 в СПЦ-2. Роботу печей СПЦ-1 зупинено з 2008 року.
Крім атмосферного повітря, фахівці також перевірили стан води в Дніпрі. За вересень-листопад поточного року відхилень як за хімічними, так і за бактеріологічними показниками не виявлено, що дозволяє зробити висновок, що в порівнянні з аналогічним періодом 2011 року санітарний режим ріки Дніпро істотно не змінився і залишається задовільним.