У Запоріжжя прибули представники канадського Менонітського центру, голова ради директорів благодійної організації м. Вінніпег Роберт Фрізен та директор благодійної організації м. Вінніпег Луї Саватскі, яких зустріли представники запорізької влади. Розмова точилася головним чином навколо питань благодійної діяльності, взаємодії влади з  громадськими організаціями в забезпеченні соціального захисту.

Канадським менонітам небайдужі ці питання. Адже їхні предки – вихідці із Запорізького краю, які свого часу емігрували. Тим не менш, зв’язки із запорізькими менонітами підтримуються й досі, у тому числі надається фінансова допомога. Так, тісна співпраця їх пов’язує з Менонітським центром у Запоріжжі,  який діє з 2002 року (директор – Борис Леткеман), де працюють 20 волонтерів. На  його повному забезпеченні перебувають 63 інваліди й літні людей. За роки роботи Центру біля 700 осіб (хто не може обслуговувати себе самотужки) отримали допомогу вдома – їм готують їжу, здійснюють необхідні гігієнічні процедури,  оплату послуг тощо. Зараз таку послугу надають кільком десяткам запоріжців. А ще п’ять  разів на тиждень до  Центру привозять до 10 осіб, де їх забезпечують сніданком та обідом, організовують  дозвілля, а потім розвозять по домівках. Усього за роки роботи Центру таку послугу отримали 360 осіб. Щотижня вона охоплює від 36 до 40 літніх людей.

Усі послуги надаються безкоштовно. Аналогічний Менонітський центр діє також у місті Молочанську. Центр також фінансово допомагає створеному волонтерами, членами менонітської релігійної громади, будинку престарілих у с. Кутузівка Токмацького району, де обслуговуються до десяти літніх самотніх жінок. Загалом в області діють п’ять  громад менонітів:  у Запоріжжі, Молочанську, селах Балкове і Кутузівка Токмацького району та Миколай-Поле Запорізького району.

Для довідки: менонітство – це одна з протестантських течій, що виникла в Нідерландах у 30-х роках 16-го століття. В Україні меноніти з’явилися в кінці 18-го століття. У період з 1789 по 1815 роки їх колонії організували два менонітських округи: Хортицький (18 колоній) і Молочанський (40 колоній) на території Запорізької області. Після Жовтневого перевороту частина менонітів емігрувала з СРСР, у роки колективізації громади менонітів зазнали розкуркулення і репресій, а з початком Великої Вітчизняної війни – депортації до Сибіру, Казахстану та Середньої Азії.

Євген ПАНТЕЛЕЄВ