Останні два роки міська влада приділяє неабияку увагу матеріально-технічному оснащенню запорізьких лікарень, особливо вона опікується створенням умов для збереження здоров’я та лікування наймолодших городян.

Під час свого робочого візиту до відділення анестезіології та інтенсивної терапії новонароджених Запорізької міської багатопрофільної дитячої лікарні 5 заступник міського голови Анатолій Пустоваров переконався, що для новонароджених запоріжців там створенні достойні умови. До того ж, нещодавно лікарні придбали за гроші міського бюджету два нових сучасних інкубатори для передчасно народжених дітей. Ліками маленьких пацієнтів відділення теж забезпечують безкоштовно.

Відділення анестезіології та інтенсивної терапії новонароджених у лікарні №5 є єдиним в нашому місті, де надається екстрена медична допомога новонародженим дітям, у тому числі з тяжкими вадами розвитку, недоношеним з критично низькою масою тіла при народженні (від 500 г) та дітям, що потребують екстреної медичної і хірургічної допомоги.

Як розповіла завідувач відділенням анестезіології та інтенсивної терапії Ірина Денисенко, щороку у відділенні проходять лікування понад 200 новонароджених з пологових будинків Запоріжжя, з яких близько 44% – недоношені. Більша частина дітей (65%) – у критичному стані, мають вроджені вади розвитку, гемодинамічні порушення, дихальні розлади, тяжкі вроджені інфекції, тяжкі жовтяниці, пологові травми, вірусні інфекції.IMG_5500

Розраховано відділення на 12 ліжок. У день візиту заммера в кювезах під цілодобовим наглядом апаратури та лікарів знаходилося 9 немовлят. Буквально за кілька годин очікували надходження ще двох пацієнтів – новонароджену двійню виїзна консультативна бригада інтенсивної терапії готувалася привезти із Запорізького перинатального центру.

 • Напевно, це найважливіше відділення в лікарні, адже саме тут рятують життя тільки народженим діткам, найменші з яких важать від 500 грам, отже медичне обладнання тут повинно бути найсучасніше і найвищого рівня. І ми третій рік планомірно його закуповуємо, – наголосив Анатолій Пустоваров. – За цей час у відділені було зроблено ремонт, придбано три апарати штучної вентиляції легенів, шприцеві дозатори, слідкуючу апаратуру, відкриті реанімаційні системи. Цього разу ми привезли два нових інкубатори для новонароджених. Сьогодні обговорили з керівництвом лікарні подальші плани. Я думаю, за майбутні 2 роки ми приведемо це відділення в повний порядок, доукомплектуємо всім, що буде необхідно.

Як зазначив головний лікар дитячої лікарні №5 Андрій Запорожченко, кількість дітей, які потребують госпіталізації до відділення анестезіології та інтенсивної терапії, постійно зростає. Так, за останні два роки кількість дітей, які отримали спеціалізовану інтенсивну допомогу, зросла на 13% (у 2016 році проліковано 176 дітей, у 2017 році – 199, за 7 місяців 2018 року – 119). Він наголосив, що майже всі медикаменти для реанімації надаються маленьким пацієнтам безкоштовно. Виключення становлять випадки, коли потрібні якісь рідкісні ліки, яких немає в переліку тих, що закупила лікарня на виділені з бюджету міста гроші.

Завдяки реалізації міської програми по оновленню матеріально-технічної бази запорізьких медичних установ, у поточному році за кошти бюджету міста відділення анестезіології та інтенсивної терапії новонароджених лікарні №5 дооснащено двома сучасними інкубаторами для новонароджених (Termokare Vita) – на суму близько 1,2 млн грн.

Завідувачка відділення розповіла, що на теперішній час у відділенні інтенсивної терапії новонароджених використовують 8 інкубаторів. Із них сучасних лише два – ті, що були придбані цього року на кошти міського бюджету. Інші – 1998-2005 років випуску, і вони потребують постійного ремонту та майже вичерпали свій експлуатаційний ресурс.

 • Збереження оптимальної температури для передчасно народжених та хворих дітей вкрай важливо не тільки для виживання, а й для подальшого повноцінного розвитку новонароджених, – наголосила Ірина Денисенко.

За її словами, перебування в інкубаторі дозволяє ще недостатньо зрілому організму протистояти агресивній дії факторів зовнішнього середовища.

 • Можливості терморегуляції дитини обмежені, недоношені та хворі легко переохолоджуються, а надмірний зовнішній зігрів швидко призводить до перегрівання. Усе це створює відповідні складнощі в процесі догляду за ними. Сучасні інкубатори забезпечують відповідний температурний режим, вологість повітря та дозовану кисневу терапію нашим пацієнтам, – наголосила Ірина Денисенко.

За її словами, завдяки своїм функціональним можливостям нове обладнання забезпечує необхідні умови для збереження життєвих функцій новонароджених, контроль особливих умов для виходжування таких дітей, зокрема температури тіла і середовища, вологості та подачі кисню. Також за допомогою однієї з функцій інкубатору є можливість контролювати життєво важливі функції немовляти в графіках і цифрах.

Також Ірина Денисенко зазначила, що завдяки застосуванню нових медичних технологій та обладнання, а також кваліфікації лікарів, що працюють у відділенні, смертність в останні роки складає 5 – 9 пацієнтів на рік. Тоді як у 1980-х роках помирало більше 80 новонароджених дітей на рік, для спасіння яких не вистачало сучасної техніки.

– 5 дитяча лікарня є найпотужнішою дитячою лікарнею, і планується в подальшому в Запорізькому госпітальному окрузі бути лікарнею інтенсивного лікування для дітей, то ж потреби тут дуже серйозні, – прокоментувала Вікторія Ушакова, директор департаменту охорони здоров’я Запорізької міської ради. – Першочергово влада приділила увагу реанімаційним відділенням. Також профінансовано укомплектування операційних – за останні три роки вони поповнилися лапароскопічними інструментами, стійками. Діагностична база також за останні три роки поповнилася сучасними рентгенівськими апаратами, апаратами ультразвукової, функціональної діагностики. Надалі в наших планах – оснащення діагностичним, реанімаційним обладнанням, кувезами, оснащення відділень, де пацієнти проходять доліковування після серйозних травм, операцій.

Протягом 2016-2017 років КУ «ЗМБДЛ №5» дооснащено за кошти бюджету міста сучасним медичним обладнанням на суму понад 15 млн грн, а саме:

 • апарати ШВЛ (7 од.);

 • апарати штучної вентиляції легенів «ЮВЕНТ-Т» (2 од.);

 • система рентгенівська діагностична APPOLO;

 • система рентгенологічна Calypso Р;

 • монітори пацієнта;

 • системи обігріву новонароджених «Kanmed Beby Warmer» (2 од.);

 • пульсоксиметри Rad-8 (2 од.);

 • оптика HOPKINSR;

 • лапароскопічний набір Karl Storz;

 • реанімаційні системи для новонароджених (2 од.).

Крім того, виділено майже 2 млн грн на проведення капітального ремонту покрівлі харчоблоку та головного корпусу, капітальний ремонт фасаду головного корпусу та рентгенкабінету.

На початку 2017 року автотранспортну службу лікарні поповнено 5 новими санітарними автомобілями ЗАЗ LIDA. Завдяки благодійній допомозі МК «Запоріжсталь» придбано новий сучасний реанімобіль на базі сертифікованого автомобілю Peugeot Boxer, оснащений відповідним медичним обладнанням та транспортним кувезом, придбаним за кошти бюджету міста (1,4 млн грн).

Крім того, завдяки коштам депутатського корпусу Запорізької обласної ради в лікарню придбано НОВИЙ сучасний стаціонарний апарат для ультразвукових досліджень MyLab Seven eHD вартістю понад 2 млн грн.