Навчити практичним навичкам управління особистими фінансами й відповідального фінансового поводження десятикласників хочуть автори навчального курсу “Фінансова грамотність”, що за підтримки Міністерства освіти, науки, сім`ї , молоді й спорту планують факультативно ввести в навчальні програми загальноосвітніх шкіл України вже з 1 вересня 2012 року.
– Фінансову грамотність варто віднести до основних знань, що забезпечують сучасній людині успішність у житті, – говорить начальник управління освіти й науки Запорізької облдержадміністрації Олександр Вєрозубов. – Сьогодні у десятих класах 19–20 обов’язкових предметів. Варіативна ж частина навчального плану, що включає ряд факультативних предметів, формується за бажанням учнів і їхніх батьків. Якщо десятикласники шкіл нашої області виявлять бажання освоїти предмет “Фінансова грамотність”, таку можливість їм буде надано.
Пілотний курс, що розробили фахівці Університету банківської справи при національному банку України за підтримки проекту “Розвиток фінансового сектора” (FINREP), реалізованого в Україні Агентством США з міжнародного розвитку (USAID), вже стартував у загальноосвітніх школах п’яти регіонів України – Львова, Харкова, Донецька, Черкас і Києва.
Цей курс стимулює учнів освоювати ефективну “домашню економіку” і навички самостійної фінансової діяльності для забезпечення власного добробуту. Він включає чотири комплексні теми: “Гроші та фінанси”, “Заощадження й інвестиції”, “Запозичення” і “Фінансове благополуччя”.
У корисності даного навчального курсу немає сумнівів: уперше проведене в Україні за підтримки проекту “Розвиток фінансового сектора” (FINREP) у 2010 році національне дослідження стану фінансової грамотності населення країни встановило, що більше 50% респондентів не можуть правильно відповісти на нескладні фінансові питання.
Відповідно до результатів цього дослідження й молодь, і представники старшого покоління практично не розбираються навіть в елементарних фінансових питаннях – кредитування, депозитні рахунки, цінні папери – акції, облігації. Тому багато хто з них стає жертвами різних фінансових махінацій, таких як чергова “МММ” або інша фінансова піраміда.
У рамках курсу школярі одержують конкретні навички ефективного ведення сімейного бюджету, освоюють методику використання цінних паперів, а головне – одержують конкретні рекомендації для безпеки своєї фінансової діяльності.