16 червня до Запоріжжя з офіційним одноденним візитом завітав державний секретар Ватикану, кардинал П’єтро Паролін. У  рамках візиту в Запоріжжя державний секретар Ватикану кардинал П’єтро Паролін взяв участь в молитві в Храмі Бога Отця Милосердного, зустрівся з представниками Ради церков і релігійних організацій.   У спільних заходах у Запоріжжі участь взяли також предстоятель Української Греко-Католицької Церкви Святослав Шевчук, велика кількість духовенства.     

У  Запоріжжі  кардинал оголосив про гуманітарну акцію «Папа для України». Ці кошти підуть на надання допомоги громадянам України, які постраждали в результаті бойових дій на сході країни або стали вимушеними переселенцями, знаходяться на тимчасово окупованих територіях. Вона буде надаватися тим, хто цього найбільше потребує. Її надання не буде залежати від релігійної чи національної приналежності. Держсекретар Ватикану також відвідав відділення міжнародного благодійного фонду  Карітас, де надають допомогу вимушеним переселенцям. З цим фондом тісно співпрацює Греко-Католицька Церква.

Державний секретар Ватикану кардинал П’єтро Паролін провів зустріч з представниками обласної та міської влади.

У зустрічі взяли участь голова Запорізької обласної державної адміністрації Костянтин Бриль, голова Запорізької обласної ради Григорій Самардак (вони передали до фонду акції свій місячний заробіток кожен), перший заступник міського голови Запоріжжя Сергій Мішок.

Визначено, що влада і церква будуть співпрацювати в питаннях надання допомоги вимушеним переселенцям в реалізації акції «Папа для України».   Голова Запорізької обласної державної адміністрації Костянтин Бриль наголосив на особливій важливості приїзду державного секретаря Ватикану кардинала П’єтро Пароліна в Запоріжжі. Це є підтвердженням того, що Європа продовжує підтримувати Україну.   Голова Запорізької обласної ради Григорій Самардак нагадав, що саме Запорізька область прийняла десятки тисяч вимушених переселенців, які потребують постійної підтримки. Акція «Папа для України» повинна цьому сприяти. Перший заступник міського голови Сергій Мішок передав кардиналу привітання від міського голови Володимира Буряка, підкресливши важливість такого візиту для Запоріжжя, для вимушених переселенців, постраждалих в результаті бойових дій на Сході України. – Проведення акції «Папа для України», ініційованої Папою Франциском, спрямоване не тільки на надання гуманітарної допомоги. Вона також повинна нагадати світові про ті події, які сьогодні відбуваються в Україні, – зазначив П’єтро Паролін.

Кардинал у своїй промові сказав:

–  Європа повинна робити все можливе для того, щоб на українській землі запанував мир. Для розподілу коштів створено спеціальний технічний комітет, який очолив єпископ-помічник Харківсько-Запорізької дієцезії Римсько-Католицької церкви в Україні Ян Собіло.

Держсекретар Ватикану кардинал П’єтро Паролін у своїй промові сказав:

–    Ми добре знаємо, що ця війна — це набагато більше, ніж якийсь затягнутий конфлікт: це постійна небезпека, протистояння цивілізацій, історій та народів, що виходить далеко поза кордони України. Війна може мати серйозні наслідки для рівноваги, що й так уже постійно порушується в багатьох частинах світу. Можна порівняти війну з міною: уже чимало хто скалічився і навіть утратив життя через ці знаряддя смерті, що певним чином представляють війну, яка не припиняється, – війну підступну, часто замасковану, майже невидиму ззовні – і саме тому несправедливо забуту, зокрема світовими засобами масової інформації. Вона є постійною загрозою для життя, безперервною дестабілізацією миротворчого процесу, джерелом незаконних доходів для небагатьох. Як міна, війна залишається завжди замаскованою та завжди потенційно вибуховою.

Нагадаю слова Папи Франциска про «війну в фрагментах», яка зараз триває в світі, і що конфлікт в Україні є частиною глобального протистояння. Тому і вирішення конфлікту має бути глобальним. Ця «війна частинами»,  показує, що не можна жартувати з провокаціями, тому що достатньо дрібнички, аби вони вибухнули широкомасштабними згубними конфліктами.

На жаль, страждання цієї землі, на якій ми сьогодні перебуваємо, становлять драматичне попередження про те, що може статися, коли спровокувати погіршення ситуації. Я прибув, аби зустрітися з усіма жертвами цього насильства, переказати всю любов, близькість і прагнення солідарності Папи й усієї Католицької Церкви. Страждання, яке ви переживаєте, хоча й стосується безпосередньо вашої землі, однак звертається до сумління всіх людей, міжнародної спільноти, щоб було докладено всіх зусиль для припинення драми в Україні.

Перед лицем наявного протистояння ми передусім маємо обов’язок молитися про мир, а потім діяти, саме в ім’я Бога, аби бути близькими до тих, кого насильство позбавило елементарних речей. Україна вже має тисячі загиблих, набагато більше поранених та  тисячі переселенців.

Кардинал наголосив, що Святий Престол закликав до необхідності дотримуватися норм міжнародного права щодо території та кордонів України. Ці слова є одними з найчіткіших висловлювань Ватикану щодо ситуації в Україні.

Кардинал Паролін  зазначив, що для розподілу допомоги є єдиний критерій – потреба людини. Кошти призначаються виключно для постраждалих від війни у східній частині України: переселенцям, мешканцям так званої «сірої зони» поблизу лінії зіткнення, населенню, яке залишається на неконтрольованій урядом України території, передусім дітям, літнім людям та неповним сім’ям із маленькими дітьми, тим, хто зазнав тортур та інших форм катувань.

– У призначенні гуманітарної допомоги не буде поділу на підставі світогляду або ж релігійної, етнічної чи мовної приналежності. Єдина умова — це те, що йдеться про людей, які перебувають у ситуації реальної потреби. Бо для Церкви всі є синами, на рівних правах, синами Отця, що на небесах. Пріоритети – найнеобхідніше: їжа, вода, ліки, дах над головою, — наголосив кардинал Паролін.

– Папа особисто відчуває страждання українців, він хоче бути близько до жертв – бідних та убогих. Це вибір Святого Престолу – бути з тими, хто страждає, – сказав під час зустрічі з Радою Церков Апостольський Нунцій в Україні архиєпископ Клаудіо Ґуджеротті.

В роботі Ради Церков взяли участь представники християнських церков, юдеїв, лідер мусульман Запоріжжя імам Мухаммад Мамутов.

Під час зустрічі з Радою Церков кардинал П’єтро Паролін символічно передав допомогу католиків Європи, яка зібрана на заклик Папи Франциска. Нагадаємо, що Папа оголосив збірку для України, яка була проведена 24 квітня. Сума вже сягає кількох мільйонів євро, частина надана особисто Папою Римським, збір триває, тож остаточна сума поки невідома.

Як отримати «гроші від Папи Римського»?

Для втілення акції «Папа для України» почав діяти спеціальний технічний Комітет на чолі з єпископом-помічником Харківсько-Запорізької дієцезії Римо-Католицької Церкви в Україні Яном Собіло. До складу комітету, окрім єпископа Яна, увійшли поки що троє людей, відповідальних за бухгалтерський облік, за мобільну міжрегіональну координацію та за юридичні питання. Ці люди є представниками різних конфесій. Держсекретар благословив на роботу членів комітету.

Член комітету, запоріжанка Лілія Христенко повідомила:

– Я відповідатиму за бухгалтерську частину роботи. Благословення кардинала П’єтро Пароліна надало кожному з нас натхнення на цю справу. Відчуваю велику відповідальність, сподіваємося на допомогу великої кількості волонтерів.

Єпископ Ян Собіло  розповів про конкретний механізм надання допомоги :

–    Презентовано офіційний сайт проекту “Папа для України». На сторінці  popeforukraine.com.ua   будуть  спеціальні форми для заповнення тими, хто потребує допомоги. Багато нужденних не мають Інтернету. То просимо  їхніх сусідів, знайомих стати волонтерами,  допомогти їм – надрукувати форму, разом заповнити, надіслати нам поштою (69035, Запоріжжя, вул. Заводська 21-а) або занести до Храму. Ми маємо велику надію на щиру допомогу небайдужих людей, бо кошти від Папи Римського треба надати найбіднішим з бідних.

–    Я добре розумію, що матиму багато критики на свою адресу, – говорить єпископ Ян. – Завжди будуть незадоволені, але кошти розподілятимуться прозоро, кому їх нададуть, вирішуватиме Комітет, звичайно буде повна звітність. Не треба думати, що в нас буде «мішок з грошима» – всі кошти лежать на банківському рахунку. Ми будемо діяти разом з державними структурами, з управліннями соціального захисту, з пересічними громадянами, священиками, прихожанами різних церков.  Розуміємо особливості передачі допомоги на території, непідконтрольні Україні – там  розподіл буде йти через віруючих до нужденних.

Надія має бути сміливою

У  Санктуарії Бога Отця Милосердного державний секретар Ватикану зустрівся з переселенцями з Донбасу, безпритульними, якими опікуються отці-альбертини та убогими, що харчуються у благодійній їдальні. Він терпляче слухав людей,  благословляв їх.

Переселенка Ганна прийшла на зустріч із синочком Павлом. Вона каже:

–    Ми приїхали з Луганської області, з селища Красний Луч два роки тому. Маю двох дітей та чоловіка. Нам допомагали громадська організація, церква. Спочатку ми жили в родичів, зараз знімаємо житло у Запоріжжі.  Облаштувалися, працюємо.

Переселенець Юрій розповів:

–    Було дуже важко після пережитих обстрілів, бойових дій. Дуже довго вся моя родина, особливо діти, відходила психологічно. Нам дуже допомогли в  Санктуарії Бога Отця Милосердного, особисто єпископ Ян Собіло. Сьогодні я не маю матеріальних потреб, прийшов, щоб отримати благословення державного секретаря Ватикану кардинала П’єтро Пароліна для себе й для дочки.

Почув представник Ватикану й слова подяки від запорізьких підопічних братів-альбертинців:

–    Мого чоловіка вбили, я залишилася з п’ятьма дітьми на руках і допомогою в розмірі 351 грн., – каже пані Наталя. – 15 років нашою родиною опікуються монахи-альбертини. Коли ми вперше прийшли до їдальні «Добрий хліб», мої діти змогли поїсти вершкового масла, цукру досхочу.

–    Передаю вам слова вітання від Папи: сміливо йдіть вперед! Відчуйте близькість Святішого Отця до вас у ці складні моменти. Нехай вона вам допоможе не втрачати надії, — сказав кардинал на церковному подвір’ї до людей.

Держсекретар Ватикану  після Запоріжжя  відвідав Київ та Львів, де зустрівся з українськими політиками, главами, духовенством та вірними Церков та релігійних організацій, переселенцями та постраждалими від війни на сході України.

Цей візит вже називають історичним, адже вперше після паломництва до України Папи Римського Івана Павла ІІ 2001 року один з найвищих лідерів Апостольської Столиці відвідує Україну. Його приїзд є жестом солідарності Ватикану з Україною, яка переживає війну.

А назва нашого міста прозвучала в усіх країнах світу, не будемо забувати, що для іміджу Запоріжжя це унікальна позитивна інформація, яка вплине на інвестиційну та туристичну привабливість.

Олена ПІДДУБНА, фото автора