У Запоріжжі вести здоровий спосіб життя легко – було б бажання
У цьому житті купити можна практично все, але не здоров’я, яке, без перебільшення, є головною цінністю життя і одним із найважливіших компонентів людського щастя. Здоров’я дає гарне самопочуття, бадьорість, є основною довголіття та необхідною умовою здійснення творчих планів, високої працездатності, створення сім’ї, народження дітей…
Проте ніякі досягнення медицини не дадуть здоров’я, якщо людина сама не навчиться його зберігати. В наш час для цього протягом життя треба докладати неабияких зусиль. Раціональне харчування, фізична активність, загартовування, відсутність шкідливих звичок – це основні складові здоров’я. В Запоріжжі є багато місць, де можна реалізувати своє бажання бути здоровим та фізично активним. Створена розгалужена мережа закладів, де діти та дорослі можуть займатися спортом як професійним, так і аматорським. Крім того, запоріжці можуть робити свої щоденні легендарні «10 тисяч кроків для здоров’я», милуючись прекрасними краєвидами на Хортиці чи на Набережній магістралі, прогулюючись із дітьми в парках та скверах, або відвідуючи комфортні сучасні міські пляжі.
Запоріжжя – місто спорту
Наш обласний центр завжди вважали столицею ігрових видів спорту, і на те були свої причини, адже в місті багато спортивних шкіл (20 тільки міських ДЮСШ). Міський голова Володимир Буряк та депутатський корпус надають велику увагу розвитку цих шкіл, де культивуються навички гри у футбол, баскетбол, гандбол, волейбол…
Запоріжжя славетне професійними клубами: «Металург», «Мотор», БК «Запоріжжя» (раніше «Феро»), «Козачка», «Орбіта», які виступали і продовжують змагатись в чемпіонатах України та євротурнірах. У нас існує великий вибір для дітей та юнацтва і в індивідуальних видах спорту – легка та важка атлетика, бокс та боротьба (дзюдо, греко-римська, джиу-джитсу, тхеквондо тощо), гребля, плавання, стрибки у воду, спортивна та художня гімнастика і багато інших. В міських ДЮСШ діти можуть безкоштовно займатись тим видом спорту, який вони для себе обрали.
Дитячо-юнацькі спортивні школи, підпорядковані управлінню з питань фізичної культури, департаменту спорту, сім’ї та молоді Запорізької міської ради:
- ДЮСШ «Україна» – академічне веслування.
- ДЮСШ «Локомотив» – бокс, легка атлетика, веслування на байдарках та каное.
- ДЮСШ «Кристал» – дзюдо.
- ДЮСШ «Орбіта» – волейбол (дівчата).
- ДЮСШ «Хвиля» – плавання.
- ДЮСШ ім. Ю. Лагутіна – гандбол (юнаки).
- ДЮСШ «Майстер-Січ» – бокс, кікбоксинг, тхеквондо.
- ДЮСШ «Салют» – плавання.
- ДЮСШ «Спас» – козацький рукопаш.
- ДЮСШ №1 – спортивна гімнастика.
- ДЮСШ №3 – гандбол.
- ДЮСШ №4 – настільний теніс, фехтування.
- ДЮСШ №5 – художня гімнастика.
- ДЮСШ №6 – греко-римська боротьба, бокс.
- ДЮСШ №7 – кульова стрільба.
- ДЮСШ №8 – шашки, шахи.
- ДЮСШ №10 – ушу, легка атлетика, волейбол.
- ДЮСШ№11 – легка атлетика, бокс.
- ДЮСШ №12 – баскетбол.
- ДЮСШ «Металург» – футбол.
Окрім спеціалізованих шкіл, в загальнонавчальних закладах також є всі можливості для занять спортом, адже всі вони мають спортзали та філії спортивних шкіл. А за останні роки у всіх районах міста, при 7 загальноосвітніх школах навіть з’явилися сучасні великі спортивні комплекси, на яких займаються вже не тільки школярі, а й доросле місцеве населення. Вхід для всіх – вільний!
Варто зазначити, що спортивні майданчики із сучасними тренажерами побудовані тепер і на територіях інших шкіл, та, навіть, просто в дворах житлових будинків. Тож після ранкової чи вечірньої пробіжки мікрорайоном ви можете забігти на будь-який з них і додатково підкачати прес, біцепси, трицепси та інші частини тіла. А ще в Запоріжжі є багато інших спортивних споруд, де за орендну плату можна зняти на годину-другу зал для свого колективу чи команди, чи заплатити за індивідуальні заняття на тренажерах, бігових доріжках і таке інше. Наприклад – спортивний комплекс ЗНУ, спортивно-оздоровчий центр «Хорус» (спортивні комплекси, фітнес-клуби, центри йоги), спортивний комплекс «Дельта», Палац спорту «Юність», стадіон «Славутич-Арена», комплекс спортивних споруд «Запоріжтрансформатор», «Дозвілля-центр» (спорткомплекс), «Скіф» (спортивні комплекси), «Мусубі» (спортивні клуби та секції), спортивно-оздоровчий комплекс «Олексіївський», фізкультурно-спортивне товариство «Динамо», спортивний центр «Реал», Палац спорту ЗАС, спортивний комплекс «Мотор Січ», тенісний корт «Дубовий гай», Заводський районний фізкультурно-спортивний комплекс, стадіон «Торпедо» та «Локомотив», «5555» (спортивний клуб), спорткомплекс ШВСМ, Палац спорту «Орбіта», льодовий каток «Метелиця», атлетичний клуб «Адреналін» та десятки інших. Всі одразу і не перерахуєш. Було б лише ваше бажання займатись спортом!
Прогулянка – запорука здоров’я
Зелені точки міста є популярними локаціями відпочинку. Гуляючи вздовж насаджень та скульптурних композицій, навіть не замислюючись, кожен з нас отримує не тільки гарний настрій. Головна користь прогулянок полягає в позитивному впливі на здоров’я в цілому. Фізична активність в поєднанні з приємним проведенням часу на природі сприяє зміцненню імунітету, причому навіть в періоди холодів. Щоденні прогулянки покращують роботу серця і судин, знижують артеріальний тиск. Прискорюється обмін речовин, чого не можна досягти відвідуванням звичайного спортивного залу. Та і врешті-решт прогулянки наповнюють нас енергією та позитивом.
Важливо, що у Запоріжжі в останні роки побільшало місць для прогулянок. Як неодноразово підкреслював міський голова Володимир Буряк, у кожному районі міста мають бути одна велика та декілька менших зон відпочинку. І для втілення цього в місті впроваджено чимало проєктів благоустрою. Проведено (або тривають зараз) реконструкції у парках та скверах, повністю оновлено Правобережний пляж тощо.
Де ж полюбляють гуляти запоріжці? Парк «Вознесенівський». Він вважається одним з найромантичніших місць Запоріжжя. Відкрита зелена територія, площею 4,5 га з елементами сучасного ландшафтного дизайну розташована поруч із каскадом фонтанів «Веселка» на набережній Дніпра. Для дітлахів тут встановлено дитячий майданчик, для людей похилого віку є чимало лавок, для молоді – спортивний майданчик та альтанка закоханих.
Площа та сквер Маяковського. На території площі знаходиться незвичайний і красивий фонтан, поруч з яким проводять виставки своїх робот народні майстри. Бризки фонтана та смачний лимонад або кава – те, що й потрібно для відпочинку. А сквер Маяковського веде майже до самого Дніпра, і звичайна прогулянка може надати бадьорості та допоможе зняти стрес наприкінці робочого дня.
Відомий гарними видами і Правобережний пляж. Там минулого року закінчено реконструкцію, яка була проведена за кошти міського бюджету. Тут повністю оновили пляжну зону, яка тепер відповідає європейським вимогам. Приділили увагу і прибережній зоні – перед самим пляжем зробили гарний майданчик. Вдень тут можна гуляти або кататися на велосипеді, роликах, а ввечорі, за бажання, влаштовувати романтичні прогулянки.
Парк «Дубовий гай». Ця локація є виграшним варіантом у будь-якому випадку. 2 мости, які побудовані через штучну водойму, частина парку з атракціонами, доріжки, які пронизують парк, петляючи між дерев. Там створені усі умови, аби відпочити або «підкріпити» своє здоров’я спортом.
Сквер Піонерів. Він знедавна є найкрасивішим в Запоріжжі. Річ у тім, що минулого року його перетворили із сірого куточка на яскраву і сучасну зону відпочинку. У сквері провели масштабне озеленення, виклали тротуарну плитку і поставили декоровані лавочки. Звичайно, родзинкою міні-парку стала оновлена скульптурна композиція та архітектурна пам’ятка часів Старого Олександрівська. Сам мініпарк знаходиться практично в центрі міста, і дістатися туди дуже просто. Зазначимо, що це ще одне з кращих місць для щоденної прогулянки.
Також парки та сквери для фізичної активності та занять спортом є у Шевченківському, Комунарському та Хортицькому районах міста.
У Запоріжжі налічується 22 парки та 75 скверів, 2 пляжі. У Заводському районі зараз продовжується реконструкція, після чого на вул. Лейтенанта Шмідта з’явиться не лише сучасна зона відпочинку на березі Дніпра, а й буде великий майданчик для занять спортом у будь-яку пору року.
Здоров’я – це бажання жити і радіти
Багато сказано й написано про те, як важливо уважно ставитися до свого організму і не ігнорувати його сигнали, коли він потребує кваліфікованої медичної допомоги. Ця порада вкрай актуальна сьогодні, коли весь світ веде боротьбу з пандемією коронавірусу. На жаль, здебільшого, ми звертаємося за медичною допомогою тоді, коли відчуваємо вже сильне нездужання. Проте спеціалісти радять перевіряти стан здоров’я одразу, як відчуваєте перші натяки, що самопочуття погіршується.
Наприклад, запорізький дієтолог, реабілітолог, інструктор ЛФК та йоги Анастасія Залеська вважає, що здоров’я – це стан комфорту, сили, бажання і можливостей.
– Комфорту в тілі і душі, сили на нові звершення, бажання жити і радіти. Здорова людина прагне розвиватися, дізнаватися нове і постійно вчитися. Така природа людини. Слабкість, погане самопочуття, немочі не дають повноцінно йти вперед. Зберігати здоров’я не складно, але може здатися виснажливим. Адже цей процес – у дрібницях, які неймовірно важливі. Зайвий раз пройтися, облитися в душі холодною водою, пограти з дитиною, відмовитися від булочки і з’їсти яблуко, випити ще одну склянку води… А коли подібні дрібниці входять у звичку, нічого важкого і нездійсненного вже немає, – каже спеціаліст.
Cтан здоров’я людини залежить на 20 % від спадковості, на 10 % – від рівня розвитку медицини, на 20 % – від стану довкілля, на 50 % – від способу життя.
Хвороби, від яких зараз люди вмирають найчастіше, це, так звані, хвороби цивілізації – серцево-судинні, серед яких на першому місці інфаркт та інсульт. Основні чинники ризику: стрес, надмірне харчування, низька фізична активність, які і призводять до цих захворювань.
Жіночий тренер даоських практик Наталя Давиденко розглядає здоров’я у 3 аспектах: фізичне, емоційне і здоровий дух. Всі ці аспекти взаємопов’язані, тому до збереження здоров’я потрібно підходити комплексно.
– На фізичному рівні – це обов’язково якісь регулярні фізичні навантаження, які вам підходять. Важливе і правильне харчування – віддати перевагу тому, що проходить найменшу обробку і є натуральним, а також здоровий сон, – підкреслює Наталя Давиденко.На е
моційному рівні обов’язково проявляти свої емоції, не блокувати їх в собі. Адже, пригнічуючи емоції, ми завдаємо удару по наших внутрішніх органах. Як правильно проявляти емоції – цьому потрібно вчитися у психологів.
– І здоровий дух – це те, як ми думаємо. Всі думки потім стають вашим життям. Тож намагайтеся помічати навкруги більше гарного, а не зациклюватися на поганому. І ще додам як жіночий тренер: жінкам особливо важливо навчитися розслаблятися і довіряти життю. Який резон від порожніх переживань? Все в житті, зрештою, відбувається на краще, – каже спеціаліст.
Цікавий факт
Стенфордський університет провів дослідження, які довели: 1,5-годинна прогулянка на природі знижує активність тієї ділянки мозку, яка відповідає за негативні емоції. Вчені відзначили, що люди, які проживають за містом, менш схильні до негативу і депресій. Тож, поки триває карантин, особливо корисно гуляти – хоч на Хортиці, хоч на Набережній чи на Гребному каналі чи у Дубовці. Не шкодуйте часу на прогулянки та будь здорові!
Читайте також: У Запоріжжі біля Алеї троянд з’являться спортивні та ігрові майданчики