Для одних людей альпінізм – це спорт, для інших – романтика, треті бачать в ньому лише небезпеку – кожен вирішує сам для себе

Альпінізм приваблює не тільки професійних спортсменів, а й любителів цікаво провести вільний час. До Міжнародного дня альпінізму, який відзначається 8 серпня, «Запорозька Січ» підготувала цікаві відомості про цей популярний вид екстремального відпочинку.

Міжнародний день альпінізму відзначається 8 серпня. Цей день є даниною поваги і пам’яті всім сильним духом. Альпінізм по праву займає чільну позицію у списку найбільш небезпечних і екстремальних захоплень людини. Люди, які присвячують своє життя альпінізму, відрізняються сильним моральним духом і гарною фізичною підготовкою.

Ось кілька цікавих фактів про цей вид спорту:

У 2019 році запорізькі археологи, співробітники Національного заповідника «Хортиця» піднялися на Монблан – найвищу гору Європи. Її висота – 4810 м. Розташований Монблан в Західних Альпах.

Наймолодший альпініст, який підкорив Еверест, – американець Джордан Ромеро, який піднявся на найвищу гору навесні 2010 року, коли йому не виповнилося й 14 років. До Ромеро цей рекорд належав 15-річній непальській дівчинці з шерпів Мінг Кіпе: вона підкорила вершину навесні 2003-го.

Підкорювачі найвищої вершини світу Евересту завжди користуються послугами шерпів. Представники цієї народності проживають у Східному Непалі. Медики встановили, що у шерпів кровообіг швидший, ніж у звичайного жителя Землі. Завдяки цьому шерпи не схильні до гірської хвороби і є ідеальними провідниками у високогір’ї.

У світі існує 14 гірських вершин, висота яких перевищує 8 тис. м. 10 з них розташовані в Гімалаях. Підкорити всі 8-тисячники планети – мрія будь-якого альпініста. Але, таких у світі тільки 41 людина, в їхньому числі 4 жінки.Запорожцi,_якi_пiдкорили_Монблан

На підступах до вершини Евересту знаходиться приблизно 200 мертвих альпіністів, адже тіла загиблих дуже рідко евакуюються через велику вартість цього заходу. Висхідні альпіністи іноді змушені переступати через тіла загиблих, деякі з яких стали своєрідними орієнтирами. Найвідоміший з них розташований на висоті 8 500 м і має усталену назву «Зелені черевики» через кислотно-зелений колір взуття загиблого.

Спорт чи дозвілля?

Альпінізм – це вид діяльності, метою якої є сходження на вершини гір, долаючи різні перешкоди. Види рельєфу умовно поділяють на 3 основні частини: сніговий, льодовий, скельний. Кожен тип рельєфу може мати різну складність в залежності від крутості, стану, наявності щілин та інших факторів. В різних країнах по-різному оцінюється складність маршруту чи певних ділянок маршруту. Існує порівняльна таблиця складності ділянок рельєфу, яка допомагає зрозуміти дані про маршрут.

Варто пам’ятати, що альпінізм небезпечний. У класичному альпінізмі присутня градація, хоч і умовна, але досить чітка: скельний альпінізм, технічний альпінізм (це маршрути зі скельно-льодовим або змішаним рельєфом, які вимагають більшого досвіду) і висотний альпінізм – найтрендовіший напрямок, ідеальний для задоволення власних амбіцій. Є такий вид, як High End, це висотно-технічний альпінізм, спортивні сходження на високі гори. Відбрунькувалися від альпінізму такі дисципліни, як скелелазіння, льодолазіння, скайраннінг.
Як почати займатися альпінізмом?

Альпінізм – заняття досить складне і дороге. Але якщо до цього грамотно підійти, то можна обійтися і зовсім невеликим бюджетом, було б бажання. Раніше альпінізм у нас був тільки офіційний і займатися ним можна було виключно у спеціальних клубах і секціях – і ніяких питань не виникало. Зараз теж є офіційний альпінізм при різних федераціях. На противагу офіційному, є альпінізм на комерційній основі – це абсолютна свобода. Ви не зациклені на жодних розрядах і можете обрати для себе той напрямок в альпінізмі, яким хочете займатися.

Перед виїздом в гори абсолютно все одно, де займатися, особливо технічними речами – в будь-якому клубі вам дадуть приблизно однакову інформацію. Ваше завдання – опанувати якісь певні прийоми. Але починати займатися альпінізмом без компанії однодумців досить складно. Ідеальний варіант – це знайти кілька таких же фанатиків, або запросто можете злитися з будь-якою іншою, вже сформованою компанією.

Якщо немає можливості займатися в клубі – теж не біда. Тільки потрібно бути готовим напружити себе в плані особистої самоорганізації. Тому що основне тренування для альпініста – це сходження. А значить, міжсезоння (час, який ви проводите між поїздками в гори) потрібно використовувати максимально продуктивно: прокачати свою загальну фізичну підготовку та відпрацювати якісь технічні елементи – в інтернеті не складає труднощів знайти потрібні відео. Для того, щоб потім не витрачати час в горах на вивчення вузлів.

Ще одне важливе завдання – завчасно підібрати для себе оптимальний варіант виїзду в гори. Важливо вибрати район і такі заходи, на яких будуть грамотні інструктори. До речі, про інструкторів – з ними зараз великі проблеми. За фактом їх багато – всі вони отримали скоринки, вміють в’язати вузли, знають багато технічних прийомів, але з ними все ж добре займатися тільки в місті. Для роботи в горах потрібно шукати професіонала з великим досвідом, який постійно здійснює сходження. І зовсім не важливо, є у нього «корочка» чи ні.

Цікаво знати!

Сходження на гори – ну дуже дороге задоволення. Так, середня ціна у 2021 році звичайної, низької і середньобюджетної експедиції на Еверест для одного учасника складає 42 500 доларів, якщо підійматися з боку Непалу (при максимальній ціні в 67 тис. доларів); і 43 875 доларів, якщо підійматися на вершину з боку Тибету (при максимальній ціні у 85 тис. доларів). У загальному випадку діапазон цін експедиції коливається від 32 до 130 тис. доларів.Спорядження_ал_пiнiстiвСпорядження_ал_пiнiстiв_2

Заняття для професіоналів та любителів у Запоріжжі

Для підготовки до справжніх випробувань використовують скеледром. Це – штучна споруда для скелелазіння. Рельєф природної скелі імітує стіна або конструкція із закріпленими на ній зачіпками – штучними каменями різної форми і розміру. Скеледроми можуть відрізнятися за ступенем складності і імітації природних скель: стіна може бути гладкою, з кутами нахилу, нерівною поверхнею, карнизами і западинами. Складність і різноманіття траси для підйому можна нескінченно варіювати за рівнями складності і швидкості, час від часу перезакріплюючи зачепи на стіні.

Для занять скелелазінням на штучному покритті не потрібна спеціальна підготовка. Вік теж практично не є перешкодою. На скеледромі можна займатися як дітям, так і людям похилого віку. На підтвердження цього в 2016-му році 75-річний київський альпініст, голова Ради ветеранів скелелазіння Юрій Василенко встановив рекорд України, пройшовши по складному маршруту.

Перед заняттям потрібно переодягнутися у зручну спортивну форму, пройти інструктаж з техніки безпеки. Потім тренер розповідає про ази скелелазіння: як грамотно триматися за зачепи, правильно ставити ноги, відпочивати на стіні тощо.

Після цього починаються пробні підйоми – спочатку на невеликій висоті в нижній частині стіни по горизонталі. Після таких пробних підйомів на людину надягається страховка. Під час підйому по трасі інструктор страхує свого підопічного і координує його рух. Система мотузок, а також мати на підлозі допоможуть уникнути падіння і травм.

Для непрофесійного заняття скелелазінням не потрібно купляти якесь певне спорядження. Спеціальні скельні туфлі для заняття замінять звичайні кросівки або кеди, страхувальні системи з мотузками і карабінами, магнезію для поліпшення хвата рук дадуть на місці.Запорiз_кий_скелодром

Регулярні заняття на скеледромі розвивають гнучкість, покращують координацію рухів, підсилюють силу і чіпкість пальців, підвищують силу рук – в загалі підтягують всі групи м’язів. Ба більше, скелелазіння – це порція адреналіну і маса позитивних емоцій. У Запоріжжі зайнятися скелелазінням можна на 2 скеледромах. Одне заняття обійдеться близько 100 грн.

Читайте також: Скільки грошей необхідно жителям Запорізької області для безбідного життя