Гомін, немов у великому вулику. Скрізь снують діти різного віку, а дорослі маневрують між ними у справах. Яскраво оформлені кабінети. Усюди такі собі міні-словники – нагадувалки, як предмет (меблі, елементи інтер’єра й т. ін.) називається естонською. Живе та енергійне місце ця «Школа свободи». Якщо не чули, де саме вчать бути вільними, то читайте про один з цікавих пунктів подорожі українських журналісток до країни Балтії.

1 вересня цього року в Таллінні відкрили «Школу свободи» для переселенців з України. Більше 6 сотень дітей та підлітків, які вимушено евакуювалися з рідної стогнучої країни, знайшли тут для себе освітній простір.

Будівля “Школи Свободи” Фото О. Ткаченко

Навчальний заклад створено при Тинісмяеській державній гімназії та розраховано на учнів 7-12-х класів. Освітній процес у школі ведеться методом мовного занурення — як мінімум 60% уроків проводяться естонською мовою. І це непросте завдання для юних українців, адже естонська мова досить складна.

Естонська є унікальною серед європейських мов. В ній 14 відмінків, замість прийменників — післялоги, немає роду та майбутнього часу. Ті, хто раніше не чув естонську мову, часто кажуть, що вона звучить як мова ельфів, а такі слова, наприклад, як öötöö (нічна робота), jäääär (кромка льоду) дуже дивують іноземців.

Нагадувалка Фото О. Ткаченко

Питання, чи потрібно вчитися в естонській школі дітям з України, вирішила європейська держава, яка прихистила біженців від війни. До 9 класу, тобто в основній школі – так, діти повинні вчитися саме в естонській школі, хоча навколо питання й точаться дискусії. Якщо в школярів є можливості та сили, тут не заперечують також і щодо паралельної освіти онлайн в Україні.

«Ми хочемо щоб діти серйозно ставилися до навчання та відвідували нашу школу, – наголошує керівник закладу зі зв’язків із громадськістю Владислав Лушин, який провів екскурсію школою. – Вважаємо за потрібне, щоб дитина отримувала освіту в Естонії. Адже не завжди у дітей є можливість повернутися до своєї школи на Батьківщині».

Для того, щоб вести в Естонії повноцінне життя, юним переселенцям потрібно буде продовжувати освіту, потім працювати. Для цього потрібно занурюватися в естонський мовний простір.

Близько 16% постійних жителів Естонії не мають громадянства країни проживання. Після розвалу СРСР і оголошення Незалежності Естонської республіки в 1991 році, некорінним жителям потрібно було складати іспит на знання естонської мови, історії, Конституції країни. В Естонії проживає багато етнічних росіян, які й досі користуються в побуті лише російською мовою, погано або взагалі не знають естонську. Мовляв, навіщо вчити – тут же всі розуміють руський. Тож хто не схотів або не зміг вивчити естонську – залишилися поза бортом активної життєвої течії. Саме через небажання асимілюватися росіяни, будучи найчисельнішою нацменшиною в Естонії, мають менше можливостей для кар’єрного росту. І таким чином в країні відсікають носіїв моральних скрєп країни-окупанта від займання будь-яких управлінських посад як на державному, так і на місцевому рівнях.

Як без мотанки? Фото О. Ткаченко

Як буде складатися подальша доля сьогоднішніх переселенців з України, звісно, не знає ніхто. Але наші юні громадяни вільної нескореної країни варті повноцінного життя. Для цього потрібно вчитися, просякуючись знаннями, тим паче що початкова освіта в Естонії повністю безкоштовна. До того ж, дітей в учбовому закладі ще й годують на безоплатній основі, розповіли під час ознайомчої екскурсії «Школою Свободи». Навчальний візит до Естонії відбувся у рамках спільного проєкту Українського кризового медіа-центру та Естонського центру міжнародного розвитку за підтримки Посольства США у Києві та Міністерства закордонних справ Естонії.

На додаток до обов’язкових предметів у школі також викладають українську мову та культуру. І діти тут вчаться талановиті та розвинені, про що свідчать багато малюнків та усіляких образотворчих робіт,  зроблених учнями власноруч та розміщених на стінах і різних локаціях закладу.

Вчаться, не засмучуючись Фото О. Ткаченко

У школі працює понад 7 десятків педагогів, з яких майже половина, 40% – вчителі та опорні фахівці з України. Так у кожному класі основної школи два керівники — один з Естонії, інший з України. Переважна більшість з українських педагогів — це люди, які втекли від війни та прибули в країну після 24 лютого. Взагалі-то вчителі з України можуть підтвердити в Естонії свою освіту згідно існуючий системі нацстандартів. Необхідно тільки здати екзамен естонською мовою, що, як розповідалося вище, не є таким вже й легким завданням.

Існують в естонській освіті технологічні нововведення, з якими не всі українські педагоги стикалися раніше. Доводиться швидко вчитися працювати з електронною системою мережі освіти, з електронним журналом, застосовувати найрізноманітніші технологічні платформи естонської школи. Але це відбувається швидко та успішно, українські освітяни впорюються з усіма новими для себе викликами, підтвердили в «Школі Свободи».

Інтерактивна дошка Фото О. Ткаченко

У кожному класі тут навчаються зо 2 десятки школярів. Кожний зі своїми характером і попереднім досвідом.

«Ми одразу розуміли, що діти, які прийдуть до нашої школи, пережили різного роду психологічні травми. До того ж умови проживання у декого неідеальні, є й ті, хто живе у місцях тимчасового перебування, – каже Владислав Лушин. – Наприклад, люди живуть на поромі кілька місяців. Тобто мають соціальні складнощі».

Світова епідемія коронавірусу теж відучила дітей вчитися. У багатьох учнів протягом двох років практично була відсутня практика традиційного, тобто контактного навчання, що започаткували через дистанційне навчання. Деякі діти так давно фізично не були у шкільних стінах, що трохи відвикли від норм шкільного життя. Вони просто забули, як треба поводитися в школі, щоб не заважати ні самим собі, ні своїм однокласникам вчитися. Все це доводиться долати. Тому й працюють у «Школі Свободи» соціальні педагоги та психологи.

«У кожного нашого учня своя історія, з якою він приходить до школи, – резюмує наш екскурсовод. – Але якщо є мотивація – буде й результат».

Це дійсно так. Дякуючи гостинності Естонії, в Таллінні створено насправді унікальний учбовий заклад для українців. З повагою до культурної спадщини нашої країни та можливістю для дітей стати частиною нового соціуму. Тут юні переселенці отримують безпеку, спілкування та знання. А саме освіта і є джерелом особистої свободи людини. Щоб у майбутньому нове покоління українців мало можливість відкрити для себе увесь світ, сьогодні школярам відкрила двері «Школа Свободи».

Один з кабінетів “Школи Свободи” Фото О. Кравченко