Вже зрозуміло, що 11 вересня псевдореферендум на окупованих територіях провести неможливо. В окупантів нічого не виходить через активну роботу партизанів, невизначеність лінії фронту, неможливість вийти на адміністративні межі Донецької та Луганської областей. Відтепер організувати псевдоволевиявлення вони можуть в інші дати. Про це наголосила експертка з питань виборчого законодавства, голова правління громадянської мережі “Опора” Ольга Айвазовська на брифінгу “Псевдореферендуми на окупованій території: що треба знати”, проведеному в Українському кризовому медіа-центрі.

На початку онлайн-брифінгу Айвазовська пояснила юридичну суть псевдореферендуму.

“Маємо факти щодо спроб організовувати голосування від дверей до дверей, коли день призначення цієї події буде розтягнуто в часі, на кілька днів, на тиждень. І люди, з точки зору держави України й українського законодавства, будуть злочинцями, підуть організовувати цей процес від дверей до дверей, таким чином будуть вимагати, чи намагатися якось забезпечити, навіть формально, показову подію голосування”.

Одна справа, коли можуть бути відкриті дільниці, з приводу проведення псевдореферендуму, а інше, коли члени фейкових комісій будуть ходити від дверей, стукати в них і вимагати в людей, які знаходяться в середині, аби проголосували “за” чи “проти”. Очевидно, що це голосування під дулами автоматів.

Айвазовська
Ольга Айвазовська, експертка з питань виборчого законодавства, голова правління громадянської мережі “Опора”

“Підготовка таких подій, як псевдореферендум — це демонстрація плану анексувати певні території”, — впевнена експертка.

На думку Ольги Айвазовської, зіпсувати плани росіян у проведенні псевдореферендуму зможуть Збройні Сили України та їхнє просування. На міжнародному ж рівні — створення спеціального трибуналу.
“Для цього потрібен спеціальний трибунал, основою для якого може бути ЄС, або країни ЄС. Це потребує укладання двосторонніх договорів, на основі яких і буде заснований цей трибунал. Для нас це питання виживання та історичної правди. В тому числі розслідування індивідуально проти володимира путіна, яке можливе”, — каже експертка.

Загроза проведення фейкового голосування про приєднання до росії нависла і над частиною Запорізької області.

«Після нього наступить анексія, і це ускладнить комунікацію з Україною щодо подальшої військової підтримки, адже росія посилатиметься на свою воєнну доктрину, яка передбачає використання тактичної ядерної зброї у випадку атаки на її територію. Західний світ цього аргументу боїться».

Для гуманітарного і соціального аспектів дуже ризиковані наслідки проведення псевдореферендуму з точки зору потенційної мобілізації громадян України. Навіть тих, хто не буде мати російських паспортів. До речі зараз це відбувається і без псевдореферендуму. Фіксуються випадки, наприклад, в Мелітополі – тим, хто раніше отримав російський паспорт, вже приносять повістки.

Люди, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях, і взяли російські паспорти мають зрозуміти, що опинились в юрисдикції російської федерації навіть на території України. росія може мобілізовувати тх, кого вважає своїми громадянами.

Щоб свого часу засудити російську федерацію та її високопосадовців, потрібно збирати і накопичувати доказову базу.

«На наше глибоке переконання, це єдиний елемент судової гілки влади міжнародного рівня, який може вже зараз приступати до розслідування проти конкретних посадових осіб, що мають дипломатичний імунітет. Мова йде про президента путіна, міністра оборони шойгу та інших високопосадовців», – підкреслила спікерка.

Керівниця «Опори» досить скептично оцінює можливості міжнародного права у запобіганні псевдореферендуму.

«Міжнародне право це насамперед цивілізовані рішення. Проте, ми маємо справу з нецивілізованим сусідом, який ставить собі мету не тільки знищіти державу Україна, а й саме міжнародне право і міжнародні інституції, які були засновані після Другої світової війни», – зазначає Ольга Айвазовська.

Перед примусом брати участь у псевдореферендумі люди в окупації, на жаль, беззахисні. Як вони можуть оберегтися?

«Прямої відповіді на ваше питання немає, – відверто говорить голова «Опори». – Якщо ваші знайомі збираються брати участь в організації, тут нічого не поробиш. В такому випадку вони співучасники злочину. Але в разі тих, хто голосує, нам треба виписати законодавство. Для нашої держави найвища цінність – життя громадянина».

Уявіть ситуацію. Людина лежача. Приходять до неї члени комісії, журналісти пропагандистських каналів, аби це зняти. Збоку російські солдати. Що може порадити держава? Яке зафіксувати акт незгоди? В ситуації, коли життю та здоров’ю громадянина загрожуватиме реальна небезпека, то йому потрібно або зімітувати психологічну нездатність проголосувати, або не відчиняти двері.

Якщо фейкове голосування все ж відбудеться, треба будь-якими засобами уникати участі в ньому. Тим людям, перед якими постане вибір, важливо пам’ятати, що після деокупації можливості залишатися в Україні для декого вже не буде.

Є і відносно позитивна інформація. Для того, щоб анексувати територію, навіть росіянам потрібна бюрократична підстава. І з політичної точки зору голосування у Запорізькій області, де обласний центр залишається під контролем України, само по собі нивелюватиме результат.

На переконання Ольги Айвазовської, сьогодні є лише один дієвий запобіжник проведенню фейкового голосування – це Збройні сили України.